Ważne
  W Gliwicach onkolodzy walczą z rakiem cybernożem [ZDJĘCIA]

  W Gliwicach onkolodzy walczą z rakiem cybernożem [ZDJĘCIA]

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pracownia radiologiczna CyberKnife w Gliwicach

  Pracownia radiologiczna CyberKnife w Gliwicach ©Mikołaj Suchan

  Jeden, kilkuminutowy zabieg w miejsce serii, przy praktycznie zerowym ryzyku powikłań? Jeden dzień terapii - nawet w warunkach ambulatoryjnych - zamiast 5-6 tygodni? To brzmi wręcz nieprawdopodobnie, ale jest faktem - w Gliwicach otwarto nową pracownię radiologiczną - CyberKnife.
  Pracownia radiologiczna CyberKnife w Gliwicach

  Pracownia radiologiczna CyberKnife w Gliwicach ©Mikołaj Suchan

  Jak mówi prof. Bogusław Maciejewski, dyrektor gliwickiego Centrum Onkologii, to po prostu technologia kosmiczna i przełom w radioterapii. Pierwsi pacjenci będą tu leczeni za pomocą cybernoża już pod koniec stycznia.

  - Wystarczy, że położą się na kilka minut na wygodnej leżance, popatrzą na ekran z błękitnym niebem i gałązkami egzotycznej wiśni na suficie i... po zabiegu - żartowała Ewa Strukowska, pracownik Zakładu Planowania Leczenia. Nad nią pochylało się ogromne ramię supernowoczesnego robota.

  We wtorkowym otwarciu uczestniczył prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który gratulował gliwickim naukowcom, ale także dyrekcji - umiejętności pozyskiwania środków na nowoczesny sprzęt. Gratulował także władzom wojewódzkim i dziękował ministerstwu zdrowia.

  CyberKnife, czyli Nóż cybernetyczny to wbrew nazwie - nie urządzenie dla chirurga, ale sprzęt do supernowoczesnej radioterapii. Robot, który wykorzystuje - dosłownie - technologie używane w programie Gwiezdnych Wojen (emituje promieniowanie jonizujące). Wszystko po to, by leczyć najskuteczniej i błyskawicznie.

  Jest to zupełnie nieinwazyjna technologia, chory podczas zabiegu nic nie czuje.

  Urządzenie, za które gliwicki Instytut Onkologii zapłacił (to świetna, wynegocjowana cena, wraz ze szkoleniem) 20 mln zł już pod koniec stycznia będzie leczyć pierwszych pacjentów. Najpierw jeszcze urządzenie będzie ustawiane i testowane na wodnym fantomie, do złudzenia przypominającym ludzkie ciało.

  - Wszystko po to, byśmy mieli pewność jak cybernóż działa - tłumaczą w gliwickim Instytucie Onkologii.

  Dlaczego zatem ten supernowoczesny robot zyskał miano cybernoża? Ponieważ, jak tłumaczy prof. Maciejewski, emituje ostro ciętą wiązkę promieniowania, która tnie jak nóż - precyzyjniej od chirurga. CyberKnife (w odróżnieniu od dotychczas stosowanych tego typu urządzeń) jest robotem ruchomym i może emitować wysokie ołówkowe wiązki promieniowania z ponad 200 pozycji! System sam dobiera najważniejsze parametry. Wie gdzie i z jaką mocą zaatakować nowotwór w ciele pacjenta. Nawet w najbardziej trudnodostępnych miejscach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naczyniak

   Iwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wlasnie przedwczoraj syn moj wrocil z Gliwic mial zabieg cybernozem byla to jedyna mozliwosc usunicia naczyniaka ktory mu pozostal po wylewie ,niestety embolizacja nie byla wskazana ze wzgledu na...rozwiń całość

   wlasnie przedwczoraj syn moj wrocil z Gliwic mial zabieg cybernozem byla to jedyna mozliwosc usunicia naczyniaka ktory mu pozostal po wylewie ,niestety embolizacja nie byla wskazana ze wzgledu na wysokie ryzyko a tu prosze super sprawa ,wiadomo ze obszuszanie tego naczyniak trwa do dwoch lat ale wiem ze jest w dobtych rekach . Wszystkim Dziekuje za Pomoc !!!!!za poswiecenie ,troske i czas okazana pacjentom!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w Polsce sa TRZY CyberKnife

   Wieliszew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   Pierwszy CK w Gliwicach - od grudnia 2010, drugi CyberKnife w Wieliszewie k.Warszawy - od lutego 2012 i trzeci w Poznaniu uruchomienie w lipcu 2013

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama