Dąbrowa Górnicza: remont Pałacu Kultury Zagłębia na...

  Dąbrowa Górnicza: remont Pałacu Kultury Zagłębia na ukończeniu. Miejskie szalety są warte miliony!

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Remont Pałacu Kultury Zagłębia dobiega końca
  1/3
  przejdź do galerii

  Remont Pałacu Kultury Zagłębia dobiega końca ©Piotr Sobierajski

  Remont Pałacu Kultury Zagłębia będzie kosztował więcej o 4,5 mln zł, bo trzeba wyremontować miejskie szalety. To niejedyna podwyżka.
  Remont Pałacu Kultury Zagłębia dobiega końca i socrealistyczny zabytek ma błyszczeć nowym blaskiem już jesienią tego roku. Niespodziewanie okazało się właśnie, że koszty całej inwestycji wzrosną aż o 4,5 miliona złotych, bo trzeba też wyremontować… zabytkowe szalety miejskie, które mieszczą się w podziemnej części całego pałacowego kompleksu. Miasto chciało zaoszczędzić i je wyburzyć, ale śląski wojewódzki konserwator zabytków powiedział stanowcze "nie", więc toalety też będą teraz jak nowe.


  ZOBACZ RÓNIEŻ:
  Pałac Kultury Zagłębia będzie całkiem jak nowy [ZDJĘCIA]


  Są granice przyzwoitości, ale wyburzyć się nie da


  Z drugiej strony to dobra wiadomość dla mieszkańców i podróżnych, bo dziś w centrum nie ma żadnej porządnej toalety, nie ma też dworca PKP, a do toi-toiów ustawionych przy parku Hallera lepiej nie wchodzić. Za potrzebą chodzi się więc np. do Centrum Handlowego Pogoria, które stoi w śródmieściu. Teraz wszystko się jednak zmieni.

  Taki nagły zwrot sytuacji wywołał spore poruszenie wśród radnych opozycyjnych w stosunku do wywodzącego się z SLD prezydenta miasta, bo koszty remontu PKZ wciąż rosną. - Są jakieś granice przyzwoitości w kwestiach finansowych. Pierwszy przetarg opiewał na kwotę 36 mln zł, a teraz okazuje się, że całość prac będzie kosztować prawie 70 mln zł - mówi radny Tomasz Pasek.

  Jak tłumaczy Janina Bronikowska-Radosz, skarbnik miasta, kosztorys inwestorski opiewał nawet na 76 mln zł i taka kwota była zapisana w wieloletnim programie finansowym miasta, ale ostateczne koszty będą mniejsze.
  - Wydaliśmy dotychczas na tę inwestycję 39 mln zł, a całość prac zamknie się kwotą nieco ponad 62 mln zł - deklaruje skarbnik miasta. - Dodatkowe, uzupełniające zamówienia do przetargu są dopuszczalne przez prawo i z tego skorzystaliśmy.#Wiem, że są liczne głosy, by Pałac Kultury Zagłębia po prostu zburzyć, ale obiekt jest zabytkowy i musimy o niego dbać, a to kosztuje - podkreśla Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. Remont PKZ ma się zakończyć jesienią tego roku.

  Droższa droga, bo nagle pojawiły się skały


  To niejedyna podwyżka kosztów miejskich inwestycji w ostatnim czasie. Drożej o 5,3 mln zł będzie też kosztowała budowa ponad 9 km dróg dojazdowych do terenów inwestycyjnych w dzielnicy Tucznawa. Pieniądze trzeba wydać, bo na przeszkodzie pracom stanęły... skały.

  - Te pieniądze potrzebne są do sfinansowania dodatkowych prac, bowiem trzeba rozkruszyć skały i wkopać się w teren. Inaczej inwestycja nie zostanie ukończona - tłumaczy Henryk Zaguła, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej. - Dodatkowo wykonane zostaną także pasy do prawoskrętów na nowym rondzie w Ząbkowicach, w rejonie ul. Gołonoskiej. Tam będzie spory ruch i to z pewnością ułatwi płynny przejazd. Do tego musimy także zabezpieczyć wodociąg i tlenociąg ArcelorMittal Poland, który biegnie w poprzek drogi. Te inwestycje zostały wykonane dużo wcześniej, zanim zaczęliśmy budować drogi dojazdowe do Tucznawy, dlatego to na nas spoczywa obowiązek ich zabezpieczenia - dodaje wiceprezydent Zaguła.

  Koszty inwestycji miały wynieść początkowo ponad 45 mln zł. Teraz przekroczą 50 mln zł.

  ***

  Dotychczas wykonanych #zostało ponad 82 procent prac przy remoncie Pałacu. Na zewnątrz trwają prace przy nowych schodach, układane są na tarasach elementy z piaskowca. Gotowe są dwa podjazdy dla osób niepełnosprawnych. W środku trwa czyszczenie i szlifowanie marmurowych elementów. Prawie gotowe są odnowione sztukaterie. Na piętrach zamontowano nowe drzwi. Będą nowe windy, instalacje. Pałac Kultury Zagłębia wybudowano w latach 1951-1958. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. to marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była jedną z najnowocześniejszych.


  *Kobieca strona Mundialu 2014 jest najciekawsza SPRAWDŹ
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody nalipiec 2014 i zaplanuj urlop
  *Jakie imię dla dziecka? Zobacz Księgę Imion Męskich i Żeńskich i wybierz
  *Dawniej Dom Prasy, dzisiaj Biuro Obsługi Mieszkańców Katowic ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama