Strażnik miejski wskaże winnego twojej złamanej nogi

  Strażnik miejski wskaże winnego twojej złamanej nogi

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uważaj w święta, bo wróci zima i będzie ślisko! Czy szpitalne izby przyjęć zapełnią ofiary oblodzonych chodników?
  Strażnik miejski wskaże winnego twojej złamanej nogi

  ©FOT. ANDRZEJ BANAŚ

  Lekarze obawiają się powtórki z ubiegłego tygodnia, kiedy karetki ledwie nadążały przewozić "połamańców", a prawnicy przypominają, że za utrzymanie chodnika odpowiada jego właściciel lub zarządca. Jeśli tego nie zrobił, możemy domagać się od niego odszkodowania za naszą kontuzję! Tyle tylko, że najpierw musimy ustalić, kto jest winowajcą. I tu niespodzianka. Nie musisz samemu bawić się detektywa. Zgłoś sprawę do straży miejskiej. W części jednostek "od ręki" dostaniesz informację, kto jest właścicielem lub zarządca feralnego chodnika. Za pośrednictwem systemu komputerowego funkcjonariusze powinni mieć bowiem dostęp do map, przygotowanych przez gminne wydziały geodezji.


  Jak ustaliliśmy z takiego rozwiązania korzystają strażnicy m.in. w Katowicach, Częstochowie i Rudzie Śląskiej (nie ma go natomiast w Chorzowie i tam na pomoc funkcjonariuszy można liczyć tylko wtedy, gdy osobiście pojawią się na miejscu wypadku i ustalą właściciela oblodzonego chodnika). Nie wszędzie jednak poszkodowany dowie się wszystkiego. Jak tłumaczy Krzysztof Król, rzecznik katowickiej SM funkcjonariusze w stolicy województwa ujawniają tylko dane dotyczące podmiotów publicznych.

  - Jeśli zatem chodnik należy do gminy, spółdzielni mieszkaniowej, czy jakiegoś komunalnego zarządcy, to podajemy taką informację. Ze względu na ochronę danych osobowych nie możemy tego jednak zrobić jeśli właścicielem chodnika jest osoba prywatna - mówi Król. Jak dodaje w takiej sytuacji poszkodowany winien złożyć doniesienie do sądu, a przed nim strażnicy nie będą już mieli tajemnic. Inaczej jest w Rudzie Śląskiej. Jak zapewnia Andrzej Nowak, rzecznik tutejszych strażników na wniosek poszkodowanej osoby wskażą oni właściciela oblodzonego chodnika niezależnie od tego, czy jest nim instytucja publiczna, czy też osoba prywatna.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiedzialność

   Jerzy Bugdoł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

   Szanowny Panie Michale Wroński, czy jest Pan szczęśliwym posiadaczem domku jednorodzinnego, przy którego granicy jest usytuowany chodnik, czy może mieszka Pan w bloku? Dlaczego sądzi Pan, że winnym...rozwiń całość

   Szanowny Panie Michale Wroński, czy jest Pan szczęśliwym posiadaczem domku jednorodzinnego, przy którego granicy jest usytuowany chodnik, czy może mieszka Pan w bloku? Dlaczego sądzi Pan, że winnym złamania nogi na chodniku od razu musi być ta osoba, na której ciąży obowiązek jego oczyszczania? Gdyby tak było to jeżeli założymy, że po chodniku w danym czasie przeszło np. 20 osób i jedna złamała nogę to dlaczego pozostałych 19-tu jej nie złamało, być może przyczyna nie tkwiła w źle odśnieżonym chodniku, ale gdzie indziej? Ten artykuł to kolejne napuszczanie jednych ludzi na drugich.
   Poza tym w żadnym wypadku nie mogę się zgodzić z tym, by chodniki przy prywatnych posesjach odśnieżali właściciele tych posesji, przecież nie oni te chodniki budowali, często nawet z nich nie korzystają. Mamy wszyscy pecha, że kiedyś 460-ciu wybrańców narodu, albo ich nieliczna grupka wpadła na idiotyczny pomysł, by uchwalić tak durny przepis. Czy doczekamy się kiedyś mądrych ludzi w Sejmie i Senacie?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama