Podsłuchują, bo wolno. Policji nie stać na szyfry

  Podsłuchują, bo wolno. Policji nie stać na szyfry

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lawety potrafią być szybsze od policji. W końcu ze stłuczek żyją...
  1/2
  przejdź do galerii

  Lawety potrafią być szybsze od policji. W końcu ze stłuczek żyją... ©Mikołaj Nowacki

  Kiedy dochodzi do wypadku, lawety wyrastają jak spod ziemi. Służby są też podsłuchiwane przez... pasjonujących się ich pracą
  Katowice, ul. Damrota, późne popołudnie. Chwila nieuwagi i na wysokości Biblioteki Śląskiej dochodzi do niegroźnej stłuczki. Kierowca mazdy na zimowych oponach nie wyhamował i… buuum. Przodu auta nie ma. Telefon na policję z prośbą o interwencję. Niespełna kwadrans później, jeszcze przed przyjazdem radiowozu, pojawia się sześć lawet. Wyrastają jak spod ziemi. Skąd ich właściciele dowiedzieli się o stłuczce, a co za tym idzie o potencjalnych klientach?

  CZYTAJ KOMENTARZ DZ:
  Minorczyk: Każdy z nas orze, jak może


  To nie my, nam nie wolno - mówi policja  My ich nie wzywamy. Nie wolno nam. Podsłuchują nas. Kiedy wypadek jest poważny i są ofiary, to odjeżdżają, bo musieliby pomóc. Podchodzą, kiedy liczą na łatwy zarobek - skomentował przyjazd chmary lawet policjant drogówki.

  Policjanci są na tym punkcie niezwykle czuli. W kraju było kilka afer ze sprzedawaniem przez funkcjonariuszy informacji laweciarzom. Dmuchają więc na zimne. Zresztą po co płacić za informację, skoro można ją podsłuchać? Do tego zupełnie legalnie!

  Włodzimierz Mogiła, z Wydziału Ruchu Drogowego Śląskiej Komendy Policji, wątpi, aby wszystkie informacje o zdarzeniach drogowych pochodziły z podsłuchów: - Coraz więcej kierowców ma CB-radio. Rozmawiają ze sobą, po prostu przekazują sobie informacje o sytuacji na drodze, utrudnieniach. Szybka informacja dla właścicieli lawet jest ważna, bo przecież przewóz samochodów to ich biznes. Z niego żyją i utrzymują rodziny - podkreśla policjant.

  Podinsp. Andrzej Gąska, rzecznik Śląskiej Komendy Policji, wyjaśnia, że podsłuchiwanie służb nie jest nielegalne.

  Nie można jedynie korzystać z częstotliwości przeznaczonych dla tych służb. To jest zabronione, nielegalne - przypomina oficer. Dodaje, że szyfrowanej łączności używają służby jedynie tam, gdzie dyskrecja jest konieczna. Taki system jest drogi i póki co nie stać nas na rozszerzenie go np. na drogówkę i prewencję.

  Testują Tetrę, ale jest bardzo droga  Podinsp. Andrzej Gąska dodaje, że obecnie w policji testowany jest system Tetra. Umożliwia on szyfrowanie rozmów, kontakt z jednym użytkownikiem, jak i na otwartym kanale. - To już cyfrowe łącze - podkreśla policjant.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama