MŚ 2014. Kolumbia - Urugwaj 2:0 Kolumbia w ćwierćfinale!...

MŚ 2014. Kolumbia - Urugwaj 2:0 Kolumbia w ćwierćfinale! [RELACJA + ZDJĘCIA]

Michał Nowak

Spodziewano się, że w tym starciu Urugwaj będzie dyktował warunki, ale podopieczni Oscara Tabareza nie byli w stanie narzucić Kolumbijczykom swojego stylu gry. Los Cafeteros od początku rozgrywali ten mecz, jakby to oni byli gospodarzami mundialu, a takie wrażenie dodatkowo pogłębiały bliźniaczo podobne stroje do tych, w jakich występują również Brazylijczycy.

Urusi od początku grali tak, jakby wyczekiwali szansy na kontrę.
    Ktoś by powiedział, że to objaw szacunku do rywala, a zdaniem innych, Urugwajczycy byli w tym spotkaniu zastraszeni. Piłkarze z Kolumbii częściej utrzymywali się przy piłce i prowadzili szarże na bramkę Fernando Muslera. Najpierw postraszyli dwoma uderzeniami z dystansu, a za trzecim razem nie mieli już litości. James Rodriguez przyjął piłkę przed polem karnym, odwrócony bokiem do bramki. Natychmiastowe przyjęcie i oddanie strzału lewą nogą zamienił w 28 minucie na pięknego gola, w którym piłka odbiła się jeszcze od poprzeczki Muslera. To było czwarte trafienie Rodrigueza na tym mundialu i jak się wkrótce okazało, nie było to jego ostatnie słowo.

Urusi próbowali szybko odrobić straty i wreszcie zaczęli przesuwać się pod pole karne rywala większą ilością zawodników. Groźnie było w 31 minucie, kiedy Sanchez wybił precyzyjnie dośrodkowaną piłkę przez Edinsona Cavaniego. Kolejną szansę Urugwajczycy mieli osiem minut później, gdy po groźnym strzale Gonzaleza Kolumbijski bramkarz musiał po raz pierwszy interweniować. Jednak nawet gdyby nie wyłapał piłki, sędzia nie zaliczyłby trafienia, ponieważ będący na pozycji spalonej Cavani dotknął po drodze futbolówkę.

Po rozpoczęciu drugiej połowy obraz gry niewiele się zmienił i to znowu biało-żółci dyktowali tempo. Na potwierdzenie James Rodriguez zdobył drugiego gola w 50 minucie, choć tym razem nie musiał się silić na ekwilibrystykę, a jedynie przyłożył nogę po dośrodkowaniu Juana Cuadrado. To była doskonała akcja w wykonaniu całego zespołu. Urusi wrócili do gry dopiero na pół godziny przed końcem spotkania, ale było to bardziej spowodowane nastawieniem Kolumbijczyków na obronę wyniku.

W 64 minucie ładnie huknął z daleka Ramirez, później dobrą okazję miał Maxi Pereira w sytuacji sam na sam z bramkarzem, gdy uderzył piłkę w powietrzu bez przyjęcia. Ale nawet ustawiony między słupkami David Ospina, który w pierwszej połowie był bezrobotny, w drugiej części meczu nie zawiódł ani razu. Piłkarze Tabareza do końca walczyli o gola kontaktowego, ale tym razem byli bezradni wobec swoich rywali.

Kolumbijczycy pokazali w tym spotkaniu, że są zgranym zespołem, który posiada również świetne indywidualności. Z siłą ofensywną idzie w parze skuteczna obrona, która zmuszała Urugwajczyków do szukania okazji na gola poprzez rozpaczliwe wrzutki w pole karne. Teraz Los Cafeteros zmierzą się w ćwierćfinale z Brazylią, która ma wszelkie podstawy do tego, żeby się obawiać o swój dalszy udział w mundialu.

*Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
    *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!