Kanał Gliwicki: Watermaster, czyli gigantyczny "pająk" już...

  Kanał Gliwicki: Watermaster, czyli gigantyczny "pająk" już pracuje w Gliwicach

  DN

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kanał Gliwicki: Watermaster, czyli gigantyczny "pająk" już pracuje w Gliwicach
  1/2
  przejdź do galerii
  Kanał Gliwicki: na dnie pracuje już gigantyczny "pająk". Urządzenie za 4 mln zł przyjechało z Wrocławia. Waży 17 ton i odmula dno kanału. "Potrafi" też usuwać z wody pnie drzew.
  Najlepiej czuje się w wodzie, pływa albo porusza się po dnie, choć czasem wychodzi też na suchy ląd. Chętnie ryje w głębi, przeczesując wodne zakamarki i udrażniając szlaki żeglowne. Ma też ”szczypce”, którymi chwyta różne przedmioty. Pomocne są mu także hydrauliczne ramiona. Waży przy tym 17 ton i mierzy ponad 11 metrów długości. Watermaster – wielozadaniowe urządzenie do prac w wodzie, bo o nim mowa, przypłynął właśnie na Kanał Gliwicki. Pomoże Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w pracach przy utrzymaniu drogi wodnej.

  - Wielozdaniowa maszyna stosunkowo niedużych rozmiarów, taka jak ta ma sporo zalet. Służy nie tylko pogłębianiu i odmulaniu dna, może też wybierać przeszkody, osadzać pale, umacniające brzegi, czy wyrywać pnie. Wszystko dzięki bogatemu wyposażeniu i dużej mobilności – informuje Linda Hofman, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

  Watermaster, który pracuje na Kanale Gliwickim, usuwając m.in. miejscowe zamulenia to urządzenie użyczone gliwickiemu Zarządcy przez wrocławski RZGW.

  W Polsce takich maszyn jest tylko kilka. - W czasie, w którym korzystamy z sąsiedzkiej życzliwości mamy zamiar sprawdzić, jak Watermaster poradzi sobie na Kanale Gliwickim i czy ewentualny zakup podobnego urządzenia będzie dobrym pomysłem. Choć „pająk”, bo tak jest nazywany Watermaster we Wrocławiu, dopiero zaczyna prace w Rudzińcu, już teraz widzimy jak wiele mógłby dla nas zrobić i z pewnością nie nudziłby się na Górnym Śląsku – twierdzi rzecznik prasowy RZGW w Gliwicach i dodaje:

  - Po wykonaniu kompleksowego remontu i modernizacji koryta kanału, na co staramy się uzyskać środki z perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, maszyna znalazłaby zastosowanie w bieżącym utrzymaniu Kanału Gliwickiego. Watermaster mógłby też pracować np. na zbiornikach, gdyż urządzenie można transportować niskopodwoziową przyczepą samochodową. Maszyna byłby także wykorzystywany w sytuacjach awaryjnych do np. szybkiego usuwania piaszczystych odsypisk, powstałych na skutek większych wezbrań.

  Koszt urządzenia to ok. 4 mln. zł. RZGW w Gliwicach będzie poszukiwało możliwości sfinansowania zakupu takiej maszyny.


  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pająki pająkami ale uważejcie co robicie chopy

   zeflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a po cholerę drugie urządzenie skoro to stało we Wrocławskim RZGW od kilku lat a urzędnicy od wody nie mieli pojęcia albo dokumentu dopuszczającego je do użytkowania na Odrze. Co oni znów...rozwiń całość

   a po cholerę drugie urządzenie skoro to stało we Wrocławskim RZGW od kilku lat a urzędnicy od wody nie mieli pojęcia albo dokumentu dopuszczającego je do użytkowania na Odrze. Co oni znów kombinują? niech się biorą do roboty....ale mądrze bo jak uszkodzą dno kanału ...to zrobi się pustynia a Hitler w grobie przewróci...że zniszczyli myśl techniczną o której do dziś nie mają pojęciazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rzeki

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   wiele rzek wymaga uregulowania i pogłębienia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama