W centrum Bielska-Białej i obok stadionu nie będzie jednak...

  W centrum Bielska-Białej i obok stadionu nie będzie jednak parkingów wielopoziomowych

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Planowany parking nad Białą
  1/2
  przejdź do galerii

  Planowany parking nad Białą ©materiały prasowe

  Miasto nie ma pieniędzy, by budować parkingi wielopoziomowe - przyznał prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult na sesji rady miejskiej.
  Zaparkowanie samochodu w centrum Bielska-Białej to nie lada sztuka. Rozwiązaniem miały być wielopoziomowe parkingi, które miasto chciało wybudować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wytypowało nawet cztery lokalizacje - największy parking, zdolny pomieścić aż 691 samochodów, miał stanąć w rejonie ulic Broniewskiego i PCK, tuż obok Stadionu Miejskiego. Dziś okazuje się, że o takich parkingach bielszczanie muszą zapomnieć.


  - Miasto nie ma pieniędzy, by samemu wybudować parkingi wielopoziomowe - przyznał na sesji bielskiej rady prezydent Jacek Krywult.

  Urzędnicy rozmawiali z firmami, które były skłonne zainwestować w takie przedsięwzięcie. Początkowo chętne były trzy przedsiębiorstwa, potem rozmowy toczyły się tylko z dwoma firmami. Ostatecznie zakończyły się fiaskiem.

  - Firmy na prowadzeniu parkingów chciały zarabiać, a to nie takie proste -przyznaje Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Ratusza.
  Z wyliczeń jednej z firm wynikało, że prowadzenie takiej działalności byłoby opłacalne tylko wówczas, gdyby większa część Bielska-Białej została objęta strefą płatnego postoju, z której także i firma mogłaby czerpać zyski. Wszystko dlatego, że budowa wielopoziomowego parkingu to duża i niezbyt rentowna inwestycja - na budowę trzeba wyłożyć kilkadziesiąt milionów złotych.
  Obecnie w Bielsku-Białej funkcjonuje tylko jeden miejski wielopoziomowy parking. Znajduje się przy Bielskim Centrum Kultury. Na czterech poziomach zmieści 117 samochodów. Obiekt powstał przy okazji modernizacji sąsiedniego Parku Słowackiego.
  Brak wielopoziomowych parkingów to problem zwłaszcza w kontekście budowy 15-tysięcznego Stadionu Miejskiego, który ma być gotowy jesienią tego roku. W Ratuszu przyznają, że stadion wprawdzie będzie gotowy w tym roku, ale kibice będą mogli w całości go zapełnić w przyszłym roku, po wszelkich odbiorach technicznych.

  - Zadbamy o to, by była odpowiednia ilość miejsc parkingowych w chwili, gdy cały stadion będzie oddany do użytku - zapewnia Tomasz Ficoń.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama