Siedem cudów, których chcemy w naszym regionie w 2011 roku

  Siedem cudów, których chcemy w naszym regionie w 2011 roku

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tych kilka spraw może zmienić życie nas wszystkich. Pora skończyć z marazmem, biedą i szarością
  Dziś, kiedy zwierzęta przemówią ludzkim głosem, pod choinką znajdziemy prezenty, a magia świąt odpędzi od nas smutki, jak nigdy mamy prawo do marzenia o cudach. Ale nie tylko tych prywatnych, osobistych. Dziś jest też najlepszy moment, by pomyśleć o cudach, które uczyniłyby życie nas wszystkich ciekawszym, łatwiejszym i bardziej przyjemnym. Dlatego stworzyliśmy listę siedmiu takich śląskich cudów. Wbrew pozorom, ich spełnienie jest w zasięgu ręki. Trzeba tylko trochę pracy, dobrej woli i wyobraźni.

  1.Supergwiazda na otwarcie Stadionu Śląskiego
  Madonna, Sting albo U2 na inaugurację Śląskiego? Jeśli na otwarcie swojego stadionu we Wrocławiu szykują Metallikę - nie możemy zadowolić się byle kim. Tym bardziej że po przebudowie będziemy mieć jeden z najwspanialszych stadionów w kraju.

  2.Katowice prawdziwą stolicą regionu
  Czekamy aż centrum rosnącej śląskiej potęgi będzie wyglądać jak stolica wielkiego regionu przez duże S. Dość obietnic o pięknym rynku i reszcie śródmieścia! Katowice potrzebują wizytówki na miarę swoich ambicji i potrzeb mieszkańców całego regionu. A do tego - nowego dworca, siedziby NOSPR i Muzeum Śląskiego. Może wtedy stolica Górnego Śląska zacznie przypominać miasto wielkich wydarzeń.

  3.Język śląski
  Nie trzeba brać przykładu z Katalończyków. Wystarczy popatrzeć na Kaszubów, których języka uczy się w szkołach. Czas wywalczyć coś, co śląskiej godce należy się jak piłkarzowi fryzura. Na naukę kaszubskiego w szkołach państwo daje rocznie 50 mln zł. Śląski mógłby liczyć na więcej. Uratowanie języka to jedno. Drugie to odbudowywanie fundamentów śląskiej kultury i tożsamości.

  4.Metropolia
  Kto wie, może w tej kwestii dla polityków z naszego regionu bodźcem będą przyszłoroczne wybory parlamentarne? Byłoby dobrze, bo gdyby za ich sprawą "cud metropolitalny" w końcu się dokonał, powstałoby supermiasto o kilkunastomiliardowym budżecie, z 2 mln mieszkańców i obszarze porównywalnym z Londynem. Korzyści? Więcej inwestorów, lepsze zarządzanie komunikacją, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne czy zaopatrzenie w gaz, wodę i energię.

  5.Miejskie stadiony
  W piłkarskiej ekstraklasie mamy trzy drużyny (Polonię Bytom, Górnika Zabrze i Ruch Chorzów), ale w żadnym z miast, w którym rozgrywają swoje mecze, nie ma nowoczesnego stadionu. Pod tym względem woj. śląskie od lat pozostaje pustynią. A w takich Kielcach, Krakowie czy Lubinie można oglądać piłkę w warunkach, w jakich ogląda się film w kinie. Na Śląsku chcemy tego samego.

  6.Superkoncern górniczy
  Prywatyzacja spółek węglowych, a potem powstanie górniczego giganta to nie tyle szansa, co konieczność dla branży, która tylko do 2018 roku będzie mogła liczyć na finansową pomoc państwa. W skład superkoncernu weszłyby Węglo-koks i Katowicki Holding Węglowy, a docelowo też Kompania Węglowa. Efekty: budzące nadzieję perspektywy finansowe i bezpieczeństwo energetyczne zapewnione na lata.

  7.WPKiW - śląski Prater
  Na razie mamy wielki i piękny park z potencjałem wykorzystywanym w kilku procentach. WPKiW powinien być ikoną tworzącej się metropolii i miejscem, które przyciąga ludzi. Ale potrzebuje inwestycji i promocji. A może również atrakcji na miarę ogromnego rollercoastera Kingda Ka w Stanach Zjednoczonych.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Siedem cudów dla wierzących.

   mały jasio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Te siedem cudów mogą sobie w buty włożyć prowincjonalnie zapatrzeni w siebie metropolitarni megalomani.
   Mały jasio z dalekiej prowincji.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama