W Bielsku powstaną nowe parkingi dla 1520 samochodów

  W Bielsku powstaną nowe parkingi dla 1520 samochodów

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do końca 2013 roku w Bielsku-Białej przybyć ma 1520 nowych miejsc parkingowych. W czterech dużych obiektach, które powstaną w różnych częściach miasta.
  Mieszkańcy mogą już oglądać plany parkingu, który będzie pod placem Wojska Polskiego

  Mieszkańcy mogą już oglądać plany parkingu, który będzie pod placem Wojska Polskiego ©fot. wanda then

  Choć inwestycja pochłonąć ma około 100 mln zł, gmina wyda na nią 1 mln zł. Tyle, zgodnie z warunkami przetargu, kosztowały będą usługi konsorcjum, które zajmuje się całym przedsięwzięciem, łącznie ze znalezieniem inwestorów, którzy zbudują parkingi za własne pieniądze. Inwestycja realizowana jest bowiem na zasadach coraz popularniejszego partnerstwa publiczno-prywatnego.

  100 mln zł kosztować będzie budowa w Bielsku-Białej czterech dużych parkingów, dwa z nich będą podziemne
  - Gotowy jest program obsługi parkingowej, podstawowa dokumentacja techniczna, wiadomo ile miejsca na parkingach można przeznaczyć na dodatkową działalność. Od stycznia rozpoczynamy szukanie inwestorów.
  Ponieważ do Bielska przyjeżdża dużo gości, choćby na zakupy, nie powinno być problemu z wykorzystaniem miejsca, a więc i zdobyciem inwestorów chcących czerpać z tego zyski - zapewnia Małgorzata Okularczyk, koordynator projektu z firmy Collect Consulting w Katowicach, wchodzącej w skład konsorcjum, które wygrało przetarg.

  PPP polega bowiem na tym, że inwestor prywatny angażuje swoje pieniądze, w zamian za co, na podstawie umowy podpisanej z gminą, przez określony czas czerpie zyski z przedsięwzięcia.
  Podpisanie umów z inwestorami zakończyć się ma w przyszłym roku. Kolejne 24 miesiące trwać będzie budowa parkingów. Dwa z nich, pod placem Wojska Polskiego i przy ul. Kopernika, mają być podziemne, pierwszy nawet czterokondygnacyjny i tu budowa potrwa najdłużej. Będą miały 330 i 360 miejsc.
  Największy, choć naziemny, obiekt powstanie u zbiegu ulic Rychlińskiego i PCK. Parking na 690 miejsc obsługiwać ma rozbudowany Stadion Miejski. Najmniejszy parking, na 140 miejsc, planowany jest obok Bielskiego Centrum Kultury.

  - Od dawna wyznaczone są tereny na budowę parkingów. Gdybyśmy chcieli realizować inwestycję z gminnych środków, wciąż nie byłoby to możliwe, a sprawa jest paląca. PPP daje szansę na rozwiązanie problemu. W jego realizacji nie mamy jednak doświadczenia, konieczny był więc operator przedsięwzięcia - wyjaśnia Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego UM.

  Wyłonione w przetargu konsorcjum wyspecjalizowało się już w realizacji inwestycji na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jego najnowsze realizacje to gotowe analizy dla Sosnowca w sprawie wyboru operatora budowy parku przemysłowo-technologicznego oraz dwa projekty obiektów sportowo-rekreacyjnych w Chełmie (aquapark i letni stok narciarski). W Bielsku w negocjacjach z inwestorami kilkudziesięcioletnich umów reprezentować będzie interesy miasta.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama