Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Częstochowie: Na początek będzie 200 miejsc pracy

Bartłomiej Romanek
Dwie pierwsze firmy wchodzą do częstochowskiej części Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Agencja Rozwoju Przemysłu, która zarządza strefą, wydała pierwsze zezwolenia na prowadzenie działalności dwóm polskim firmom - Retail Service Sp. z o.o. oraz X-KOM Sp. z o.o. Obydwie mają w sumie zainwestować prawie 29 mln zł i utworzą blisko 200 nowych miejsc pracy.

Nowoczesne technologie

Pozyskanie dwóch pierwszych inwestorów już na początku czerwca zapowiadał Mirosław Bubel, dyrektor ARP w Mielcu, podczas podpisania umowy o współpracy pomiędzy miastem oraz specjalnymi strefami ekonomicznymi, katowicką i mielecką. Wtedy dyrektor Bubel nie chciał jeszcze zdradzić, o jakie firmy chodzi.

Zgodnie z zapowiedziami, ARP wydała pozwolenia na prowadzenie działalności dla dwóch pierwszych inwestorów w utworzonej niedawno podstrefie Euro-Park Mielec na terenie Częstochowy. Trafiły one do firm X-KOM oraz Retail Service
X-KOM Sp. z o.o. to częstochowska firma, która zajmuje się głównie sprzedażą sprzętu komputerowego, elektronicznego oraz oprogramowania.

Inwestor na terenie pod-strefy planuje budowę nowoczesnego centrum obsługi logistycznej, magazynowej oraz usług, związanych ze sprzedażą dla producentów i importerów sprzętu IT, RTV, AGD w ramach outsourcingu.

Spółka zamierza również rozpocząć nową działalność, którą ma być produkcja sprzętu IT. X-KOM jest również sponsorem Rakowa Częstochowa.

Retail Service Sp. z o.o. specjalizuje się w handlu sprzętem IT. W Częstochowie firma planuje utworzenie nowoczesnego centrum zaawansowanych usług informatycznych, księgowych i usług wsparcia sprze-daży.

Zgodnie ze zgłoszonymi projektami, obie firmy utworzą 190 nowych miejsc pracy i zainwestują prawie 29 mln zł.

Jakie firmy następne?

Pierwsze firmy, które zdecydowały się wstąpić do mieleckiej strefy ekonomicznej, nie kończą walki Częstochowy o inwestorów. Tym bardziej że sam Euro-Park Mielec liczy w Częstochowie ponad 34 hektary, a tereny "Skorki" i "Kusięcka", które należą do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mają łącznie powierzchnię ponad 36 hektarów.

Miasto remontuje obecnie drogi dojazdowe do stref oraz prowadzi inne inwestycje, które mają ułatwić życie nowym inwestorom.
Podczas ostatniej sesji Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru objętego granicami mieleckiej strefy, dzięki czemu będzie możliwe wytyczenie mniejszych działek z myślą o drobniejszych przedsiębiorstwach.

Czy w ślad za dwoma pierwszymi inwestorami na horyzoncie szybko pojawią się następni? Mimo świetnych warunków, które przygotowano dla nich w Częstochowie, wcale nie jest to takie pewne. - Myślę, że w naszej strefie pierwsi inwestorzy pojawią się w przyszłym roku, bo długo czekaliśmy na wydanie decyzji w sprawie podstrefy KSSE w Częstochowie. Poza tym firmy będą w najbliższych miesiącach czekać na zmiany związane z przepisami o strefach - mówi Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

- Jest zainteresowanie ze strony polskiego średniego i drobnego kapitału. Perspektywy Częstochowy są dobre, biorąc pod uwagę jej infrastrukturę, lokalizację, kapitał ludzki - optymistycznie o szansach Częstochowy mówi dyrektor Bubel.


*Kobieca strona Mundialu 2014 jest najciekawsza SPRAWDŹ
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop
*Jakie imię dla dziecka? Zobacz Księgę Imion Męskich i Żeńskich i wybierz
*Dawniej Dom Prasy, dzisiaj Biuro Obsługi Mieszkańców Katowic ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera