Tragedia na wycieczce szkolnej: Dziecko sparaliżowane,...

  Tragedia na wycieczce szkolnej: Dziecko sparaliżowane, zawinił flisak, odszkodowanie płaci gmina

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sądy coraz częściej każą płacić małym gminom ogromne odszkodowania z powodu wypadków komunikacyjnych lub podczas szkolnych wycieczek.

  Przykłady? Gminy Niegowa i Poraj w powiecie myszkowskim. Ta pierwsza musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 1,3 mln zł na koszty leczenia Mateusza Wołka. Tymczasem roczne dochody gminy to 4,5 mln zł.

  Dramat na Dunajcu

  Do tragedii doszło w czerwcu 2003 roku na wycieczce szkolnej w Pieninach, podczas spływu tratwą po Dunajcu.
  Tratwa się wywróciła, a jeden z uczniów, Mateusz, wpadł do wody, tonął i wskutek niedotlenienia mózgu został sparaliżowany. Flisak był pijany. Miał w organizmie 2,3 promila alkoholu. Na czym polega wina gminy? Szkoła, organizator wycieczki, nie ubezpieczyła właściwie uczniów, m.in. od takich właśnie wypadków.

  W 2006 r. zapadł prawomocny wyrok, zgodnie z którym gmina Niegowa miała zapłacić 690 tys. zł odszkodowania. Wójt Krzysztof Motyl wyczerpał wszelkie możliwości odwołania, ale sąd apelacyjny podtrzymał wyrok z 2006 r. W sumie, z odsetkami i kosztami, kwota urosła do ponad 1,3 mln zł. Gmina ma wypłacić odszkodowanie w ratach do listopada tego roku, choć wójt rozważa pozew przeciwko Stowarzyszeniu Flisaków.

  - Nie kwestionujemy samego odszkodowania, ale jego wysokość jest nieadekwatna do możliwości gminy. Musimy zrezygnować z remontów szkół - mówi Mirosław Szczepańczyk, sekretarz gminy Niegowa.

  Odszkodowanie zostanie spłacone z kredytu, a rodzice poszkodowanego dziecka wreszcie dostaną pieniądze. Gmina zapłaci z dochodów własnych, które miały być przeznaczone na inwestycje. Tę lukę będzie musiała pokryć z kredytów.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama