To ja, składak!

  To ja, składak!

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To ja, składak!

  ©Arkadiusz Gola

  9-miesięczny Alan Rybaniec z Zabrza, najmłodszy pacjent po przeszczepie serca obchodzi swoje pierwsze święta - pisze Agata Pustułka
  To ja, składak!

  ©Arkadiusz Gola

  Co powiedziałby nam mały Alan Rybaniec z Zabrza, chłopczyk z przeszczepionym sercem, gdyby już umiał mówić? Pewnie że:

  Mam już dziewięć miesięcy i tydzień temu wyrósł mi pierwszy ząb. Rodzice odkryli go i zachowywali się jakby jakiś skarb znaleźli, czy co. W każdym razie wycałowali mnie, a ja byłem bardzo z siebie dumny, chociaż ten ząb wyrósł bez mojego udziału (też byłem zaskoczony).

  Nie chce mi się wierzyć, że jeszcze niedawno leżałem w szpitalu, przypięty do różnych przewodów i aparatur, i czekałem na nowe serce. Uwierzcie mi - byłem mocno przestraszony i często chciało mi się płakać. O takich jak ja mówi się "składak" (to dlatego, że moje serce to jakby część zamienna, bo stare się zepsuło i trzeba było je wymienić jak akumulator w samochodzie). Jestem więc najmłodszym składakiem w Polsce. Śmieszne, co?

  Jak zostałem gwiazdą


  15 września do Zabrza, do Śląskiego Centrum Chorób Serca, przyleciało do mnie to serduszko. Dostałem je od małego dziecka z Gdańska. Dziewięciomiesięcznego. Tak mówi moja mama Małgosia, a ona to dobrze wie, bo się chyba od lekarzy dowiedziała. Nic jej więcej nie chcieli powiedzieć, bo takie są zasady i już.

  Moje własne serduszko zniszczyła okropna choroba. Miałem ją od urodzenia, ale dopiero po jakimś czasie dała o sobie znać. Próbowali mnie leczyć, ale w końcu powiedzieli, że trzeba zrobić operację. Pamiętam, że jak już było po wszystkim, moja mama stała nad łóżeczkiem i prosiła: Alan, obudź się! Słyszałem ją jak przez ścianę. Nie mogłem się dobudzić. Ale udało się. Jestem z wami.

  Na dodatek zostałem gwiazdą. Pokazywali mnie w telewizorze i pisali o mnie w gazetach. Nie ukrywam - byłem zadowolony. Wszyscy się na mnie patrzyli i uśmiechali się, brali na ręce. Alanku to, Alanku tamto. Kamera, flesz, tititi, tralala.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Czytelnika M.Krzysztofika

   Agata Pustułka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 22

   Drogi panie Krzysztofie
   składak wcale nie jest określeniem obraźliwym, ale żartobliwym, a na dodatek stworzonym przez samych pacjentów po przeszczepach. Po prostu tak właśnie sami na siebie...rozwiń całość

   Drogi panie Krzysztofie
   składak wcale nie jest określeniem obraźliwym, ale żartobliwym, a na dodatek stworzonym przez samych pacjentów po przeszczepach. Po prostu tak właśnie sami na siebie mówią, być może po to, by z dystansem popatrzeć na swoje zdrowotne problemy, oswoić chorobę i operację. Ba nawet mają swoją stronę internetową, gdzie właśnie tak się określają. Pozdrawiam wszystkich Czytelników ciepło na Nowy Rok - autorkazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To ja składak

   misiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

   Bardzo Fajny Reportaż!!! Super że Alanek jest w tak dobrej Formie!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do autorki artykułu

   mktofik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22

   Do autorki, Pani Agaty Pustułki:
   Dlaczego dała Pani temu artykułowi tytuł: "To ja, składak!" ? A gdyby to było Pani dziecko, też nazwałaby je Pani "składakiem" ? Aż wierzyć się nie chce, że coś...rozwiń całość

   Do autorki, Pani Agaty Pustułki:
   Dlaczego dała Pani temu artykułowi tytuł: "To ja, składak!" ? A gdyby to było Pani dziecko, też nazwałaby je Pani "składakiem" ? Aż wierzyć się nie chce, że coś takiego pisze dziennikarz, człowiek wykształcony, przedstawiciel inteligencji. Niestety, mam wrażenie, że w ostatnich latach dziennikarstwo polskie zeszło na psy. I chyba nie tylko ja mam takie wrażenie.

   Michał Krzysztofikzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama