Płaca minimalna, czyli wypłata mniejsza niż zasiłek

  Płaca minimalna, czyli wypłata mniejsza niż zasiłek

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Organizacja pracodawców Lewiatan podaje, że w budownictwie 7 proc. osób zatrudnionych jest na umowy-zlecenia. To nic w porównaniu z branżą ochroniarską,
  1/2
  przejdź do galerii

  Organizacja pracodawców Lewiatan podaje, że w budownictwie 7 proc. osób zatrudnionych jest na umowy-zlecenia. To nic w porównaniu z branżą ochroniarską, gdzie takie umowy stanowią 70 proc. ©123RF

  Pracując jako dozorca można zarobić 800 zł na całym etacie. Więcej proponuje MOPS... Związki zawodowe żądają płacy minimalnej na poziomie 50 proc. średniej krajowej
  4 zł za godzinę. Brutto. Oferta zamieszczona w Powiatowym Urzędzie Pracy przez przedsiębiorcę z Zabrza wywołała ożywioną dyskusję na temat nieprzekraczalnej - wydawać by się mogło - granicy godności pracownika. To jednak nie tylko egzotyczny pojedynczy przypadek. Mimo że województwo śląskie znajduje się w czołówce krajowej, jeśli chodzi o średnią zarobków, nikogo nie dziwi, że za godzinę pracy na dyżurce, za kasą w supermarkecie czy na linii produkcyjnej zarabia się ok. 7 zł za godzinę brutto, czyli ok. 5 zł na rękę.

  Przeszukując strony inter-netowe z ogłoszeniami o pracy, obok ofert na stanowiska wyspecjalizowane znaleźliśmy kilka takich, do których spełnienie wysokich wymagań nie jest konieczne. W Cieszynie można zatrudnić się do pakowania ciastek. 3 zmiany, cały etat, wymagana książeczka sanepidu. 1680 zł brutto. Całkiem nieźle. Ale są też inne propozycje. Rybnik, dozorca. 1200 zł brutto za miesiąc pracy. Katowice, pracownik ochrony, 7 zł brutto za godzinę. Pracując więc 160 godzin w miesiącu, można stać się bogatszym o 800 zł. Trudno wyobrazić sobie, że przy takich zarobkach można spokojnie żyć...

  - Biedni pracujący to istna plaga w naszym kraju. Ustalona arbitralnie przez rządzących kwota najniższej krajowej jest oderwana od rzeczywistości. Jesteśmy w ogonie Europy w tym zakresie - mówi Grzegorz Podżorny, rzecznik Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

  Takie zarobki niewiele przewyższają tzw. minimum egzystencji, które Instytut Pracy i Spraw Socjalnych ustalił w ubiegłym roku dla osoby samotnej na 541 złotych. Wynagrodzenie rzędu 5 zł za godzinę daje też w sumie kwotę, którą spokojnie można uzyskać z opieki społecznej.

  - W przypadku klientów pomocy społecznej mamy do czynienia z sytuacją, w której osoby otrzymują świadczenia z różnych systemów wsparcia, nie tylko pomocy społecznej, lecz również np. dodatki mieszkaniowe, energetyczne, świadczenia rodzinne, pielęgnacyjne - mówi Andrzej Górak z katowickiego ośrodka pomocy społecznej. I tak z katowickiej pomocy społecznej matka samotnie wychowująca 3 dzieci może liczyć na 1328 zł (świadczenia rodzinne na dzieci, świadczenie z tytułu wielodzietności i alimenty). Osoba ta otrzymuje też zasiłek okresowy w kwocie 248 zł. Czyli łącznie z pomocy społecznej blisko 1600 zł.

  Rodzina 6-osobowa (rodzice i czwórka dzieci, w tym osoba niepełnosprawna) dostaje 1737,22zł (świadczenia rodzinne, świadczenie z tytułu wielodzietności, świadczenie na kształcenie i rehabilitację, alimenty, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy, dodatek energetyczny) oraz zasiłek okresowy w kwocie 439 zł. Łącznie w ciągu miesiąca pobiera z pomocy społecznej w ramach różnych świadczeń blisko 2 tys. zł.

  Wszystko to każe postawić pytanie o motywację do pracy za minimalną pensję.

  - Obserwując polski rynek pracy, w coraz większym stopniu zauważamy, że płaca minimalna w Polsce w ogóle nie istnieje. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego blisko 1,5 mln pracowników otrzymuje wynagrodzenie niższe od miesięcznej płacy minimalnej - mówi Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. - Rośnie lawinowo liczba umów cywilnoprawnych, których nie obejmują żadne regulacje płacowe - dodaje.

  Kwestię godzinowej stawki wynagrodzenia chcą ponad podziałami uregulować związki zawodowe.

  - Ustawa wprowadzająca minimalną stawkę godzinową w Polsce, autorstwa OPZZ, jest w Sejmie, ale wiele wskazuje na to, że rządząca koalicja będzie długo odwlekać prace nad nią - mówi Piotr Szumlewicz z OPZZ. Podobnie stało się z obywatelskim projektem, który w 2011 roku trafił do Sejmu.

  - W tej sprawie mówimy jednym głosem. Najniższa krajowa na poziomie 50 proc. wynagrodzenia w gospodarce narodowej to cel, do którego dążymy - dodaje Grzegorz Podżorny ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Minimalna stawka godzinowa nie jest wymysłem polskich związków. W USA pojęcie to funkcjonuje od 1938 roku. W zależności od stanu obecnie wynosi ona od 5 do 9 dolarów za godzinę pracy. Od nowego roku taka stawka będzie obowiązywała również w Niemczech i będzie wynosiła 8,5 euro, czyli około 37 zł za każdą przepracowaną godzinę.

  Analitycy uważają, że zwiększenie wynagrodzeń w najmniej interesujących zawodach wpłynie na wzrost atrakcyjności rynku niemieckiego i częstsze wyjazdy Polaków do Niemiec, zarówno do prac sezonowych, jak i na stałe. Podobne regulacje już istnieją w innych krajach europejskich, jak np. w Irlandii czy Wielkiej Brytanii.

  Współpraca: Piotr Brzózka, Monika Kaczyńska


  KATASTROFA SAMOLOTU POD CZĘSTOCHOWĄ: OPINIA EKSPERTA, ŚWIADKOWIE, RELACJA
  *Kobieca strona Mundialu 2014 jest najciekawsza SPRAWDŹ
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop
  *Jakie imię dla dziecka? Zobacz Księgę Imion Męskich i Żeńskich i wybierz
  *Dawniej Dom Prasy, dzisiaj Biuro Obsługi Mieszkańców Katowic ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płaca minimalna a "OBIADKI" koalicji.

   1951 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Trudno dać zarobić obywatelom ,kiedy potrzeba wystawnych obiadków (KOLACYJEK)bierze górę!!!! PRECZ Z PO i PSL!!!! DO WORA!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płaca minimalna a "OBIADKI" koalicji.

   1951 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Trudno dać zarobić obywatelom ,kiedy potrzeba wystawnych obiadków (KOLACYJEK)bierze górę!!!! PRECZ Z PO i PSL!!!! DO WORA!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DOŚĆ

   JARO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   BRAWO OPZZ ! TAK TRZYMAĆ MAŁYMI KROCZKAMI DO PRZODU ! DOŚĆ KOLESI, WYZYSKU, CHAMSTWA I OBŁUDY NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja bym pozamykal takie instytucje jak mops PUP i cala ta cholotanieroby i pruzniaki LUDZI MAJOM W PU

   cala ta cholota wziela by sie w koncu za robote , szkoda gadac. =El_Drivier=jo LIBERCFANE AFY EM PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   cholota wziela by sie w koncu za robote=PO POLACKU CFANIAKI KOMBINATORY ZŁODZIEJE LAWIRANTY NACIONGACZE SPOKULANTY MACHLERY ZOO RADNE NADAFY GOROLOWSKIE.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieroby i pruzniaki

   El_Drivier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Wniosek taki ze po co pracowac jak panstwo da , nie oplaca sie robic lepiej siedziec na bezrobociu. Ja bym pozamykal takie instytucje jak mops i cala ta cholota wziela by sie w koncu za robote ,...rozwiń całość

   Wniosek taki ze po co pracowac jak panstwo da , nie oplaca sie robic lepiej siedziec na bezrobociu. Ja bym pozamykal takie instytucje jak mops i cala ta cholota wziela by sie w koncu za robote , szkoda gadac. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BUDOWLANKA W POLSCE TO G Ó W N O

   BODZIO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   PRACOWAŁEM W GÓRNICTWIE 13 LAT TERAZ PRACUJĘ W BUDOWLANCE SKALA ZAGROŻENIA ŻYCIA W BUDOWLANCE JEST WIĘKSZA NIŻ W GÓRNICTWIE .PŁACA W BUDOWNICTWIE TO KOMPROMITACJA TUSKA I DUDY. WARUNKI SOCJALNE TO...rozwiń całość

   PRACOWAŁEM W GÓRNICTWIE 13 LAT TERAZ PRACUJĘ W BUDOWLANCE SKALA ZAGROŻENIA ŻYCIA W BUDOWLANCE JEST WIĘKSZA NIŻ W GÓRNICTWIE .PŁACA W BUDOWNICTWIE TO KOMPROMITACJA TUSKA I DUDY. WARUNKI SOCJALNE TO TRZY UMYWALKI NA 60 CHŁOPA A PIP TO KPINA .PRACODAWCA WIE KIDY GO ODWIEDZĄ I ILE TO KOSZTUJE .W PAKAMERACH SMRÓD I BRÓD PO 14 LUDZI NA 10 M2.ZUS OD 1600.00zł .LUDZIE UCIEKAJĄ POZA GRANICE TEGO ABSURDU NA ZACHÓD GDZIE MINIMUM PŁACA TO 10 euro / h .LUDZIE OMIJAJCIE TYCH PSEUDO PRACODAWCÓW NIECH SAMI Z A P I...PO 10/h NA DOBĘ !!!!! zwińzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez komentarz

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   POLNISCHE WIRTSCHAFT !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   związkowcy

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 12

   mam lepszy pomysł aby wszyscy związkowcy założyli przedsiębiorstwa i zatrudnili pracowników na takich warunkach o jakie walczą - będzie z tego rzeczywisty pożytek. Gadanie, wystąpienia, petycje z...rozwiń całość

   mam lepszy pomysł aby wszyscy związkowcy założyli przedsiębiorstwa i zatrudnili pracowników na takich warunkach o jakie walczą - będzie z tego rzeczywisty pożytek. Gadanie, wystąpienia, petycje z wygodnych miejsc foteli związków zawodowych ręka w rękę z kumplami jest dość łatwe pokażcie więc, że was stać na takie pro społeczne działanie - by ludziom żyło się lepiej i za godne warunki. Kasjerki , sprzątaczki, stróże, monterzy, parkingowi będą na rękach was nosić .
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama