Jezioro Żywieckie turystów wita jednym wielkim brudem

  Jezioro Żywieckie turystów wita jednym wielkim brudem

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Plastikowe butelki na brzegu Jeziora Żywieckiego
  1/2
  przejdź do galerii

  Plastikowe butelki na brzegu Jeziora Żywieckiego ©Internauta

  Sezon wakacyjny w pełni, a Jezioro Żywieckie oferuje turystom tony śmieci, które zalegają na brzegach akwenu. Niestety, tak jest od wielu lat
  "Jezioro Żywieckie to antywizy-tówka naszego miasta oraz całego powiatu. Tak twierdzi wielu mieszkańców Żywiecczyzny i turystów, którzy nas odwiedzają" - pisaliśmy w maju 2012 roku. I dodawaliśmy: "Jezioro Żywieckie tonie w śmieciach. O tym nie trzeba chyba nawet nikogo przekonywać, bo są one wszechobecne prawie wzdłuż całego zbiornika".

  Minęły dwa lata, a nasz Czytelnik przysłał nam zdjęcia zrobione w lipcu Anno Domini 2014 roku brzegów żywiec-kiego akwenu. Widać na nich, jak po brzegu walają się plastikowe butelki, papiery, worki foliowe - naprawdę ciężko wśród czegoś takiego wypoczywać.

  - Ilość śmieci jest ogromna, część naniosła ostatnia powódź - przyznaje Paweł Nabie-lec, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie - Zarząd Zlewni Soły i Skawy z Siedzibą w Żywcu, który administruje zbiornikiem. I tłumaczy, że powiat żywiecki zamieszkuje 150 tysięcy ludzi. Nie brakuje osób, które wyrzucają śmieci do rzek i potoków, a te z kolei wpadają do jeziora.

  - Udało nam się pozyskać niewielkie pieniądze, dzięki którym sprzątamy małe odcinki brzegów, na przykład w rejonie Moszczanki czy Lasku Świętego Wita, ale to kropla w morzu potrzeb. Jezioro ma tysiąc hektarów powierzchni, 30 kilometrów linii brzegowej. Jeślibyśmy chcieli przejść cały brzeg, to uzbierałoby się chyba ze 150 ton gałęzi, plastiku, opon - podkreśla dyrektor Nabielec. I dodaje, że śmieci od mieszkańców to jedno, brudzą także turyści. Na to wszystko nakłada się spór kompetencyjny pomiędzy samorządami a RZGW, kto ma sprzątać, więc jest jak jest. I o ile woda w jeziorze jest coraz czystsza, bo Żywiecczyzna na całego rozbudowuje sieć kanalizacyjną, to brzegi akwenu wołają o pomstę do nieba.
  Adam Kos, wójt Czernichowa zauważył, że trwa sprzątanie brzegów i jest dobrej myśli. Ale dyrektor Nabielec nie jest takim optymistą: - Musi się zmienić świadomość ludzi - podkreśla w rozmowie z DZ.

  Być może sytuację zmieni projekt, o którym na Żywiecczźnie mówi się od kilku lat. W czerwcu 2012 roku samorządowcy z Żywiecczyny na łamach DZ chwalili się, że chcą wyciągnąć z Unii Europejskiej aż 500 mln zł na oczyszczenie dna i brzegów Jeziora Żywiec-kiego oraz na turystyczne zagospodarowanie zaniedbanych terenów wokół akwenu.

  "Za tę kwotę miałyby także zostać zabezpieczone przed powodziami rzeki oraz potoki w tej części regionu. Wójtowie gmin powiatu oraz burmistrz Żywca podpisali już w tej sprawie porozumienie z wiceministrem środowiska i przedstawicielami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej" - donosiliśmy dwa lata temu.

  Co się zmieniło od tamtego czasu? W sumie niewiele.

  Burmistrz Żywca Antoni Szlagor, który jest jednocześnie szefem Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu stwierdził, że teraz już zamierzają się starać nie o 500 mln zł, ale o miliard na realizację tego pomysłu. - Przygotowujemy koncepcję projektu i będziemy pisali wniosek o dofinansowanie - zapewnia Szlagor.


  *Kobieca strona Mundialu 2014 jest najciekawsza SPRAWDŹ
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody nalipiec 2014 i zaplanuj urlop
  *Jakie imię dla dziecka? Zobacz Księgę Imion Męskich i Żeńskich i wybierz
  *Dawniej Dom Prasy, dzisiaj Biuro Obsługi Mieszkańców Katowic ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten temat powinien być w każdym dzienniku.

   Optymista. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   To nie jest już to samo jezioro , co z przed 30 laty .
   Od strony żywca , na obszarze 2 km. rośnie na nim sobie dziki las , z wielkimi wylęgarniami komarów.
   Kto ma mapy z przed 20 laty to może...rozwiń całość

   To nie jest już to samo jezioro , co z przed 30 laty .
   Od strony żywca , na obszarze 2 km. rośnie na nim sobie dziki las , z wielkimi wylęgarniami komarów.
   Kto ma mapy z przed 20 laty to może sobie porównać stan wody jaki był kiedyś i co pozostało po niej dzisiaj. Przypuszczam że włodarze tych ziem nawet niewidzą w jakim celu powstała zapora . Dla przypomnienia - ona ma chronić poniższe miasta i wioski przed powodziami . Dzisiaj ten basen jest tak zamulony że zaczyna niespełniać już swojego przeznaczenia. Przykładem są dzisiejsze obrywane brzegi , poniżej porąbki aż po Andrychów itd. Za to zaniedbanie będą jeszcze płacić dodatkowo inne niżej położone gminy . A więc nienamyślając się długo , należy szybko zabrać się do roboty.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstyd

   Góralka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Owszem, ludzie muszą się samozdyscyplinować względem zaśmiecania, ale tez urząd miasta powinien zadbać o akwen który jest przeciez główną atrakcją miasta a nie robi w tym temacie kompletnie nic....rozwiń całość

   Owszem, ludzie muszą się samozdyscyplinować względem zaśmiecania, ale tez urząd miasta powinien zadbać o akwen który jest przeciez główną atrakcją miasta a nie robi w tym temacie kompletnie nic. Panie burmistrzu coz się zmieniło od momentu zajęcia przez Pana stanowiska? Bo zauwazyłam tylko zniknięcie koszy na śmieci. Moze pieniądze za ,,sluzbę" strazników miejskich lepiej przeznaczyć na ten cel? Ale co wowczas Pan by z tego miał... Nie tylko świadomość mieszkańców musi się zmienić ale tez urzędników albo lepiej mieszkańcy urzędników...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska kultura

   Beuthner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Ten syf to wprowadzaja nawet na parkingach w Niemczech!!!! Bo ich nie stac na 70centow za ubikacje!! To leja i sraja przy ciezarowkach!!!! Co za kapusniaki!!! ps. z tych 70cent. 20 jest za...rozwiń całość

   Ten syf to wprowadzaja nawet na parkingach w Niemczech!!!! Bo ich nie stac na 70centow za ubikacje!! To leja i sraja przy ciezarowkach!!!! Co za kapusniaki!!! ps. z tych 70cent. 20 jest za czyszczynie a 50 do wykupienia w barze. Ale czy taki slowianski burak to rozumie?????zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sami swoi

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Taki stan rzeczy utrzymuje się od lat , samorządowcy od lat ci sami, co się zmieni ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak tam żyć

   punkt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Brud i smród to cechy szczególne prymitywnych narodów

   Zdjęcie autora komentarza
   Polski brud syf

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   kiła i mogiła

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama