Śniegowy horror na tyskiej jedynce nie powtórzy się?

  Śniegowy horror na tyskiej jedynce nie powtórzy się?

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nawet niegroźny wypadek na DK 1 czy DK 86 potrafi sparaliżować Tychy, miasto o najszerszych ulicach w regionie.
  Każdy wypadek na tej trasie skutkuje zakorkowaniem Tychów

  Każdy wypadek na tej trasie skutkuje zakorkowaniem Tychów ©Fot. RadosŁaw Łapeta

  Było ich kilka w grudniu. Powód? Zniedbania w odśnieżaniu. Miasto postawiło sprawę na ostrzu noża - szuka nowej firmy odpowiedzialnej za zimowe utrzymanie. Umowa ma być podpisana w poniedziałek .

  Szczytem, przypomnijmy, okazał się dzień 21 grudnia, kiedy rano, około siódmej, na DK 1 zderzyło się pięć pojazdów. Zaczęło się od samochodu osobowego, który wpadł w poślizg. Na widok ślizgającego się auta, kierowca TIR-a nagle zaczął hamować. Niestety, nie udało się uniknąć zderzenia obu pojazdów.

  Po chwili w tym samym miejscu, na oblodzonej jezdni, w poślizg wpadł kierowca innego TIR-a, zjechał ze swojego pasa ruchu i uderzył w autobus. Na to wszystko najechała ciężarówka.
  Nikt nie zginął, nikt nie odniósł poważniejszych ran, ale droga w kierunku Bielska została zablokowana na kilka godzin. Przez ten czas cały ruch z Katowic do Bielska był kierowany na aleję Bielską w środku Tychów. Miasto zakorkowało się jak nigdy. Jedna z tyszanek wiozła dziecko do przedszkola 55 minut, podczas gdy normalnie tę drogę pokonuje w kilka, najwyżej kilkanaście minut. Wszystko przez zaniedbanie firmy zobowiązanej do odśnieżania ulic. - Przed piątą nasi policjanci widzieli to oblodzenie, zgłosili je odpowiednim służbom - powiedział asp. sztab. Grzegorz Puchalski, zastępca naczelnika drogówki w Komendzie Miejskiej Policji w Tychach.

  - Firma wyjechała na drogi dopiero o siódmej dziesięć - powiedział Mieczysław Podmokły, wiceprezydent Tychów, który jeszcze tego samego dnia w Urzędzie Miasta zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem winowajcy całego zajścia. Firma usłyszała, że miasto nie dopuści do powtórki z tej sytuacji. Że podejmuje rozmowy z firmą zastępczą, która będzie usuwać zaniedbania, inkasując pieniądze, jakie normalnie trafiałyby na konto zwycięzcy przetargu na zimowe utrzymanie tyskich dróg . Umowa ma być podpisana dzisiaj.

  Co innego jednak jest niepokojącego w tym wszystkim. W nadchodzącym roku Drogę Krajową nr 1 w Tychach czeka poważna przebudowa, która potrwa dwa lata. Rodzi się więc pytanie: czy korki w mieście z 21 grudnia to przedsmak tego, co będzie się działo, gdy ruszą prace i przez dwa lata ruch na DK 1 odbywać się będzie tylko jednym pasem?

  - Absolutnie nie - zapewnia Mieczysław Podmokły, zastępca prezydenta ds. infrastruktury technicznej. - Przebudowa drogi w kierunku Warszawy obejmuje odcinek 11 km, a nasz to niecałe 7 km. Wszystko będzie przygotowane, łącznie z wariantem B, na wypadek zdarzenia drogowego, które zmusiłoby nas do wyłączenia z ruchu i ten jedyny pas przeznaczony, na czas robót, do jazdy.

  Przebudowa ma ruszyć w cze-rwcu, a najdalej we wrześniu 2011. Natomiast dwa lata później w miejscu, gdzie DK 1 krzyżuje się z aleją Niepodległości, będzie skrzyżowanie dwupoziomowe, do tego przejścia podziemne i nowy zjazd z DK 1 do strefy przemysłowej.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kraków Balice Noclegi

   www.burowianka.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany noclegiem w Krakowie Balicach to serdecznie polecam nasz obiekt www.burowianka.pl
   Transfer z , na lotnisko - wliczone w cenę noclegu.
   Pozdrawiam

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama