Śląskie - raj dla biznesu z zagranicy

  Śląskie - raj dla biznesu z zagranicy

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Branże, w których przybędzie najwięcej miejsc pracy
  1/2
  przejdź do galerii

  Branże, w których przybędzie najwięcej miejsc pracy ©Fotoreporterzy DZ

  Śląskie jest najlepsze! Wcale nie Warszawa czy Wrocław. Jeśli chcesz inwestować, to tylko u nas. Potwierdza to Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundacja Konrada Adenauera.
  Już po raz szósty nasz region zajął pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych przygotowanym przez te instytucje.
  W ostatnich latach zainwestowali u nas m.in. Niemcy (Ekocem w Dąbrowie Górniczej), Francuzi (Fabryka Plastików w Gliwicach), Japończycy (Isuzu Motors Polska w Tychach). W tym roku kopalnię Silesia w Czechowicach-Dziedzicach kupili Czesi.

  Dzięki ogromnemu rynkowi zbytu dla towarów i usług, wysokim płacom, ale też setkom restauracji, kin i teatrów stajemy się coraz bardziej atrakcyjni dla zagranicznych inwestorów. To u nas chcą lokować pieniądze, budować fabryki, kopalnie i firmy usługowe. A przez to tworzyć miejsca pracy. W najbliższych latach przybędzie ich kolejne kilkanaście tysięcy!

  W niedługim czasie możesz znaleźć pracę w przemyśle motoryzacyjnym, górnictwie, energetyce odnawialnej i szeroko pojętych usługach, w tym - informatycznych i finansowych. - Nasza przewaga to przede wszystkim tradycje przemysłowe i etos pracy. Zainteresowanie inwestorów, jeśli chodzi o budowę nowych zakładów jest naprawdę duże - podkreśla Tadeusz Adamski, szef wydziału gospodarki Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Naukowcy docenili to, że w regionie nie brakuje specjalistów, dobra jest u nas infrastruktura gospodarcza, bardzo ważny węzeł dwóch autostrad i drogi szybkiego ruchu. Bardzo wysoko oceniono regiony katowicki, bielski i rybnicki, nieco słabiej częstochowski.

  To my, a nie Dolny Śląsk, Mazowsze, Małopolska, czy Wielkopolska jesteśmy najbardziej przyjaźni inwestorom. To u nas zagraniczny biznes znajdzie najlepsze warunki do budowania nowych zakładów pracy. Pod tym względem na głowę bijemy cały kraj. Tylko skoro jest tak dobrze, to gdzie te inwestycje?
  A właśnie, że są i to liczne. Niemcy to Ekocem w Dąbrowie Górniczej, Amerykanie - GM, czyli fabryka Opla w Gliwicach, Francuzi - Fabryka Plastików w Gliwicach, Włosi - fabryki Fiata w Tychach i Bielsku Białej, Japończycy - Isuzu Motors Polska w Tychach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko dlaczego wg GUS 49,7% kapitału w Polsce związane jest z Warszawą

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   wystarczy przeczytać publikację GUS o poasadowieniu spółek z kapitałem zagranicznym w woj. i wartość kapitału jaką posiadają w tychże województwach. najpierw jest warszawa (w obu konkurencjach ok...rozwiń całość

   wystarczy przeczytać publikację GUS o poasadowieniu spółek z kapitałem zagranicznym w woj. i wartość kapitału jaką posiadają w tychże województwach. najpierw jest warszawa (w obu konkurencjach ok 50 % z całej Polski) potem Wrocław Kraków a potem Górny Sląsk. Poza tym w opracowaniu IBnGR jest duży błąd bowiem podregion katowicki zawiera w sobie podregion tyski!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wojewodztwo slaskie

   Nr. 1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Rozbudowa infrastruktury: od dobrych drog poczawszy, do instytucji szeroko pojetej kultury i rozrywki,
   sciagnie jeszcze wiecej inwestorow zagranicznych i krajowych. Woj. slaskie ma takze mase...rozwiń całość

   Rozbudowa infrastruktury: od dobrych drog poczawszy, do instytucji szeroko pojetej kultury i rozrywki,
   sciagnie jeszcze wiecej inwestorow zagranicznych i krajowych. Woj. slaskie ma takze mase wolnych terenow poprzemyslowych, ktore nadaja sie do nowego zagospodarowania.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama