Autostrada A1 w Gliwicach: Ruch na jezdniach zbiorczych. Bo...

  Autostrada A1 w Gliwicach: Ruch na jezdniach zbiorczych. Bo budują węzeł A1 z DTŚ [ZDJĘCIA]

  MAKI, DN, BP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Węzeł autostrady A1 i drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach Sośnicy, zdjęcia z 9 lipca 2014
  1/17
  przejdź do galerii

  Węzeł autostrady A1 i drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach Sośnicy, zdjęcia z 9 lipca 2014 ©Marzena Bugała-Azarko

  To już ostatnie prace przy budowie węzła A1 i DTŚ w Gliwicach. Na razie oznaczają utrudnienia dla kierowców, bo ruch na A1, zamiast główną trasą, puszczony jest na tzw. jezdniach zbiorczych. Zabrzańskim odcinkiem średnicówki pojedziemy 8 sierpnia, gliwicki, od granicy z Zabrzem - jesienią, ostatni, pod centrum Gliwic aż do DK88 - dopiero w przyszłym roku.
  Na razie, od 9 lipca na A1 została wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Zasadnicza trasa autostrady A1 jest nieczynna, a ruch przełożony jest na jezdnie zbiorcze, czyli jezdnie równoległe do jezdni zasadniczych autostrady.

  - Zmiana organizacji ruchu dotyczy obu kierunków - w stronę Pyrzowic (na znakach - Łodzi) i Katowic. Jest ona podyktowana wykonywaniem przez firmę Skanska robót wykończeniowych na wiadukcie nad A1, takich jak jego malowanie, montaż balustrad, poręczy, ekranów dźwiękochłonnych, oświetlenia itd. - informuje Iwona Walczak z firmy Skanska SA.

  To już jedne z ostatnich zmian związanych z budową DTŚ w tym rejonie, ponieważ prowadzone przez Skanska prace na odcinku G1 zbliżają się do końca. Planowo mają się zakończyć w sierpniu 2014. W październiku droga ma zostać oddana do użytku.

  Gorzej jest z drugim, gliwickim odcinkiem średnicówki - od centrum miasta do drogi krajowej nr 88. To ten z tunelem, który ma biec pod centrum miasta. Ma być gotowy w przyszłym roku.

  Budowa DTŚ w Gliwicach, która jest realizowana od 2013 roku, została podzielona na dwa odcinki. Pierwszy – oznaczony jako G1 – o długości około 2,8 km prowadzi od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej. Na tym fragmencie DTŚ zaprojektowano 5 obiektów inżynierskich – wiadukty drogowe nad torami kolejowymi, ul. Wschodnią, ul. Błonie i ul. Kujawską oraz węzeł drogowy nad autostradą A1 (ten aktualnie kończony) i rzeką Kłodnicą. Wykonawcą tej części inwestycji o wartości prawie 199 mln zł netto (244,5 mln zł brutto) jest Skanska.

  Drugi powstający w Gliwicach odcinek DTŚ został oznaczony jako G2. Ma długość około 5,6 km i prowadzi od ul. Kujawskiej do istniejącego węzła Drogi Krajowej nr 88 z ul. Portową. W czerwcu 2014 pojawiły się informacje o problemach z finansowaniem budowy. Ostatecznie prace trwają, a tzw. inwestorem dodatkowym jest miasto.


  *Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
  *Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
  *Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama