Pierwszy Dom Solidarności powstanie w Jastrzębiu. Dla ludzi,...

  Pierwszy Dom Solidarności powstanie w Jastrzębiu. Dla ludzi, którzy walczyli o wolność

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Porozumienia jastrzębskie 1989
  1/2
  przejdź do galerii

  Porozumienia jastrzębskie 1989 ©Józef Żak

  W Jastrzębiu ma powstać pierwszy Dom Solidarności dla ludzi, którzy walczyli o wolność: W budynku znajdą się mieszkania dla byłych działaczy Solidarności oraz muzeum Solidarności
  Powstanie pierwszy Dom Solidarności w Polsce. Miejsce, w którym schronienie znajdą pozbawieni opieki i schorowani, a także osamotnieni byli więźniowie polityczni, kombatanci wojenni i działacze solidarnościowi, ma stanąć w Jastrzębiu-Zdroju. Prawdopodobnie "dom" powstanie w budynku byłej, nieistniejącej już szkoły.

  - To ma być żywy pomnik Solidarności. Żywy tzn. dla ludzi i z ludźmi. Zgłosiło się do mnie wiele osób, które kiedyś walczyły o wolną Polskę, a dziś zostali wyrzuceni z pracy, mają niskie emerytury, pogubili się lub są źle traktowani, bo trudno im udowodnić, że byli represjonowani - przyznaje w rozmowie z nami prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, która wyszła z inicjatywą utworzenia tzw. Domów Solidarności.

  Pomysł przedstawiono władzom kilkunastu największych polskich miast. Jastrzębie od razu dało mu zielone światło. - Chcemy pokazać nasz udział w walce o wolność i przypomnieć, że jesteśmy miastem Porozumienia Jastrzębskiego. W 1980 roku to właśnie protest górników był momentem przełomowym, który uświadomił ekipie rządzącej, że fali strajków nie da się już opanować i trzeba iść na ustępstwa. Władze musiały przystąpić do rozmów i podpisać porozumienia w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu-Zdroju. W przeciwnym razie, na skutek tego, że Śląsk się "zatrzymał", upadłaby gospodarka - wyjaśnia Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

  - Z kolei strajk z 1988 roku, najdłuższy w dziejach PRL-u, był tym, który przekonał ówczesne władze, żeby siąść do obrad Okrągłego Stołu. Nie byłoby 4 czerwca i pierwszych częściowo wolnych wyborów, gdyby nie determinacja robotników ze Śląska, a przede wszystkim z Jastrzębia-Zdroju. Często mówi się o Gdańsku i Szczecinie, a zapomina o Jastrzębiu-Zdroju.

  Gdańsk był pierwszy, ale naszym obowiązkiem jest przypominanie o tym, co się tutaj wydarzyło - dodaje prezydent Jastrzębia, który od kilku tygodni regularnie spotyka się z przedstawicielami rzecznika praw obywatelskich.

  Na jednym z takich spotkań omawiano koncepcję zagospodarowania budynku dawnego Zespołu Szkół nr 7 na ul. Kaszubskiej. Docelowo miałoby tu powstać 10 mieszkań.

  - Będzie to też miejsce spotkań kombatantów oraz osób walczących w II wojnie światowej i represjonowanych w okresie stalinizmu, ale też miejsce, w którym będzie się opowiadało historię m.in. młodym ludziom - mówi Andrzej Stefański, z biura prasowego Rzecznika Praw Obywatelskich.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda gadac

   der (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Postawcie na swa glupote

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A

   Rzemlok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   A gdzie jest taki dom także dla zwykłych ludzi którzy najbardziej na tych przemianach stracili ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek i na cudzych plecach do raju.

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Jakie to piękne takie na miarę Polskiego tradycyjnego myślenia.
   A może by Ci co na plecach tych ogłupionych robotników dostali się do raju podzielili się z tymi przegranymi w przemianach...rozwiń całość

   Jakie to piękne takie na miarę Polskiego tradycyjnego myślenia.
   A może by Ci co na plecach tych ogłupionych robotników dostali się do raju podzielili się z tymi przegranymi w przemianach gospodarczych przynajmniej tym co Im z ~~ wielkopańskiego stołu spadnie.
   I takie domy sfinansują .
   Ja nawet wiem kiedy to się stanie ~~ na Świętego Nigdy
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   robienie historii....

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Czemu ludzi tumanicie, na tej fotce przemawia Sienkiewicz jak się okazało esbek którego podstawili aby był przewodniczącym. I tak właśnie wyglądała manipulacja uczuciami patriotycznymi na Śląsku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przywódcy ale jaja !

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   zapomniałeś o bolku ha ha i kilku innych. TaaaK poseł Niesiołowski.Szkoda czasu na zajmowanie się tą żałosną postacią, ale na jego przykładzie można prześledzić sowieckie mechanizmy generowania...rozwiń całość

   zapomniałeś o bolku ha ha i kilku innych. TaaaK poseł Niesiołowski.Szkoda czasu na zajmowanie się tą żałosną postacią, ale na jego przykładzie można prześledzić sowieckie mechanizmy generowania przywódców.

   2 lata temu, w rzekomo pisowskiej telewizji, przy formalnym nieistnieniu cenzury wywiad telewizyjny Jerzego Zalewskiego z Ewą Królikowska-Avis nie został wyemitowany, bo stawiał w kłopotliwym świetle prominentnego polityka PO.
   W wywiadzie (audycja z cyklu „Pod prąd”) jest mowa o powstałej w 1968 r.organizacji niepodległościowej Ruch, której jednym z liderów był Stefan Niesiołowski. Po około 2- letniej działalności, w której uczestniczyło ok. 70 osób, nastąpiły aresztowania i podczas pierwszego przesłuchania późniejszy polityk „wsypał” swych kolegów.

   Można powiedzieć, że z chwilą, gdy Niesiołowski poprosił o papier i ołówek, by napisać: „uprzejmie proszę o możliwość skorzystania z paragrafu 57”(nadzwyczajne złagodzenie kary w zamian za pełną kooperację w śledztwie), już nosił buławę marszałkowską w swym więziennym mandżurze (mandżur to tobołek z koca, w którym więźniowie noszą „dobytek” w czasie transportu).
   „Ludzie honoru” z resortu Kiszczaka trochę go przekręcili, bo został skazany na 7 lat.Po odsiedzeniu 4 lat, sezonowany jak stare wino, stał się jeszcze cenniejszy, gdyż uzyskał posągowy życiorys opozycjonisty.
   Kiedy znalazł się w „rezerwie kadrowej” jako kandydat na potencjalnego przywódcę?
   Odpowiedź na to pytanie kryją prawdopodobnie zbiory zastrzeżone IPN-u dotyczące aktualnie działających polityków, których ujawnienie jest prawnie zakazane, gdyż „zagrażałoby bezpieczeństwu i stabilności państwa”. Jest jednak pewne, że w szafie pancernej jakiegoś płk. Lesiaka musiało być kilka teczek oznaczonych „kandydat na przywódcę”. „Bolek” z pewnością miał dublerów. Sowieci nie mogli zaryzykować sytuacji, że hodowany przez nich latami potencjalny przywódca np. zadławi sie wymiocinami po libacji. Tak więc Rakoczy miał alternatywnego Kadara, Gottwald – Husaka itp.

   Czy Niesiołowski mógł być rozpatrywany, jako „człowiek, który obali komunę”, czy miał szansę na pokojowego Nobla i orędzie w Kongresie USA?
   Z sowieckiego punktu widzenia wiele cech kwalifikuje go na lidera – inteligencja, miła powierzchowność, słaby charakter i wysoki stopień tchórzliwości. Posiadano także na niego „kompromaty” (w terminologii SB materiały kompromitujące) w postaci podania o złagodzenie kary.
   W systemie radzieckim posiadanie w życiorysie jakiegoś „haka” jest niezbędnym składnikiem awansu - człowiek absolutnie „czysty” nie gwarantuje pełnej sterowalności (swoją drogą ciekawe, jakie haki mają koledzy Putina na Tuska – czy jego dziadek siedział w Stutthoffie, czy był tam kapo?).

   Stan wojenny był ważnym etapem w przygotowywaniu „konstruktywnej opozycji”, czyli ludzi, którym zamierzano „przekazać władzę”. W tym celu wyselekcjonowane osoby podlegały „komunistycznym represjom” w luksusowym ośrodku wypoczynkowym w Jaworzu na terenie poligonu drawskiego, nad jeziorem Trzebuń. (więcej o „internacie” w Jaworzu pisałem w blogu pt.„Uwiarygodnialnia .pl”) www.niepoprawni.pl/blog/1055/uwiarygodnialniapl-internat-w-jaworzu Skład osobowy internowanych w Jaworzu dowodzi, że ekipy kierownicze III RP były dobierane znacznie wcześniej (z 10-letnim wyprzedzeniem!) i potwierdza opinię Anatolija Golicyna o wieloletnich przygotowaniach do „pierestrojki”.

   Obok Niesiołowskiego zdobywali tu status pokrzywdzonego inni późniejsi prominentni politycy III RP ( np. Wł.Bartoszewski, A.Małachowski, T. Mazowiecki, B.Geremek, B.Komorowski, A. Celiński, A. Drawicz, A. Czuma).

   Nic dziwnego, że już po polskiej „pierestrojce”, gdy na bazie środowiska politycznego Ruchu Młodej Polski (organizacji założonej i głęboko infiltrowanej przez SB) powstawała ZChN – partia, która „zabezpieczała odcinek wartości” i była „targetowana” na tradycyjny katolicki elektorat, nie mogło w niej zabraknąć Niesiołowskiego. Po wyczerpaniu się formuły ZChN ten „katolicki konserwatysta” odnalazł się w partii „ezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @obserwator

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Przypomnij sobie filmy w Polskiej Telewizji w końcówce lat 70- tych i w początku lat 80-tych same AMERYKAŃSKIE produkcje filmowe.
   Czy w tych Filmach ktoś pracował -- tam tylko się bawili ,szampana...rozwiń całość

   Przypomnij sobie filmy w Polskiej Telewizji w końcówce lat 70- tych i w początku lat 80-tych same AMERYKAŃSKIE produkcje filmowe.
   Czy w tych Filmach ktoś pracował -- tam tylko się bawili ,szampana pili i w kowboi się bawili.
   Zapracowany Polski robotnik się tego naoglądał i chciał też mieć taką AMERYKĘ.
   I teraz ma taką o jakiej marzył AMERYKĘ u siebie .
   Lecz dalej o tej filmowej AMERYCE marzy.
   I teraz pod KONSULATEM USA w kolejkach wystaje i jeszcze za to czego może nie dostać płaci.
   Bo jest tak zdecydowany Tam do TEJ prawdziwej Ameryki jechać aby u kolorowych inaczej przynajmniej na czarno popracować.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a kiedy psychiatryk !

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   ale niektórych to należy skierować do psychiatryka jak np. bolek , mirabelka, słońce Peru czy gajowy vel Hrabia !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama