W Częstochowie już grają w chińską zośkę

  W Częstochowie już grają w chińską zośkę

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tomasz Ostrowski prezentuje możliwości "latającej zośki"
  1/3
  przejdź do galerii

  Tomasz Ostrowski prezentuje możliwości "latającej zośki" ©Fot. ARC

  Masz lecącego smoka - mówi jeden z gimnazjalistów. - Tylko na tyle było cię stać, uderzam kopnięciem węża - odpowiada jego kolega.
  To wcale nie jest scenariusz filmu akcji. Tak za kilka lat mogą wyglądać lekcje wychowania fizycznego w częstochowskich szkołach.

  Częstochowianin Mirosław Węgrzyn chce, żeby we wszystkich szkołach w mieście uczniowie grali w chiński sport narodowy jianzi. Gra polega na podbijaniu różnymi częściami ciała (oprócz rąk) specjalnej lotki tak, aby nie dotknęła ziemi. Grać można samodzielnie lub w grupie.

  Jianzi to jedna z najstarszych dyscyplin sportu na świecie. Po raz pierwszy ciężarek z przymocowanymi do niego ptasimi piórami podbijano już w V wieku p.n.e. Grą pasjonowali się chińscy cesarze. W Europie po raz pierwszy została ona zaprezentowana w 1936 roku podczas igrzysk olimpijskich w Berlinie.

  Dzisiaj w jianzi gra się głównie w Azji: w Chinach, Laosie, Wietnamie i na Tajwanie. W Europie najlepsi zawodnicy wywodzą się z Francji i Węgier. Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym trenuje się jianzi.

  Nazwa gry nie ma odpowiednika w języku polskim dlatego Węgrzyn nazwał ją "latającą zośką".
  - Przypomina naszą zośkę, ale różni się przedmiotem służącym do grania - wyjaśnia Węgrzyn.
  Nową dyscyplinę trenują już uczniowie kilku szkół.

  - To bardzo ciekawa gra, podczas której można poprawić zwrotność, refleks i koordynację - mówi Barnaba Trzepizur, uczeń Gimnazjum nr 16 w Częstochowie.
  Pierwszy turniej "latającej zośki" odbędzie się 10 stycznia. Wystąpi m.in. Tomasz Ostrowski, mistrz świata w zwykłej zośce ze Strzelina.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama