Kobieca strona mundialu: Brazylia od A do Z....

  Kobieca strona mundialu: Brazylia od A do Z. F jak fawele, brazylijskie slumsy [MUNDIAL 2014]

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  WSZYSTKO O MUNDIALU 2014:
  TERMINARZ, MECZE, RELACJE, CIEKAWOSTKI


  GŁOSUJ W PLEBISCYCIE KTO NAJWIĘKSZĄ GWIAZDĄ MUNDIALU 2014

  MUNDIAL 2014 - KOBIECA STRONA MUNDIALU

  Przy okazji mundialu reporterzy telewizyjni zaczęli pokazywać nam reportaże ze swoich wizyt w fawe-lach Rio de Janeiro. I widzimy: baraki bez kanalizacji i prądu, dzieci bawiące się wprost na ulicy, handlarzy narkotyków i broni, niespecjalnie kryjących się przed kamerą. Jednocześnie reporter mówi wprost: to są fawele - wersja turystyczna. Do prawdziwych faweli obcy nie wejdzie. Tym bardziej dziennikarz z kamerą.

  To prawda. Brazylijskie dzielnice nędzy (wybrane miejsca) są już od lat produktem turystycznym. Sprawdziłam w internecie kilka ofert zorganizowanych wycieczek po Brazylii. Wyprawy "do faveli - dzielnic biedy, gdzie tętni prawdziwe życie miasta, znanych m.in. z głośnego filmu Miasto Boga" - (to dosłowny cytat z jednego z programów takiej wycieczki) - znalazłam bez trudu.

  Czy to jest bezpieczne? W ramach wycieczki, kiedy bezpośrednim organizatorem jest biuro miejscowe i prowadzi miejscowy przewodnik - pewnie tak. Tajemnicą poliszynela jest, że biura organizujące takie "wyprawy" płacą kartelom, którym podporządkowane są fawele, za wjazd na "ich" teren i za bezpieczeństwo. I tak interes się kręci.

  A prawdziwe fawele? Domy z kartonów, folii i skrawków blachy. Brak jakiejkolwiek infrastruktury. Bezrobocie i analfabetyzm (zaledwie co ósme dziecko chodzi do szkoły). I przede wszystkim przestępczość, z którą brazylijska policja sobie nie radzi.

  I jeszcze ciekawostka: nazwa "fawela" pochodzi od rośliny, rosnącej na wzgórzach Rio de Janeiro, na których zaczęli na dziko budować swoje "domy" wyzwoleni brazylijscy niewolnicy w końcu XIX wieku.
  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama