Ważne
  VI Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie [ZOBACZ...

  VI Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jarmark w Będzinie
  1/31
  przejdź do galerii

  Jarmark w Będzinie ©Bartosz Gawlik

  W niedzielę w parku przy Pałacu Mieroszewskich odbył się VI Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła. W czasie imprezy, od godz. 11.00 do 20.00, ponad 120 wystawców - rzemieślników, rękodzielników i twórców z całej Polski zaprezentowało swoje wyroby. ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  VI Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła

  Na malowniczych kramach ustawionych wśród parkowych alejek można było podziwiać m.in. biżuterię, wikliniarstwo, wyroby z ceramiki i szkła, koronki, hafty i rzeźbiarstwo.

  Na stoiskach spożywczych uczestnicy mogli kupić wiele produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi - wędliny, sery, wypieki, wędzone ryby. Tradycyjne napitki zaproponowały browary „Edi” z Nowej Wsi/k Wschowej, „Koreb” z Łasku i „Browar na Jurze” z Zawiercia.

  Goście VI Jarmarku chętnie korzystali z dodatkowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów, m.in. z bogatej oferty warsztatów rękodzielniczych. Odbyły się warsztaty: wyplatania ze słomy i łubu, warsztaty garncarskie, wykonywania kwiatów z osiki, wyrobu drewnianych zabawek, malowania techniką kropkową, bibułkarstwa, zdobienia techniką decupage oraz zdobienia pisanek technikami tradycyjnymi. Nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach imprezy, dla których członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin przygotowali różnego rodzaju gry i zabawy podwórkowe.

  O godz. 12.00 otwarto dwie nowe ekspozycje muzealne: wystawę młynków do kawy „Młynki małe i duże” z prywatnej kolekcji Zbigniewa Niedbały oraz wystawę czasową „Młyny zbożowe województwa śląskiego” - ze zbiorów Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

  Na Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła nie mogło zabraknąć muzyki ludowej. Uczestnicy mogli podziwiać występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Wystąpiły ZF "Nasz Gródków" z Psar, Zespół Śpiewaczo – Kabaretowy "Od - do" z Preczowa, Kapela Folklorystyczna "Komitywa" z Dąbrowy Górniczej, Zespół Ziemi Będzińskiej i Zespół Śpiewaczy "Strzyżowiczanie".

  Największym zainteresowaniem publiczności spotkały się występy zaproszonych przez organizatorów zespołów folkowych. Wystąpił zespół „Burjan”, który nawiązuje do muzyki łemkowskiej (członkowie zespołu pochodzą z Beskidu Niskiego) i „Hoverla” - polsko - ukraiński zespół folk – rokowy z Wrocławia, czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej.

  W czasie trwania „Jarmarku…” wśród wystawców, jak co roku ogłoszony został konkurs „O złoty cyganek”. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe. Gran Prix zdobyła Katarzyna Szopa - Witańska z Tychów za pracę „Świątynia w Paganie” w technice tektografii.

  Goście Jarmarku z zainteresowaniem zwiedzali również wystawy stałe w Pałacu Mieroszewskich, gdzie wydłużono w ten dzień godziny zwiedzania.

  Organizatorzy szacują, że w czasie tegorocznego Jarmarku odwiedziło nas ok. 4500 osób.

  Agnieszka Milka
  Dział Edukacji
  Muzeum Zagłębia w Będzinie  *Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
  *2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
  *Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama