Szpital w Blachowni wznowił działalność

  Szpital w Blachowni wznowił działalność

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni wznowił we wtorek działalność po wielomiesięcznej przerwie. Po zmianie dzierżawców pod koniec ubiegłego roku wygasł kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia, a nowy ogłoszono dopiero niedawno.
  Placówka ma kontrakt na oddziały: internistyczny, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej, pediatrii, ginekologii i położnictwa. Dysponuje 124 łóżkami i zatrudnia 190 osób, w tym 50 lekarzy na kontraktach. Kontrakt z NFZ obowiązujący do końca tego roku opiewa na kwotę 7 mln zł.

  Prezes Polskiej Grupy Medycznej, która jest nowym dzierżawcą szpitala, Anna Szczerba–Sachs mówiła, że oddanie do użytku nowej izby przyjęć i odnowienie szpitala jest pierwszym krokiem w planach inwestycyjnych Polskiej Grupy Medycznej.


  - Warto było podejmować różnorakie starania, stawiać czoła trudnościom, aby osiągnąć ostateczny cel, jakim było uchronienie szpitala przed likwidacją na skutek postępującego zadłużenia. Dziś szpital w Blachowni nie tylko nie jest zadłużony, ale ma przed sobą perspektywę dalszego rozwoju – powiedział starosta częstochowski Andrzej Kwapisz.

  Zaprzestanie działalności przez szpital w Blachowni wywołało wiele emocji. Protestowała częstochowska "S", zwracając uwagę na trudną sytuację pracowników szpitala oraz pacjentów zmuszonych do szukania opieki medycznej dalej od domu. Opozycyjni radni powiatu częstochowskiego próbowali w związku z tą sprawą odwołać Kwapisza - bez powodzenia.

  Pod koniec 2008 r. rada powiatu zdecydowała o wydzierżawieniu powiatowego szpitala w Blachowni prywatnej firmie, nastąpiło to w maju 2009 roku. W listopadzie 2012 r. zarząd powiatu wypowiedział umowę dotychczasowemu dzierżawcy. Okres wypowiedzenia upłynął z końcem listopada ubiegłego roku. W wyniku postępowania przetargowego wyłoniono nowego dzierżawcę - Polską Grupę Medyczną - która przejęła obiekt z początkiem grudnia.

  Stary i nowy dzierżawca nie porozumieli się tak, aby możliwa była cesja kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i kontrakt wygasł. Pod koniec listopada trzeba było przewieźć hospitalizowanych wówczas pacjentów do innych placówek.

  Śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia początkowo informował, że zawarcie nowej umowy jest możliwe tylko drodze postępowania konkursowego, a planowane ogłoszenie konkursu dla leczenia szpitalnego to trzeci kwartał 2014 roku.

  Według NFZ dotychczasowi pacjenci placówki w Blachowni trafili do sąsiednich szpitali i przychodni, położonych w odległości kilkunastu kilometrów. Fundusz odnotował w tych placówkach wzrost liczby wykonanych świadczeń.

  Po zmianie na stanowisku dyrektora śląskiego oddziału stanowisko zostało złagodzone i konkurs ogłoszono w maju. Po analizie NFZ uznał bowiem, że jest konieczność szerszego zabezpieczenia dostępu do świadczeń w ramach leczenia szpitalnego dla pacjentów z tego terenu.

  Polska Grupa Medyczna ma dzierżawić szpital w Blachowni przez 25 lat. Zaoferowała czynsz za dzierżawę nieruchomości placówki w wysokości 75 tys. zł netto miesięcznie. Zadeklarowała, że przez sześć lat zainwestuje w szpital ponad 5 mln zł. PAP


  *Kobieca strona Mundialu 2014 jest najciekawsza SPRAWDŹ
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop
  *Jakie imię dla dziecka? Zobacz Księgę Imion Męskich i Żeńskich i wybierz
  *Dawniej Dom Prasy, dzisiaj Biuro Obsługi Mieszkańców Katowic ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama