Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy wigilijnych potraw z całej Polski

Redakcja
Śląska moczka
Śląska moczka Fot. Arkadiusz Gola
Przepisy przysłali nam koledzy z zaprzyjaźnionych redakcji.

Przystawki
Karp po żydowsku ŁÓDŹ
Składniki: karp, cebula (tyle, ile waży karp po sprawieniu), marchew, pietruszka, seler, migdały (10 do 20 szt.), garść rodzynek, liść laurowy, pieprz ziarnisty, sól, cukier, cytryna, jedna-dwie laski wanilii

Wykonanie: Rybę czyścimy z łusek i wnętrzności, nie odcinając płetw (jeśli nam przeszkadzają, możemy je odciąć, ale nie wyrzucamy - z głowy można zaś usunąć oczy), kroimy na dzwonka, solimy, pieprzymy i lekko słodzimy. Odstawiamy na 2-3 godz. w zimne miejsce (a nawet do następnego dnia).
Następnie cebulę kroimy w krążki, zalewamy wodą, zagotowujemy, a następnie dokładamy głowę karpia, płetwy, warzywa, pieprz, liście laurowe i gotujemy na wolnym ogniu około 1-1.15 godz. Wlewamy też soki i krew, które zebrały się w misce z kawałkami ryby. Osobno gotujemy migdały, wanilię i rodzynki w małej ilości wody.
Po ugotowaniu wyjmujemy głowę, płetwy, warzywa, a cebulę przecedzamy przez sito. W przecedzonym wywarze gotujemy na bardzo małym ogniu dzwonka karpia, migdały, wanilię, rodzynki (około 25 minut). Pod koniec gotowania dodajemy całą przetartą przez sito cebulę (wolno mieszamy, by nie przywarła do dna).
Gotowe kawałki ryby układamy w salaterkach, zalewamy fasowanym wywarem, ozdabiamy plasterkami marchewki, pietruszki, cytryny, migdałami, rodzynkami i wstawiamy do lodówki, by galaretka stężała (w razie spodziewanych problemów dodajemy nieco żelatyny).

Postniczki - ( postne paszteciki) LUBLIN
Składniki:

500 g mąki pszennej
1/2 szklanki gęstej śmietany
100 g jaj ( 2 szt.)
30 g drożdży
150 g cebuli
100 g smalcu
50 g grzybów suszonych
sól , pieprz
30 g maku

sposób wykonania:
ciasto-
Mąkę przesiać na stolnicę, uformować kopczyk a na środku dołek. Dodać gęstą śmietanę, rozkruszone drożdże, szczyptę soli, wybić jajko następnie połączyć składniki i dokładnie wyrobić ciasto. Chwilę pozostawić do odpoczynku na stolnicy.
Farsz-
Grzyby namoczyć, ugotować,drobno pokroić. Cebulę obrać rozdrobnić w kostkę i zeszklić na smalcu , połączyć z grzybami , doprawić do smaku solą i pieprzem.
Ciasto rozwałkować w prostokąt grubości 3 mm. Na cieście równomiernie rozsmarować przygotowany farsz, zwinąć w rulon. Kroić postniczki na grubość 4 cm. Układać na natłuszczoną formę. Powierzchnię posmarować rozbitym jajkiem, posypać makiem, piec w temp. 180 C na złoty kolor. Podawać do czerwonego barszczu .

DANIE
Zupa grzybowa POMORZE
Składniki
a grzyby suszone
a śmietana
a 1 duża cebula
a zioła, liść laurowy
a pieprz, sól

Wykonanie
Grzyby suszone zalać zimną wodą, przepłukać i ugotować. Posiekać w kosteczkę i zalać przecedzonym wywarem, w którym je gotowaliśmy. Jeżeli ten wywar jest zbyt mocny w smaku, można go uzupełnić wywarem z włoszczyzny i koniecznie doprawić do smaku solą i pieprzem oraz ziołami.
Całość można zabielić śmietaną albo podać zupę w postaci czystej i na każdą porcję położyć łyżkę bitej śmietany. Zupę najlepiej podawać z grubo pokrojonym makaronem, takim jak łazanki.
Barszcz wigilijny:
Składniki :
1,5 kg buraków czerwonych jednakowej wielkości
300 g włoszczyzny
80 g suszonych prawdziwków lub podgrzybków
50 cebuli
100 ml koncentratu barszczu czerwonego
50 g cytryny
natka pietruszki
przyprawy: sól, pieprz, listek laurowy, ziele angielskie, cukier, czosnek
Technika wykonania:
Włoszczyznę oczyścić, umyć, pokroić. Połowę buraków obrać i pokroić w plastry. Zalać wodą (około 2,5 l), dodać przyprawy (liść laurowy, ziele angielskie) i gotować około 1 godziny. Pozostałe buraki równej wielkości ugotować ze skórką do miękkości, zetrzeć na tarce. Grzyby namoczyć po czym ugotować, odcedzić . Wywar przecedzić, dodać buraki oraz wywar z grzybów, ogrzewać nie dopuszczając do zagotowania, doprawić do smaku, dodać koncentrat barszczu. Przed podaniem dodać roztarty czosnek. Barszcz podawać z uszkami lub pasztecikami, posypać zieleniną.

Uszka z grzybami.
Składniki:
ciasto.
300 g mąki
sól 50 g jaj 1 szt)
woda
farsz grzybowy:
150 g grzybów suszonych
100 g cebuli
50 g jaj
50 g oleju lub oliwy lub masła
30 g tartej bułki
przyprawy:sól, pieprz,

wykonanie:
Grzyby opłukać, namoczyć, ugotować. Cebulę usmażyć na tłuszczu. Zemleć grzyby i cebulę, dodać bułkę, jajko, wymieszać i przyprawić do smaku.
Z mąki , jajka soli i wody, sporządzić dość luźne ale dokładnie wyrobione ciasto. Rozwałkować i pokroić na kwadraty (3 x 3 cm). Łyżeczką nakładać nadzienie, składać na połowę po przekątnej, zlepiać trójkąty, a następnie dwa rogi ze sobą. Ugotować we wrzącej osolonej wodzie. Przelać zimną wodę lub podawać gorące do barszczu.

Pierogi z kapustą i grzybami. LUBLIN
Ciasto:
500 g mąki
50 g jaj ( 1 szt)
50 g masła lub oleju
woda
Farsz
750 g kapusty kiszonej
50 g suszonych grzybów
30 g oliwy lub oleju
100 g cebuli
50 g jaj (1 szt)
przyprawy: pieprz, sól.

Wykonanie:
Grzyby opłukać, namoczyć. Kapustę wypłukać, ugotować wraz z grzybami. Wystudzić i odcisnąć, posiekać. Cebulę drobniutko pokroić i usmażyć na tłuszczu, dodać do kapusty. Przyprawić do smaku,dodać jajko i dokładnie wmieszać farsz. Z mąki, jajka, tłuszczu, soli i wody sporządzić dość luźne ale dokładnie wyrobione ciasto. Rozwałkować, wycinać szklanką krążki i formować pierogi. Ugotować w osolonej wrzącej wodzie.


Kasza ze śliwkami MAŁOPOLSKA

Składniki:
1/2 kg kaszy jęczmiennej (dużej)
20 dkg śliwek suszonych (nie wędzonych)
ok. 5 łyżek cukru
Przygotowanie:
Kaszę zagotować. Śliwki moczyć (ok. 10-15 minut w zimnej wodzie). Do ugotowanej kaszy wsypać śliwki i gotować na wolnym ogniu przez 5-10 minut. Dodać cukier. Jeśli ktoś lubi kwaśniejszą kaszę, może dodać mniej cukru.


Smażony karp. LUBLIN

Składniki :
1000g karpia oczyszczonego
100 g mąki
50 g panierki do ryb
100 g jaj
200 ml oleju do smażenia
50 g masła
100 g chrzanu
150 ml śmietany gęstej
200 ml bulionu z kostki
50 cytryny do dekoracji
przyprawy :sól, pieprz, sok z cytryny, cukier.

wykonanie:
Rybę pokroić w dzwonka, osuszyć,skropić sokiem z cytryny. Obtaczać w mące,jajku oraz panierce Usmażyć na rumiano z obu stron. Z masła i pozostałej ilości mąki sporządzić jasną zasmażkę,dodać bulion,starty chrzan oraz przyprawy, zagotować. Po czym dodać śmietanę. Rybę podawać z przygotowanym sosem, dekorować cytryną i koperkiem.

Świąteczna kutia WROCŁAW
Składniki
250 g maku
200 g pszenicy
100 ml miodu
100 g migdałów
50 g rodzynek
2 łyżki stołowe masła a cukier z prawdziwą wanilią i nutą kardamonu
Wykonanie: Pszenicę i mak ugotować oddzielnie, wystudzić. Mak trzykrotnie zmielić przez maszynkę. Wszystkie składniki wymieszać, część migdałów posiekać, część pozostawić w całości. Podawać w kruchych babeczkach lub z łamańcami.

Moczka ŚLĄSK

Składniki:
- 60 dkg suszonych śliwek bez pestek
- pół piernika dosyć mocno korzennego
- 0,5 kg cukru
- dwa kompoty ze śliwek węgierek
- kompot z wiśni
- mały słoik kompotu z agrestu
- dużo bakalii - rodzynki, orzechy pokrojone, migdały bez skórek i pokrojone w słupki, daktyle, pokrojone suszone figi

Sposób przyrządzenia:
- wieczorem namoczyć suszone śliwki
- wieczorem namoczyć pokrojony w plastry piernik
- rano przegotować breję z piernika (bez grudek), potem zmiksować mikserem
- rano przegotować śliwki (uwaga, żeby się nie przypaliło) i zmiksować mikserem
- zawartość dwóch garnków połączyć w jedno i wlać do tego kompoty - przecierać owoce z kompotów przez sito, by pozbyć się pestek
- całą zawartość z powrotem na piec i mieszając przegotować. Dodać cukier. Kosztować, ile cukru - czy nie za cierpkie, czy nie za słodkie - można dodawać sok z cytryny lub kilka kostek gorzkiej czekolady (gęstość jak śmietana)
- na koniec wsypać rodzynki (gotować, by napęczniały), sparzone orzechy, migdały (nie płatki, ale słupki)
- do tego kilka pokrojonych fig (około 5) i daktyli (nie za małe kawałki)
- przelać do innego naczynia i wychłodzić maksymalnie. Jeśli za gęste - można regulować kompotami
- podawać na zimno w salaterkach

Przekładaniec krakowski MAŁOPOLSKA

Ciasto
1 kg mąki
10 dag drożdży
10 żółtek
20 dag masła
15 dag cukru
cukier waniliowy
3 szklanki mleka
szczypta soli
Owoce do przekładania
2 szklanki odsączonych owoców z konfitur
2 łyżki smażonej skórki pomarańczowej
Masa orzechowa
25 dag orzechów
15 dag cukru pudru
3 białka
cukier waniliowy
Przygotowanie:
Drożdże rozetrzeć z dwiema łyżkami cukru, wsypać około 10 dag mąki i wlać trochę podgrzanego mleka. Gdy rozczyn zacznie rosnąć, wsypać resztę mąki, dodać utarte z cukrem żółtka oraz wszystkie składniki prócz owoców i zagnieść ciasto.Wyrabiać je tak długo, aż będzie odstawało od ręki.
Zostawić do wyrośnięcia.
Teraz trzeba przyrządzić masę orzechową ucierając zmielone orzechy z cukrem pudrem, cukrem waniliowym i białkami. Wyrośnięte ciasto podzielić na stolnicy na cztery części. Każdą rozwałkować na grubość 1 cm i przenieść na natłuszczoną głęboką blachę, przekładając warstwy konfiturami ze skórką pomarańczową i masą orzechową. Odstawić ciasto ponownie do wyrośnięcia, posmarować jajem, nakłuć powierzchnię w wielu miejscach.
Piec około 50 minut w temperaturze 180 st.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!