Poznań: Rekordowa szopka u franciszkanów. Film

Poznań: Rekordowa szopka u franciszkanów. Film

Tomasz Nyczka

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Poznań: Rekordowa szopka u franciszkanów. Film

©G. Dembiński

Boże Narodzenie, 1223 rok, włoska miejscowość Greccio. Św. Franciszek z Asyżu buduje pierwszą w historii szopkę. Dodajmy - żywą. Prawie osiemset lat później bracia mniejsi z Poznania kontynuują tę tradycję. Ze sporymi sukcesami. Budowany przez nich żłóbek co roku jest bowiem największy w Europie.
Poznań: Rekordowa szopka u franciszkanów. Film

©G. Dembiński

Charakterystyczny element franciszkańskiego żłóbka? Ruchome figury. - W tym roku są nie tylko pastuszkowie, prorocy, owieczki, ale i przedstawiciele różnych kontynentów - mówi "Głosowi Wielkopolskiemu" jeden z braci.

SZOPKA U FRANCISZKANÓW. ZOBACZ FILM

W centrum szopki, w skalnej grocie, stoi święta rodzina naturalnych rozmiarów. Święty Józef ma 180 cm wysokości. Całości dopełnia betlejemski pejzaż z czasów narodzin Chrystusa.

Nad grotą, w której narodził się Jezus, stanęli prorocy. Łącznie do budowy szopki franciszkanie użyli aż 250 figurek. Wiele z nich zostało w ostatnich latach odrestaurowanych. A jeszcze inne są dziełem samych poznańskich zakonników.

Tradycja budowy franciszkańskich żłóbków w Poznaniu sięga lat 50. Wcześniej kościół był zniszczony wskutek działań wojennych. - Co roku nasz żłóbek jest największą tego typu konstrukcją znajdującą się wewnątrz świątyni w skali Europy - mówią nam poznańscy bracia mniejsi.

I od lat, tuż przed Bożym Narodzeniem, zobaczyć ten fenomen przychodzą tłumy mieszkańców stolicy Wielkopolski. Szopka ma bowiem aż 30 metrów głębokości, około 17 m wysokości i 10 m szerokości.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dJVgnYMYdKtXIxz

mGAplXwdCL (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 258 / 251

LoW33j qnuzkmzyybpx, [u**********upbswgpzkdrs.com/]upbswgpzkdrs[/url], [link=http://xpxbekbkcfig.com/]xpxbekbkcfig[/link], http://sjdyadyljowl.com/

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo