Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pyszne potrawy z grilla. Jak grillować i co grillować? [PORADNIK GRILLOWY, GRILL PRZEPISY]

Redakcja
Wspólne rodzinne grillowanie w ogrodzie albo na działce to świetny (i smaczny!) pomysł na spędzenie miłego weekendowego popołudnia
Wspólne rodzinne grillowanie w ogrodzie albo na działce to świetny (i smaczny!) pomysł na spędzenie miłego weekendowego popołudnia 123rf
Przepisy na pyszne potrawy z grilla. Koniec z dyktatem kiełbasy i karkówki. Zaskocz gości oryginalnymi potrawami z grilla. GRILL PRZEPISY + WIDEO - MARIA OŻGA RADZI JAK GRILLOWAĆ

Garść praktycznych porad, jak grillować

Do palenia używaj wyłącznie węgla drzewnego, unikaj chemicznej podpałki, używaj tacek do pieczenia.

Grillowane potrawy to nie tylko świetny smak, różnorodność menu i przyjemnie spędzony czas. Stosując kilka mądrych rad i starannie dobierając potrawy, można z grilla uczynić sprzymierzeńca w zdrowym i wartościowym odżywianiu.

Podstawową zaletą grillowania jest to, że przygotowujemy mięso bez udziału oleju, a w dodatku podczas obróbki wytapia się z niego nawet do 20 proc. więcej tłuszczu. Dlaczego więc grill ma swoich przeciwników? - Sęk w tym, co dzieje się z wytopionym tłuszczem - tłumaczy AIwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr. - Jeśli kapie on wprost na żarzące się węgle, to zachodzi proces spalania tłuszczu, a podczas niego mogą wytwarzać się szkodliwe substancje. Są jednak na to rady - uspokaja.

Do palenia w grillu używaj wyłącznie węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych.

Unikaj chemicznej podpałki, parafiny czy ropy - dzięki temu dym pozostanie wolny od szkodliwych substancji lotnych wydzielanych przez te produkty. Jeżeli podpałka jest niezbędna, pamiętaj, aby korzystać z niej tylko na początku grillowania, gdy jedzenia nie ma jeszcze na ruszcie, i zaczekaj odpowiednio długo z położeniem potraw na ruszt, aby podpałka mogła się wypalić.

Nie kładź na grilla mięs peklowanych i konserwowanych saletrą, gdyż w wysokiej temperaturze rozkłada się ona do toksycznych związków.

Potrawy połóż nie bezpośrednio na ruszt, ale na tacki aluminiowe lub folię. Jeśli wytapiający się tłuszcz będzie kapał na rozżarzone węgle, wydzielą się szkodliwe substancje. Dania przygotowywane w folii aluminiowej dodatkowo zyskają na smaku - będą bardziej soczyste.

Na koniec oczyść ruszt z tłuszczu i pozostałości potraw, gdyż one również są źródłem szkodliwych substancji przy kolejnym używaniu grilla.

Pamiętaj również o dwóch złotych zasadach grillowania, które na pewno przysłużą się twojej diecie: Nie piecz mięsa zbyt długo, bo stanie się ono wysuszone, a co za tym idzie, ciężkostrawne i ubogie w wartości odżywcze. Grillowane potrawy podawaj z dużą ilością warzyw i owoców. Ważne, aby grillowa uczta obfitowała nie tylko w mięso, ale także w różnego rodzaju sałatki.

MARIA OŻGA Z MASTERCHEFA RADZI JAK GRILLOWAĆ:

Zazwyczaj do sporządzenia marynaty wykorzystuje się m.in. ocet, wino, sok z cytryny, musztardę oraz rozmaite przyprawy, a nawet miód. Zadaniem marynaty jest wzbogacenie smaku i aromatu grillowanej potrawy, nadanie odpowiedniej kruchości mięsu czy rybom. Ale jest jeszcze jedna zaleta marynaty, o której rzadko się mówi - odpowiedni zestaw ziół i przypraw wpływa na lepsze trawienie grillowanych specjałów.

Piotr Murawski, szef kuchni Knorr, szczególnie na grilla poleca wieprzowinę, ponieważ jest dość mocno poprzerastana tłuszczem. Podczas grillowania tłuszcz się wytapia, rozluźniając włókna, między które dostają się soki mięsne - po upieczeniu mięso jest miękkie, kruche i soczyste. Wieprzowinę najlepiej kroić w plastry 1-2-centymetrowe, a podczas procesu grillowania używać przykrycia - wtedy mamy pewność, że temperatura pod przykryciem jest wszędzie taka sama, a kawałki mięsa będą gotowe w zbliżonym czasie. Dla centymetrowej grubości steka z karkówki, pieczonego pod przykryciem, możemy przyjąć czas grillowania od 5 do 7 minut z każdej strony. Ponadto na kilka godzin przed grillowaniem warto natrzeć mięso mieszanką przypraw: tymianku, rozmarynu, liścia laurowego, słodkiej papryki, goździków, czosnku.

Kurczaka grillujmy ze skórą, bo głównie w skórze i pod nią znajduje się tłuszcz, który uchroni mięso przed wysuszeniem. Skórę można usunąć już po grillowaniu. Do wyboru mamy skrzydełka, piersi oraz udka. Piersi grillujemy około 10 minut z każdej strony, po tym czasie nakłuwamy mięso i sprawdzamy, czy wypływające soki są przezroczyste - to upewni nas, że mięso jest już gotowe do jedzenia. Aby urozmaicić danie, piersi z kurczaka można podać na grillowanym plastrze ananasa, mango czy melona. Jeśli zdecydujemy się na piersi z kurczaka nadziewane mozzarellą czy suszonymi pomidorami, jako dodatku do marynaty użyjmy mieszanki rozmarynu i ostrej papryki.

Ryby, które warto wybrać na grilla, to pstrąg, dorada, sandacz oraz te bardziej tłuste, czyli łosoś, tuńczyk, makrela i śledź. Nie usuwajmy łusek, bo chronią one delikatne mięso ryby przed nadmiernym żarem. Mięso nacinamy, następnie do środka wkładamy zioła. Dobrym sposobem jest ułożenie mięsa na pokrojonych warzywach typu marchew czy pietruszka - wtedy skóra ryby nie przyklei się do rusztu. Dla bezpieczeństwa rybę można w całości zawinąć w folię aluminiową. #Możemy też wyposażyć się w specjalne stalowe siatki do grillowania ryb.

Piotr Murawski radzi, by w tym sezonie łaskawszym okiem spojrzeć na warzywa i owoce z grilla. Świetnie do tego nadaje się dynia zamarynowana w syropie klonowym czy pokrojone w plastry cukinia oraz bakłażan.


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!