Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Kazimierz-Juliusz może wydobywać węgiel jeszcze dwa, trzy lata. Tak uważają górnicy

Tomasz Szymczyk
Związkowcy, przedstawiciele KHW i prezydent Sosnowca zastanawiali się nad przyszłością kopalni Kazimierz-Juliusz
Związkowcy, przedstawiciele KHW i prezydent Sosnowca zastanawiali się nad przyszłością kopalni Kazimierz-Juliusz Dziennik Zachodni
Związkowcy z kopalni Kazimierz-Juliusz, przedstawiciele KHW i prezydent Sosnowca zastanawiali się nad przyszłością i losem pracowników.

Prawdziwą burzę w środowisku górników ostatniej w Zagłębiu Dąbrowskim kopalni Kazimierz-Juliusz wywołała informacja o szybszym niż planowano zamknięciu zakładu. Dzisiaj w tej sprawie odbywają się w kopalni masówki. Wczoraj w sosnowieckim Urzędzie Miejskim spotkali się natomiast#przedstawiciele działających w kopalni związków zawodowych, przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego i prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

- To, że nastąpi likwidacja kopalni Kazimierz-Juliusz, wiemy od 2004 roku. Gdyby jak najdłużej udało się utrzymać wydobycie, wielu ludzi dopracowałoby do emerytury lub do zasiłku przedemerytalnego. Na tym złożu bez nakładów finansowych możemy pracować bezpiecznie jeszcze przez dwa, trzy lata - przekonywał Grzegorz Sułkowski, szef kopalnianej Solidarności.

Nadzieją na przedłużenie żywotności kopalni Kazimierz-Juliusz jest sięgnięcie po złoża nieczynnej już kopalni Jan Kanty w Jaworznie. To wymagać będzie jednak inwestycji. Jak się szacuje, około 700 milionów złotych. Kopalnia już wydała 6,5 mln zł na odwierty. Górnicy zrezygnowali z przywilejów, by wydać te pieniądze.

- W przypadku złoża po kopalni Jan Kanty mówimy o wydatku 700 mln zł na zasoby wielkości 20 mln ton. KHW chce pogłębić szyb III na ruchu Boże Dary kopalni Murcki-Staszic, co zapewni dostęp do 180 mln ton. To większe koszty, ale więcej miejsc pracy i na dłuższy okres - mówił z kolei Tadeusz Skotnicki, wiceprezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego ds. pracy. - Kopalnia Kazimierz-Juliusz ma ograniczone zasoby i nie da się ich powiększyć. Gdyby była kopalnia obok czy pole rezerwowe, holding mógłby czynić to, co robi w przypadku kopalni Wieczorek, która sięga po część złóż kopalni Staszic, by przedłużyć swój żywot - dodał.

Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca, podkreślił, że warto zastanowić się nad przedłużeniem działalności kopalni, a w przypadku jej likwidacji zrobić to po prostu w sposób cywilizowany.

Tadeusz Skotnicki zapewnił, że Katowicki Holding Węglowy, w miarę możliwości, zapewni pracę górnikom z Sosnowca. - KHW będzie się starał przejmować całe brygady. Wiem, że górnicy będą dojeżdżali, ale będą mieli pracę - mówił.
Kopalnia Kazimierz-Juliusz wydobywa węgiel od 1884 r. Zakład działa w formie spółki, której właścicielem jest KHW. Zatrudnia 1039 osób.


*Kobieca strona Mundialu 2014 jest najciekawsza SPRAWDŹ
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody nalipiec 2014 i zaplanuj urlop
*Jakie imię dla dziecka? Zobacz Księgę Imion Męskich i Żeńskich i wybierz
*Dawniej Dom Prasy, dzisiaj Biuro Obsługi Mieszkańców Katowic ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera