Ważne
  Pamięć o cesarzu Franciszku Józefie I jest na Śląsku...

  Pamięć o cesarzu Franciszku Józefie I jest na Śląsku Cieszyńskim ciągle żywa

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Altana została zbudowana z okazji wizyty Franciszka Józefa I w Skoczowie 29 czerwca 1886 roku
  1/2
  przejdź do galerii

  Altana została zbudowana z okazji wizyty Franciszka Józefa I w Skoczowie 29 czerwca 1886 roku ©Towarzystwo Miłośników Skoczowa

  Na skoczowskiej Kaplicówce stanęła altana, nawiązująca do tej, która zbudowana została tam z okazji wizyty Franciszka Józefa I.
  Poza wizytą Franciszka Józefa w Skoczowie 29 czerwca 1886 roku, monarcha gościł w regionie również w latach 1851, 1880, 1890 i 1906. Między pierwszym a ostatnim jego pobytem w księstwie rozciąga się więc bardzo długi okres 55 lat. To oraz fakt, że w czasie wizyt swobodnie poruszał się w terenie, najbardziej wpłynęło na scementowanie jego legendy - mówi Wojciech Święs z Książnicy Cieszyńskiej, autor pracy magisterskiej poświęconej mitowi "dobrych austriackich czasów" na Śląsku Cieszyńskim.

  Jednocześnie podkreśla, że takie wizyty były częścią obowiązków cesarza, a Śląsk Cieszyński czy Galicja nie były przedmiotem jego szczególnego sentymentu, jak zwykło się uważać. Cesarska propaganda zrobiła jednak swoje.

  - Spojrzenie na tę postać nabrało cech stereotypu i utrwaliło się w wiedzy potocznej na tyle, że nie rozbiły go ani późniejsza propaganda polska, ani opracowania historyków, którzy wszak oceniają Franciszka Józefa I raczej przeciętnie jako polityka, pierwsze lata jego rządów natomiast wręcz katastrofalnie - zauważa Święs.

  Mimo to na Śląsku Cieszyńskim lubi pielęgnować się pamięć o cesarzu do dziś. Można kupić pamiątki związane z cesarzem, spróbować jego ulubionego deseru, są też lokale, w których wiszą obrazy z jego podobizną. Ostatnim przykładem jest Skoczów - wczoraj na wzgórzu Kaplicówka oddano do użytku altanę widokową, która nawiązuje w swojej formie i posadowieniu do tej dawnej, zbudowanej tam z okazji wizyty Franciszka Józefa I w mieście. 29 czerwca 1886 roku, w drodze powrotnej z inspekcji lasów w Wiśle i Isteb-nej, przyjechał on na Kapli-cówkę i stamtąd podziwiał panoramę Beskidów. "Cesarska altana" służyła turystom do późnych lat 20. ub. wieku. Z czasem jednak rozpadła się, bo nie była konserwowana - w niepodległej Polsce za bardzo przypominała minione czasy.

  Co ciekawe, w trakcie przygotowań do zamontowania nowej altany natrafiono na fundament cesarskiej.

  - Przerwano prace i skontaktowano się z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Prace zostaną wznowione po szczegółowych oględzinach miejsca. Jest sugestia, aby tę nową altanę postawić na tym starym, ale poprawionym i uzupełnionym fundamencie - mówi Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie, które pozyskało grant unijny na jej postawienie.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łady gest

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   To dużo sympatyczniejsze niż obleśny kult krwiożerczej martytologii przywleczony po 1918 z Kongresówki...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama