Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób można reklamować usługi medyczne? [PORADNIK]

Monika Krężel
Zobacz, w jaki sposób można reklamować usługi medyczne. Gdzie można złożyć skargę i w jaki sposób żądać odszkodowania?

Nasza Czytelniczka rok temu zdecydowała się na prywatny zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. - Jednak coś poszło nie tak, bo cały czas odczuwam ból - narzeka pani Maria. - Odwiedziłam kilku ortopedów, ale każdy z nich mówił, żebym wróciła do kliniki, gdzie byłam operowana. Zastanawiam się, czy zabiegi medyczne też można reklamować - dodaje.

Dlaczego nasza Czytelniczka wybrała prywatny zabieg? - Nie mogłam chodzić, kolano mnie bolało, a w publicznym szpitalu powiedziano mi, że na endoprotezę stawu kolanowego będę musiała poczekać od siedmiu do dziewięciu lat - wylicza pani Maria. - Nie wytrzymałabym tyle. Wszystkie swoje oszczędności przeznaczyłam na prywatny zabieg. Za wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego zapłaciłam prawie 20 tys. zł, ale w to wliczony był też pobyt w prywatnej klinice i rehabilitacja - dodaje.

Od operacji minął rok, ale pacjentka cały czas odczuwa ból. - Nie mogę stanąć na nogę - skarży się. - Przez ten czas odwiedziłam kilku ortopedów w placówkach posiadających kontrakt z NFZ, ale żaden z nich nie chciał się podjąć kolejnej operacji. Każdy tłumaczył, że powinnam wrócić do kliniki, w której miałam operację - relacjonuje nasza Czytelniczka.

Zdecydowałam się na wizytę, ale usłyszałam, że rewizja kolana będzie kosztować połowę zapłaconej wcześniej kwoty. Co mam w tej sytuacji zrobić? Czy na zabiegi medyczne także obowiązuje reklamacja? - pyta.

O odpowiedź w tej sprawie poprosiliśmy m.in. urzędników śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W takiej sytuacji Czytelniczka powinna od prywatnego świadczeniodawcy, jeżeli świadczenie było wykonane nieprawidłowo, żądać bezpłatnego naprawienia szkody. Jednakże, czy zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego wykonany był zgodnie ze sztuką lekarską, orzec może jedynie rzecznik odpowiedzialności zawodowej, działający przy właściwej Izbie Lekarskiej - mówi Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ w Katowicach.

- Drugim krokiem jest żądanie naprawienia szkód w drodze postępowania cywilnego, a więc sądownie, jeżeli Czytelniczce nie uda się dojść do porozumienia z prywatnym świadczeniodawcą. Pozostaje też zwrócenie się o pomoc do Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie. Narodowy Fundusz Zdrowia w tym sporze nie jest stroną, nie ocenia bowiem zdarzeń medycznych. Nie może też zmusić żadnego z świadczeniodawców, realizujących kontrakty NFZ, do kontynuowania leczenia Czytelniczki.

Natomiast możliwe jest kontynuowanie leczenia pacjentki w ramach kontraktu z NFZ, o ile znajdzie się placówka zdrowotna, która podejmie się takiego zadania. W takim przypadku leczenie zostanie przez Fundusz sfinansowane, a pacjentka, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zostanie zakwalifikowana - według oceny stanu zdrowia - i wpisana na listę oczekujących na zabieg.

Kolejka na zabieg wynosi 19 lat

Ile trzeba czekać na wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego?

Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie - niespełna miesiąc. Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie - 5 lat. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku - 5 lat. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej - 6 lat. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu - 7 lat. Szpital Murcki w Katowicach - 8 lat.

Szpital Powiatowy w Zawierciu - 9 lat. Szpital Miejski w Siemianowicach Śl. - 12 lat. Szpital Miejski w Zabrzu - 13 lat. Szpital św. Barbary w Sosnowcu - 16 lat. Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śl. - 18 lat. NZOZ Biel-Med Sp. z o.o. Szpital pod Bukami w Bielsku-Białej - 19 lat. (MOKR)

Na lekarza można złożyć skargę

Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice
Dzięki ustawie o Izbach Lekarskich można zareklamować usługi medyczne, zarówno te wykonane przez publiczną służbę zdrowia, jak i gabinety prywatne. W tym drugim przypadku musi być dowód skorzystania z usług, czyli rachunek. Ustawa umożliwia bowiem wniesienie pozwu przeciwko lekarzowi, który dopuścił się błędu w sztuce. Jeżeli zostało stwierdzone, że zabieg został wykonany niepoprawnie, pierwszą osobą, do której należy się zwrócić, jest lekarz, który operował. Pisemnie należy żądać usunięcia dolegliwości. Jeżeli lekarz zignoruje problem, to należy udać się do właściciela gabinetu czy kliniki. Za szkodę wyrządzoną przez pojedynczego lekarza odpowiada placówka, w której jest on zatrudniony. Skargę na lekarza, który popełnił błąd, należy złożyć w Okręgowej Izbie Lekarskiej.

Kolejnym krokiem będzie wysunięcie roszczeń o odszkodowanie, które obejmie zwrot kosztów zabiegu i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Gdy poprzednie działania nie przyniosą założonego rezultatu, należy skierować sprawę do sądu. Wówczas trzeba złożyć pismo z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania i dołączyć do niego dokumentację medyczną. Podanie powinno szczegółowo opisywać proces leczenia oraz zastrzeżenia, co do wykonanej usługi. Bezpłatnie pozew pomoże napisać prawnik Federacji Konsumentów. We wniosku sądowym należy opisać ból fizyczny i psychiczny, które były konsekwencją nieprawidłowego zabiegu. Zostają one uwzględnione przy wyliczeniu szkody, jaka została poniesiona. Sąd zważa również na:

1. koszty wydłużonego leczenia,
2. ewentualne powikłania, które pojawiły się po źle przeprowadzonym zabiegu,
3. czas wydłużonego zwolnienia lekarskiego,
4. utracone zarobki, wynikające z nieobecności w pracy.

Każdą usługę medyczną - od wykonania plomby po zabieg chirurgiczny - należy zareklamować pisemnie. Życzę, aby ten proces dochodzenia przez czytelniczkę swoich praw zatrzymał się na etapie rozmowy z lekarzem, który wykonywał zabieg. (MOKR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!