Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa 2013: Minął rok, śmiecimy mniej [RAPORT DZ]

Michał Wroński
Po roku funkcjonowania "ustawy śmieciowej" powszechna jest opinia, że najwięcej problemów sprawiają odpady po remontach, stare meble oraz różnego rodzaju śmieci wielkogabarytowe
Po roku funkcjonowania "ustawy śmieciowej" powszechna jest opinia, że najwięcej problemów sprawiają odpady po remontach, stare meble oraz różnego rodzaju śmieci wielkogabarytowe Janusz Wójtowicz
Ustawa śmieciowa 2013: Nowa, powszechna opłata i wymóg segregacji miały sprawdzić, czy znikną dzikie wysypiska. System działa i przynosi efekty, ale wciąż są w nim dziury przez które śmieci wpadają do lasów

Ustawa śmieciowa 2013: Jutro minie rok od rozpoczęcia w Polsce "śmieciowej rewolucji". Miała ona zakończyć erę dzikich wysypisk śmieci i wyznaczyć nowe, prawdziwie europejskie standardy w dziedzinie gospodarki odpadami. Idea szczytna, a wykonanie? Po roku widać, że system wciąż jeszcze wymaga poprawek.

W lesie wciąż sporo gruzu, ale mniej resztek z kuchni

- Owszem, śmieci komunalnych trafia do lasów mniej niż kiedyś - przyznaje Grzegorz Skurczak z nadleśnictwa w Katowicach. Od razu jednak zaznacza, że dzikie wysypiska bynajmniej nie zniknęły całkowicie. Po prostu zmieniła się ich zawartość.

CZYTAJ TAKŻE:
Ustawa śmieciowa 2013: Wszystko, co musisz wiedzieć o segregacji odpadów
Urzędnicy zajrzeli w śmieci [JAK DZIAŁA USTAWA ŚMIECIOWA]
Ustawa śmieciowa 2013: Gdzie to wyrzucić? Jak segregować śmieci?

- Teraz przeważają pozostałości po remontach i gruz. No i odpady wielkogabarytowe - wyjaśnia Skurczak.

- U nas jest problem z popiołami i pozostałościami po paleniu w piecach - dodaje Leon Mijak, nadleśniczy z Ustronia, choć on również jest zdania, że nowe przepisy przełożyły się na stan czystości w beskidzkich lasach. - Dzięki temu mniej pieniędzy wydajemy na ich sprzątanie - mówi Mijak.

Przejść pół miasta w poszukiwaniu kontenera

Nowe przepisy zostały skonstruowane w ten sposób, by pozbawić mieszkańców motywacji do pozbywania się śmieci na lewo - wprowadzono bowiem powszechny podatek lokalny, który i tak trzeba płacić niezależnie od tego ile śmieci się "wyprodukuje".

Dlaczego w takim razie ów proceder został jedynie ograniczony, a nie całkowicie zlikwidowany? M.in. dlatego, że mieszkańcy muszą mieć szansę dostarczyć swoje śmieci do właściwego kontenera, a z tym wciąż jest problem. Dotyczy to zwłaszcza właśnie odpadów po remontach. W Katowicach można je dostarczyć do raptem dwóch punktów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które w dodatku przyjmują ów "surowiec" tylko w wyznaczonych godzinach.
Do tego mieszkańcy Śródmieścia długo skarżyli się także na konieczność "wędrówek" po mieście w poszukiwaniu właściwych pojemników dla zwykłych odpadów komunalnych. Owszem, można za dodatkową opłatą wykupić specjalny pojemnik (tzw. Big Bag, w cenie jest również jego odwóz), który zdolny jest zmieścić tonę odpadów i - jak informuje Arkadiusz Teodorowski, rzecznik katowickiego MPGK - każdego miesiąca w ten sposób zbierane jest kilkaset ton różnego rodzaju resztek po remontach.

Najwyraźniej jednak spółka ma świadomość, że to wciąż zbyt mało jak na potrzeby niemal 300-tysięcznej stolicy województwa, bo od jutra uruchamia dwa kolejne punkty zbiórki.

- Jeden będzie się mieścić na ul. Bankowej, drugi na ul. Zaopusta w Podlesiu - zapowiada Teodorowski.

Samorządowcy liczą kasę, czy myślą już o wyborach?

Nie sprawdziły się obawy, że pobierana przez samorządy opłata śmieciowa będzie z każdym rokiem rosnąć. Wręcz przeciwnie, w niektórych miastach naszego regionu od tego roku jej wysokość została nawet zmniejszona - tak stało się m.in. w Bytomiu, Mysłowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Rybniku. Urzędnicy mniej lub bardziej oficjalnie przyznawali, że poprzednie stawki były nieco przeszacowane.

Zgoła co innego usłyszeć można od przedstawicieli branży śmieciowej. Uważają oni, że firmy odbierające śmieci zaniżają ceny pod presją myślących już o zbliżających się wyborach samorządowców.

- W rezultacie nie są jednak w stanie realizować zamówionych usług na przyzwoitym poziomie i stąd brak odpowiednich efektów chociażby jeśli idzie o poziom recyklingu - mówi Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.
***

Od roku wszyscy mieszkańcy mają obowiązek płacić "podatek śmieciowy". Jeżeli segregują domowe odpady płacą mniej, jeżeli wszystkie wrzucają do jednego pojemnika kosztuje ich to więcej. Gmina powinna zadbać o podstawienie kontenerów (i odpowiednio częste ich opróżnianie przez wskazaną przez siebie firmę) do których mieszkaniec mógłby wrzucać posegregowane odpady.

Z faktu, że odpady trafiają do właściwego kontenera nie wynika jeszcze, że system działa prawidłowo. Bo nie powinny one następnie trafić na zwykłe wysypisko, lecz w jak największym stopniu zostać skierowane do recyklingu. Unijne dyrektywy jasno określają, że do roku 2020 nie więcej niż 35 proc. odpadów biodegradowalnych (przy czym ów odsetek dotyczy ilości produkowanych śmieci z roku 1995) może być składowane na wysypiskach, zaś 50 proc. papieru, metali, szkła i tworzyw sztucznych ma zostać ponownie wykorzystana.

Zmieszane odpady komunalne i zielone powinny trafiać do#regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Tymczasem jak wykazała kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach część gmin z subregionu rybnickiego tego nie czyni i obchodząc system wysyła te odpady do instalacji zastępczych.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera