Ważne
  25 lat wolności: 25 lat temu górnictwo było w dołku, teraz...

  25 lat wolności: 25 lat temu górnictwo było w dołku, teraz też

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kopalnie zatrudniają czterokrotnie mniej górników niż 25 lat temu, ale nie rozwiązało to problemów branży górniczej
  1/2
  przejdź do galerii

  Kopalnie zatrudniają czterokrotnie mniej górników niż 25 lat temu, ale nie rozwiązało to problemów branży górniczej ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Gdzie Śląskie i jego mieszkańcy są 25 lat od pierwszych wolnych wyborów? Sporo osiągnęliśmy, ale przed nami jeszcze ogrom pracy
  Ćwierć wieku temu w "nową rzeczywistość" w obecnym województwie śląskim wchodziliśmy z 400 tysiącami górników w fatalnie funkcjonujących kopalniach, zdegradowanym przez ciężki przemysł środowiskiem, bardzo niską liczbą osób z wyższym wykształceniem i ogromnymi kompleksami wobec Europy. Co się zmieniło? Przede wszystkim my sami. Staliśmy się otwarci, bardziej wykształceni i świadomi praw. Natomiast na kolejnym "zakręcie" stoi znów górnictwo. Choć dzisiaj pod ziemią zatrudnionych jest czterokrotnie mniej osób, to i tak ich przyszłość stoi pod dużym znakiem zapytania.

  NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH - SERWIS GÓRNICTWO DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów warto podsumować to, co zmieniło się nie tylko w kraju, ale też w naszym regionie. Socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Marek Szczepański podkreśla: - Ta księga otwarcia nie wyglądała ciekawie. 25 lat temu zdefiniowaliśmy kierunki zmian. Było to stworzenie społeczeństwa obywatelskiego, gospodarki rynkowej i systemu politycznego opartego o demokrację. Po ćwierć wieku mamy efekty, ale też jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

  CZYTAJ TAKŻE:
  25 lat wolności: PLUSY I MINUSY 25 lat [INTERAKTYWNA ANKIETA]
  25 lat wolności. Oceń zmiany, które dokonały się w tym czasie w woj. śląskim [PLEBISCYT DZ]
  Szczepański: Wolna Polska to ani piekło, ani też raj [25 LAT WOLNOŚCI]


  Socjolog ubolewa nad poziomem szkolnictwa wyższego. Przed 1989 rokiem w naszym regionie studiowało 40 tysięcy osób, teraz 5 razy więcej. - Ale jak wtedy było 2-3 profesorów socjologii, tak i dziś jest ich tyle samo, z tym że już na 200 tys. studentów. Wylaliśmy też dziecko z kąpielą, jeśli chodzi o inne szczeble nauczania. Zlikwidowaliśmy szkolnictwo zawodowe.
  Profesor przypomniał, że w latach 90. zapytano tysiąc katowickich licealistów o plany na przyszłość. - Wtedy żaden z nich nie chciał być hutnikiem ani górnikiem. Nasz przemysł ciężki był głęboko pod kreską - mówi prof. Marek Szczepański. I dodaje, że w innych badaniach katowiczanie powiedzieli, iż nie chcą już górniczego czaka. Szanują ten zawód, ale chcą miasta kultury, a nie przemysłu.

  Zmieniły się też rodziny. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego na początku czasu przemian przebadali sto dziewcząt z tradycyjnych rodzin w Łaziskach. - One podkreślały, że szanują swój dom, ale swoje rodziny wyobrażały sobie jednak już zupełnie inaczej. Chciały, aby były partnerskie. Aby mąż, jak będzie trzeba, powiesił firanki i zajął się dzieckiem. A jeśli jego zarobki będą niższe niż żony, to żeby on zajął się wychowaniem potomstwa - opowiada prof. Szczepański.

  Teraz, po 25 latach, mamy poważny, narastający problem. 10 kobiet rodzi zaledwie 13 dzieci. Po prostu zwijamy się demograficznie. Z kolei rodziny wielodzietne zwykle żyją w niedostatku. Ten niedostatek w ogóle dotyka w sumie 800 tysięcy osób. Z drugiej strony mamy rosnącą z roku na rok liczbę osób osiągających dochody przekraczające milion złotych rocznie. W 2012 r. w woj. śląskim było 1467 "milionerów". Najwięcej w Częstochowie, Katowicach i Bielsku-Białej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze, ze Unia trzyma Polske przy zyciu! Ale jak dlugo jeszcze?

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   (cytat):......25 lat wolności: 25 lat temu górnictwo było w dołku, teraz też.....

   .....a hutnictwo, a stocznie?
   Czy to nie kolejny dowod na to, ze Polacy sa d***, a nie gospodarze?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama