Brudne Infomaty w Częstochowie, czyli infowstyd

  Brudne Infomaty w Częstochowie, czyli infowstyd

  A. Heluszka, B. Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Brudne Infomaty w Częstochowie, czyli infowstyd

  ©Adrian Heluszka

  Infomaty miejskie są brudne, a wiele z nich nie działa - żalą się mieszkańcy i turyści. Podczas pielgrzymkowego szczytu będą powody do wstydu.
  Brudne Infomaty w Częstochowie, czyli infowstyd

  ©Adrian Heluszka

  Częstochowskie infokioski kiedyś były dla miasta powodem do dumy, a dzisiaj musimy się za nie wstydzić, jako mieszkańcy tego miasta. Na wielu ekranach widać tylko ciemność, na innych nie pokazuje się kursor, a jeszcze inne się wieszają. Na dodatek nikt ich nie myje, są brudne - denerwuje się pan Jerzy, który zwrócił naszą uwagę na problem infomatów.

  Wczoraj sprawdziliśmy kilka z infokiosków. Przynajmniej dwa, w III alei NMP oraz na Promenadzie Czesława Niemena, w ogóle nie działają. Zdecydowana większość z nich była brudna.

  Urząd Miasta analizuje
  Jak udało nam się dowiedzieć w Urzędzie Miasta, wszystko spowodowane jest faktem, że zakończył się pięcioletni okres realizacji projektu unijnego i obecnie trwają rozmowy nad nowym umiejscowieniem infomatów na terenie miasta. Być może miasto nie będzie usuwać awarii, a w ogóle zlikwiduje wadliwe infomaty.

  - Analizą zajmuje się Wydział Funduszy Europejskich i Promocji, który podchodzi do tematu bardzo racjonalnie. Prowadzone są analizy uwzględniające trzy kryteria: częstotliwość użytkowania, zniszczenia i koszty eksploatacji - informuje Łukasz Stacherczak z biura prasowego Urzędu Miasta w Częstochowie.

  Niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu zapadną wiążące decyzje i ilość urządzeń zostanie zredukowana.

  Pozostaną jedynie te w najbardziej reprezentatywnych częściach Częstochowy, które cieszą się największą popularnością. Wygląd samych info-matów pozostawia jednak wiele do życzenia. Niektóre są zdewastowane przez wandalii brudne. Miasto tłumaczy to ostatnim serwisem, choć zabrudzenia wskazują, że powstały one znacznie wcześniej.

  - W ostatnim czasie urządzenia były serwisowane i stąd mógł pojawić się kurz i zabrudzenia - dodaje Stacherczak. - Właśnie podpisywane są umowy z odpowiednimi przedsiębiorstwami, które będą zajmowały się ich czyszczeniem. Myślę, że od przyszłego tygodnia będą już myte. Będziemy robić wszystko, by zdążyć przedszczytem pielgrzymkowym.

  Parkomaty są zadbane
  Być może utrzymanie właściwego stanu technicznego i czystości byłoby łatwiejsze, gdyby Urząd Miasta korzystał z doświadczeń podległego mu Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.

  - Powołaliśmy specjalną komórkę, która monitoruje stan dróg, a także zajmuje się utrzymaniem miejskich parkoma-tów w czystości - mówi Mariusz Sikora, dyrektor MZDiT. Krótki spacer przekonuje nas, że można, bo parkomaty rzeczywiście są czyste.


  KATASTROFA SAMOLOTU POD CZĘSTOCHOWĄ: OPINIA EKSPERTA, ŚWIADKOWIE, RELACJA
  *Kobieca strona Mundialu 2014 jest najciekawsza SPRAWDŹ
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop
  *Jakie imię dla dziecka? Zobacz Księgę Imion Męskich i Żeńskich i wybierz
  *Dawniej Dom Prasy, dzisiaj Biuro Obsługi Mieszkańców Katowic ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama