Afera taśmowa: Nowy słownik jęzora polityki

  Afera taśmowa: Nowy słownik jęzora polityki

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  TAŚY WPROST: TROPY PROWADZA NA ŚLĄSK. MAREK FALENTA WŁAŚCICIEL SKŁADÓW WĘGLA ZATRZYMANY


  Twarze tych dżentelmenów znaliśmy z gazet i telewizji. Ale to bez twarzy, na nagraniach udostępnionych przez tygodnik "Wprost" zaczęli mówić swoimi prawdziwymi głosami. Sikorski z Rostowskim. Belka z Sienkiewiczem. Graś z Krawcem, a nadto Nowak, Karpiński, no i Donald Tusk. Premiera kelnerzy nie nagrali, ale i tak jest cichym bohaterem tzw. afery taśmowej.

  Trudno powiedzieć, co bardziej w niej żenujące dla politycznych elit RP. Wybraliśmy więc język, jęzor właściwie, bo dżentelmeni przy jedzeniu porzucali styl oksfordzkiej debaty na rzecz… Jak by to ujął współczesny Sienkiewicz? Wszyscy słyszeliśmy, teraz przynajmniej spróbujmy zrozumieć.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Afera taśmowa Wprost: Zamach stanu Sienkiewicza i Belki? [POSŁUCHAJ NAGRANIA]


  Piwotalny właśnie on jest

  W eleganckiej restauracji, przy wykwintnym menu i w doborowym towarzystwie, rządowi dżentelmeni użyli tylu zwrotów powszechnie uważanych za obelżywe, że dialogi z pamiętnych filmów Władysława Pasikowskiego wydają się przy nich niewinną pogawędką.

  Z ważnych określeń, warto pamiętać, że "ch…j, dupa i kamieni kupa" to obiegowe określenie polityki inwestycyjnej rządu. "Dupa pogłębiająca się" (minister Bartłomiej Sienkiewicz) - synonim rosnącego deficytu budżetowego. "Długi ch…j" oznacza mocną pozycję.

  CZYTAJ TUTAJ:
  TAŚMY WPROST: SIKORSKI O SOJUSZU POLSKI Z USA - BULLSHIT KOMLETNY[/b]

  Krótki, jak łatwo się domyślić - słabą. "Firma k…a nie wiadomo jaka" (Marek Belka, szef NBP), w której zatrudniony był syn Tuska, to OLT, spółka Marcina P., twórcy piramidy finansowej Amber Gold.

  Problemy ekonomiczne, obok tych natury ustrojowej (np. "Państwo istnieje teoretycznie") i obyczajowej (" Burego mogę wyje… w kosmos" - minister Włodzimierz Karpiński), politycy redefiniują w najbardziej kreatywny sposób. Można sobie wyobrazić, że niektóre kwestie wkrótce będą powtarzane w języku codziennym niczym kwestie z filmów. "To nie są wielkie pieniądze: 50 tys." (b. minister Sławomir Nowak). "Suwerenność-srenność" (Belka o udziale zagranicznego kapitału w polskich bankach). Albo: "Teraz, ku…a, to paliwo może być nawet i po 7 zł" (Jacek Krawiec, prezes Orlenu przytaczający wypowiedź Tuska po wyborach).

  CZYTAJ KOMENTARZ:
  KASPRZYK O TAŚMACH WPROST: TAK SIĘ ROBI POLITYKĘ ZA KULISAMI


  Do mowy potocznej (słowniki polszczyzny czekają) weszła już "piwotalność" Belki. "Piwotalny właśnie on jest k…a mać" (to o Jerzym Hausnerze). Piwotalny? W języku angielskim "pivotal" oznacza "ważny", "główny" lub "pierwszoplanowy". Uprawniona jest teza, że Belka to piwotalny ekonomista w tej części Europy. Dobrym bon-motem jest "trochę mniej szampana, trochę więcej prosecco" (czyli wina musującego) b. ministra Jacka Rostowskiego. Bo życie w Polsce to przecież nie jest bajka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tekst w stylu ministra Spr.Zagr.: papież wypier@0lił biskupa pedofila

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tłumaczenie na polski niemurzyński: Wesołowski wydalony ze stanu duchownego

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama