Ważne
  Siemianowice: Mają hostel, ale brakuje pieniędzy

  Siemianowice: Mają hostel, ale brakuje pieniędzy

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Siemianowicach chorzy mają zapewnioną rehabilitację. Ale nie każdy tu dojedzie

  W Siemianowicach chorzy mają zapewnioną rehabilitację. Ale nie każdy tu dojedzie ©Fot. Paweł Szałankiewicz

  Ośrodek rehabilitacyjny dla osób ze stwardnieniem rozsianym "Wichrowe Wzgórze" w Siemianowicach Śląskich jest miejscem jedynym w swoim rodzaju w całej południowej Polsce.
  W Siemianowicach chorzy mają zapewnioną rehabilitację. Ale nie każdy tu dojedzie

  W Siemianowicach chorzy mają zapewnioną rehabilitację. Ale nie każdy tu dojedzie ©Fot. Paweł Szałankiewicz

  Rocznie korzysta z niego około 300 chorych. A tylko w naszym województwie na SM, czyli stwardnienie rozsiane, choruje ok. 4 tys. osób, w całej Polsce 50-60 tys. Chorzy mogą tu liczyć na zabiegi, wykonywane między innymi przy pomocy urządzeń laserowych, ultradźwiękowych czy zestawów do magnoterapii. Stosuje się też światłoleczenie i hydroterapię. Bo na SM wciąż nie ma lekarstwa. - Ale dzięki rehabilitacji w ośrodku znów mogę wsiąść na rower - mówi Krzysztof Bryczkowski, chory na SM od ponad pięciu lat.


  Chorzy korzystają z ośrodka bezpłatnie. Fundusze Andrzej Bogdanowicz, prezes Wichrowego Wzgórza, pozyskuje na własną rękę. - Koszt utrzymania ośrodka to kwota rzędu ok. 900 tysięcy złotych rocznie. Środki pozyskiwane są głównie poprzez składanie ofert konkursowych do PFRON-u oraz samorządów lokalnych - wyjaśnia Bogdanowicz. Aby ośrodek zaczął jeszcze prężniej działać, potrzebuje 100 tys. złotych. Na co? - Cztery lata temu przystosowaliśmy drugie piętro budynku na potrzeby hostelu, który jest w pełni wyposażony i gotowy do użycia. Niestety, ta część budynku została wyłączona przez strażaków z użytku do czasu wykonania zabezpieczeń przeciwpożarowych - mówi prezes.

  Hostel miałby służyć tym pacjentom, którzy dojeżdżają do Siemianowic np. z Bielska-Białej, Wodzisławia czy Bierunia.

  - Mogliby korzystać z pomocy i rehabilitacji na pobycie stałym, miesięcznym. Codzienny dojazd do nas jest niemożliwy, czasochłonny i męczący - wzdycha prezes. Jak wyliczył, gdyby hostel już działał, ośrodek mógłby rehabilitować 160 osób więcej. Ale nie dostanie na to pieniędzy ani z gminnej kasy, ani z PFRON-u. - Jedyną szansą jest dla nas 1 procent podatku, który przekażą nam podatnicy oraz datki na nasze konto - tłumaczy Bogdanowicz.

  SM to nie żarty  Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najcięższych chorób centralnego układu nerwowego.
  Ma przebieg wielofazowy z okresami zaostrzeń i poprawy. Najczęściej dotyka osoby młode pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Trochę częściej występuje u kobiet. Choroba powoduje zaburzenia ruchowe, czuciowe, równowagi, widzenia, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Mogą pojawić się również problemy z mową, połykaniem, widzeniem, nasila się zmęczenie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama