Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wybrać się z "Naszą Historią" śladami Tiele-Wincklerów i ich rodowych posiadłości

Arkadiusz Kuzio-Podrucki
Bajkowy pałac Tiele-Wincklerów w Mosznej ozdobiony 99 wieżami
Bajkowy pałac Tiele-Wincklerów w Mosznej ozdobiony 99 wieżami Moszna Zamek sp z oo
W najnowszej "Naszej Historii" piszemy o śląskim rodzie Tiele-Wincklerów. Wspomina ich historyk, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki.

Co pozostało po Tiele-Wincklerach na Górnym Śląsku?

A. Kuzio-Podrucki: Najważniejszą "pozostałością" są chyba same Katowice. A dokładniej fakt, że Katowice są dzisiaj miastem. To tej rodzinie - w decydującej mierze - zawdzięcza ta dawna wioska uzyskanie praw miejskich, a później wytyczenie głównych kierunków rozwoju. Ludzie z otoczenia Franciszka Wincklera i Tiele-Win-cklerów byli pierwszymi włodarzami w mieście, np.: Fryderyk Wilhelm Grundmann.

Który budynek jest związany z nimi bezpośrednio?

Budynek dawnego zarządu dóbr, tzw. zamek został zniszczony w czasach PRL-u. Można jednak znaleźć ślady Tiele-Wincklerów w Katowicach - np. w kościele ewangelickim przy ul. Warszawskiej. Świątynia powstała przy wydatnej pomocy tej rodziny. Ufundowała ona m.in. zespół witraży w prezbiterium. U dołu okien widnieją herby dzieci Huberta i Waleski von Tiele-Wincklerów.

CZYTAJ TAKŻE:
Ziętek na okładce Naszej Historii. Komunizm zły, aparatczyk dobry?

A poza Katowicami?

W Miechowicach - dzielnicy Bytomia - w tamtejszym katolickim kościele pw. św. Krzyża w krypcie pod prezbiterium spoczywa Franciszek Winckler i jego bliscy. W nawie jest piękna rzeźba Matki Boskiej Teodora Kalide - szwagra Franciszka.

W Miechowicach był pałac?

Pozostała po nim żałosna resztka murów i piękny park. Obok jednak jest najpiękniejszy chyba pomnik działań tej rodziny na rzecz Górnoślązaków - kompleks zabudowań "Ostoi Pokoju". Pomysłodawczynią i fundatorką była baronówna Ewa von Tiele-Winckler, znana bardziej jako Matka Ewa. Zresztą, tamtejsze miejsca związane z nią i jej rodziną są połączone Szlakiem Matki Ewy.

Żaden pałac po nich nie został?

Ostatnią ich siedzibą na Górnym Śląsku był wręcz bajkowy pałac w Mosznej. Ta rezydencja położona wśród lasów przetrwała w bardzo dobrym stanie czas wojny i okres PRL-u. Można go zwiedzać. Wokół znajduje się piękny park. Najbardziej kolorowo jest wiosną, gdy kwintą azalie. Nieopodal znajduje się niewielki cmentarz, gdzie spoczywają członkowie rodu hrabiów i baronów von Tiele-Winckler.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Warto wybrać się z "Naszą Historią" śladami Tiele-Wincklerów i ich rodowych posiadłości - Dziennik Zachodni