Wszyscy mundurowi będą otrzymywać jednakowe odszkodowania...

  Wszyscy mundurowi będą otrzymywać jednakowe odszkodowania zdrowotne

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wszyscy mundurowi będą otrzymywać jednakowe odszkodowania zdrowotne
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Od wtorku odszkodowania przysługujące w razie wypadku lub choroby w związku ze służbą będą jednakowe dla wszystkich funkcjonariuszy mundurowych, bez względu na stopień służbowy. Ustawa o świadczeniach odszkodowawczych obejmie funkcjonariuszy siedmiu formacji.

  Sonda

  Czy zmiany dotyczące odszkodowań zdrowotnych idą w dobrym kierunku?

  Ustawa reguluje zasady dotyczące odszkodowań z tytułu śmierci, wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami służby. Nowe przepisy dotyczą funkcjonariuszy: policji, straży: pożarnej i granicznej, BOR, ABW, AW i CBA.

  Rząd, który przygotował projekt ustawy, argumentował, że obowiązujące przepisy z 1972 r. zdezaktualizowały się, m.in. na skutek rozwoju wiedzy medycznej. Dlatego nowa ustawa przewiduje uaktualnienie wykazu chorób pozostających w związku ze służbą oraz określenie wykazu norm oceny procentowej uszczerbku na zdrowiu. Wprowadzone zostają definicje urazu oraz stałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Stopień uszczerbku będzie ustalany procentowo.

  W ustawie zmieniono zasady określania jednorazowego odszkodowania. Rekompensata za jednakowe uszczerbki na zdrowiu będzie taka sama dla wszystkich funkcjonariuszy, bez względu na stopień, stanowisko i rodzaj służby. Zmieni się sposób wyliczenia odszkodowania - zastosowany będzie system wielokrotności. Do tej pory obowiązywały świadczenia określone stałymi kwotami. Co do zasady odszkodowanie będzie wynosić 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Kwota ta w konkretnych, uzasadnionych przypadkach będzie mogła zostać zwiększona.

  Według rządowych szacunków odszkodowanie przy orzeczonym 5-procentowym uszczerbku na zdrowiu będzie kształtowało się na poziomie "przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim" (obecnie 3,4 tys. zł). Jak podano w uzasadnieniu projektu, przeciętne świadczenia odszkodowawcze w pierwszej połowie 2012 r. wynosiły - w zależności od formacji - od 2,7 tys. do 6,7 tys. zł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mundurowy czytaj!

   mundurowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ludzie oddawajcie swoje sprawy odszkodowawcze do firm zajmującymi się takimi sprawami, można za złamanie nogi na służbie jadąc wiadomo sprawnymi inaczej naszymi radiowozami i mając wypadek to...rozwiń całość

   ludzie oddawajcie swoje sprawy odszkodowawcze do firm zajmującymi się takimi sprawami, można za złamanie nogi na służbie jadąc wiadomo sprawnymi inaczej naszymi radiowozami i mając wypadek to można ściągnąć np z OC około 100000 zł !!!!, piszcie skargi i notatki na zepsute radiowozy, jeżeli nie naprawią, a będzie ślad w postaci noty służbowej to są umoczeni!!! będą bulić że im w pięty pójdzie te swoje zapisy to mogą w cztery litery wsadzić szukajcie na necie firmy odszkodowawcze warto!!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszyscy mundurowi będą otrzymywać jednakowe odszkodowania zdrowotne ???????

   zły (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jacy wszyscy, a gdzie są rozpieszczane nieroby z MON ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odszkodowania

   Zenobiusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Wszystkie kroki "rządzących" idą w kierunku aby zabrać, a nie dać. Tylko ci co "rządzą" mają się mieć jak najlepiej. Niestety taka jest demokracja w Naszym Kraju :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sw

   sw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a SW?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama