Gliwice: robotnicy zejdą z placu budowy DTŚ?

  Gliwice: robotnicy zejdą z placu budowy DTŚ?

  M. Polok-Kin, B. Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  DTŚ w Gliwicach
  1/37
  przejdź do galerii

  DTŚ w Gliwicach ©Lucyna Nenow

  Zawieszenie części prac na budowie DTŚ w Gliwicach jest realne. Wszystko zależy od tego, jak sprawnie inwestor poradzi sobie z zapłatą zaległości.
  Czy skomplikowany montaż finansowania DTŚ w Gliwicach w końcu wyjdzie na prostą? Czas nagli, a wykonawca się niecierpliwi. Do batalii o szybkie rozwiązanie problemu włączyli się śląscy posłowie PiS.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  DTŚ w Gliwicach 70 mln zaległości w finansowaniu Wykonawca zejdzie z budowy


  Wtorkowe spotkanie przedstawicieli śląskich samorządów w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, jak się dowiedzieliśmy, miało charakter roboczy. Dotyczyło uruchomienia siódmej transzy kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
  To szansa, że zostanie odblokowane przynajmniej jedno z kilku źródeł finansowania średnicówki, bo chodzi o blisko 50 mln euro, czyli ponad 200 mln złotych. Andrzej Krasiński, sekretarz Urzędu Miejskiego w Gliwicach, który uczestniczył w rozmowach, ma nadzieję, że sprawa zakończy się w lipcu. Co z pozostałymi źródłami finansowania? Wymagają jeszcze żmudnych ustaleń i decyzji Komisji Europejskiej.

  Śląscy samorządowcy: wojewódzcy i gliwiccy oraz strona rządowa rozmawiają, natomiast czas rzeczywiście nagli, bo groźba wstrzymania części prac na śródmiejskim odcinku jest coraz bardziej realna.

  CZYTAJ TAKŻE:
  DTŚ w Gliwicach Budowa gliwickiego odcinka DTŚ zagrożona


  Śląscy posłowie PiS - najpierw Jerzy Polaczek, wczoraj zaś Wojciech Szarama, przestrzegają przed czarnym scenariuszem, kiedy to wykonawca może opuścić plac budowy. Dlatego złożyli interpelacje poselskie w tej sprawie.

  - Niedopuszczalnym jest, aby pozostawiać gminę z zaawansowaną w budowie inwestycją, ponieważ bardzo negatywne skutki tego kroku odczują przede wszystkim mieszkańcy Śląska (nie tylko gliwiczanie) - pisze poseł Szarama w zapytaniu poselskim do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, skierowanym na ręce marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

  Jak się wczoraj dowiedzieliśmy, Eurovia, która wraz z firmą Bilfinger Berger Budownictwo stanowi konsorcjum będące głównym wykonawcą robót na newralgicznym odcinku w centrum Gliwic, podjęła już decyzję w sprawie swojego dalszego postępowania. - Sytuacja jest skomplikowana ze względu na nieregulowanie należności za wykonane prace przez zamawiającego - mówi Grzegorz Bukowski, dyrektor oddziału Śląsk Północ firmy Eurovia. - Prace wciąż się toczą, spowolnionym tempem, ale jeśli do początku lipca problem z finansowaniem nie zostanie rozwiązany, to będziemy zmuszeni je zawiesić. Nie chodzi o wstrzymanie wszystkich prac. Wciąż będą toczyć się roboty zabezpieczające budowę, jak np. betonowanie zbrojeń czy prace niezbędne do funkcjonowania miasta, czyli np. nasze zobowiązanie do wykonania sieci CO.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A

   Zontek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A co z zakończeniem tej ślamazarnej budowy drogi szybkiego rochu S - 69 z Bielska - Białej do Żywca ? Po prostu skandal !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama