Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Redakcja
Jarmark w Będzinie
Jarmark w Będzinie Bartosz Gawlik
W niedzielę w parku przy Pałacu Mieroszewskich odbył się VI Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła. W czasie imprezy, od godz. 11.00 do 20.00, ponad 120 wystawców - rzemieślników, rękodzielników i twórców z całej Polski zaprezentowało swoje wyroby. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

VI Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła

Na malowniczych kramach ustawionych wśród parkowych alejek można było podziwiać m.in. biżuterię, wikliniarstwo, wyroby z ceramiki i szkła, koronki, hafty i rzeźbiarstwo.

Na stoiskach spożywczych uczestnicy mogli kupić wiele produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi - wędliny, sery, wypieki, wędzone ryby. Tradycyjne napitki zaproponowały browary „Edi” z Nowej Wsi/k Wschowej, „Koreb” z Łasku i „Browar na Jurze” z Zawiercia.

Goście VI Jarmarku chętnie korzystali z dodatkowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów, m.in. z bogatej oferty warsztatów rękodzielniczych. Odbyły się warsztaty: wyplatania ze słomy i łubu, warsztaty garncarskie, wykonywania kwiatów z osiki, wyrobu drewnianych zabawek, malowania techniką kropkową, bibułkarstwa, zdobienia techniką decupage oraz zdobienia pisanek technikami tradycyjnymi. Nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach imprezy, dla których członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin przygotowali różnego rodzaju gry i zabawy podwórkowe.

O godz. 12.00 otwarto dwie nowe ekspozycje muzealne: wystawę młynków do kawy „Młynki małe i duże” z prywatnej kolekcji Zbigniewa Niedbały oraz wystawę czasową „Młyny zbożowe województwa śląskiego” - ze zbiorów Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Na Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła nie mogło zabraknąć muzyki ludowej. Uczestnicy mogli podziwiać występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Wystąpiły ZF "Nasz Gródków" z Psar, Zespół Śpiewaczo – Kabaretowy "Od - do" z Preczowa, Kapela Folklorystyczna "Komitywa" z Dąbrowy Górniczej, Zespół Ziemi Będzińskiej i Zespół Śpiewaczy "Strzyżowiczanie".

Największym zainteresowaniem publiczności spotkały się występy zaproszonych przez organizatorów zespołów folkowych. Wystąpił zespół „Burjan”, który nawiązuje do muzyki łemkowskiej (członkowie zespołu pochodzą z Beskidu Niskiego) i „Hoverla” - polsko - ukraiński zespół folk – rokowy z Wrocławia, czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej.

W czasie trwania „Jarmarku…” wśród wystawców, jak co roku ogłoszony został konkurs „O złoty cyganek”. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe. Gran Prix zdobyła Katarzyna Szopa - Witańska z Tychów za pracę „Świątynia w Paganie” w technice tektografii.

Goście Jarmarku z zainteresowaniem zwiedzali również wystawy stałe w Pałacu Mieroszewskich, gdzie wydłużono w ten dzień godziny zwiedzania.

Organizatorzy szacują, że w czasie tegorocznego Jarmarku odwiedziło nas ok. 4500 osób.

Agnieszka Milka
Dział Edukacji
Muzeum Zagłębia w Będzinie


*\

Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014

*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!