Liderem wyludnienia w skali Polski jest Bytom. Na drugim...

  Liderem wyludnienia w skali Polski jest Bytom. Na drugim miejscu jest Ruda Śląska

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Im szybciej powstanie katowicki Rynek, tym Górny Śląsk będzie większą miał większą siłę przyciągania i łatwiej będzie w naszym regionie przeciwdziałać
  1/2
  przejdź do galerii

  Im szybciej powstanie katowicki Rynek, tym Górny Śląsk będzie większą miał większą siłę przyciągania i łatwiej będzie w naszym regionie przeciwdziałać procesom wyludniania ©wizualizacja rynku w Katowicach

  Warszawa przyciąga ludzi jak magnes. Bardziej niż Kraków i Wrocław. Szukamy tam pracy. Samorządowcy ze Śląska powinni myśleć o łączeniu miast. To może być jedyny ratunek
  Śląskie miasta wyludniają się najszybciej w Polsce. Mieszkańców zyskują Warszawa (5,5 proc.) i Kraków (ok. 2 proc.), ale najwięcej Rzeszów, bo ponad 14 proc. (to jednak skutek przyłączenia obszarów podmiejskich).

  Niewątpliwie największym magnesem dla wszystkich jest dziś Warszawa. Jedziemy tam przede wszystkim po to, by zdobywać wykształcenie i potem już nie wracamy. Bardzo prawdziwe jest stwierdzenie, że w Polsce jest Warszawa, a potem reszta kraju. Żadna inna tzw. metropolia nie ma realnych szans, by rywalizować ze stolicą.

  W skali kraju powoli ubywa tzw. wielkich miast, czyli tych liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Jeśli w 1990 roku było ich jeszcze 43, to teraz ich liczba spadła do 39. Niebawem, zdaniem demografów, odpadną kolejne. Za 4-5 lat Legnica, a następnie w ciągu dalszych 2-3 lat Chorzów i Kalisz.

  - Miasta o największym obecnie tempie wyludniania w czasach PRL-u były typowymi monokulturami przemysłowymi. Ich gospodarka oparta o wielkie przedsiębiorstwa specjalizujące się w wydobyciu węgla, hutnictwie, chemii przemysłowej i włókiennictwie po otwarciu się Polski na światową konkurencję upadła - twierdzi dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, który przeanalizował procesy demograficzne zachodzące w dziesięcioleciu 1993 - 2013. Jego zdaniem z tego powodu na Górnym Śląsku oraz w Wałbrzychu nie ma napływu nowych mieszkańców, a za to mamy do czynienia z "migracjami powrotnymi osób, które wcześnie uzyskiwały uprzywilejowane emerytury i które decydowały się na powrót do miejscowości pochodzenia".

  Liderem wyludnienia w skali Polski jest Bytom, z którego w czasie dekady ubyło 23,5 proc. ludności. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Ruda Śląska - minus 14,7 proc. mieszkańców, a trzecie Sosnowiec skąd ubyło 14,6 proc. mieszkańców. Jak widać są to miasta, w których de facto upadł tradycyjny przemysł. Tylko trochę lepsze wskaźniki mają Gliwice i Katowice - kolejno 13,1 proc. oraz 13,4 proc. W najlepszej sytuacji jest Bielsko-Biała, bo tu liczba ludności zmalała zaledwie o 3,7 proc.

  Dane te prowokują bardzo istotne pytania o rolę miast w przyszłości. Zgodnie z ogólnopolską tendencją mamy do czynienia z osiedlaniem się na obrzeżach tradycyjnych miast. - Zamiast mówić o dużych miastach, mówić będziemy o funkcjonalnych obszarach miejskich, tworzonych przez duże miasta i zurbanizowane tereny bezpośrednio je okalające. W każdym z analizowanych przypadków mamy bowiem do czynienia z "rozlewaniem się" miast poza jego formalne granice - ocenia dr Szukalski.

  Wyludnianiu się metropolii może zapobiec nowoczesna polityka miejsca. Tu eksperymentem na żywym organizmie jest przebudowa Katowic. Ciekawe, czy nowe centrum zachęci mieszkańców do pozostania w mieście i uda się odwrócić negatywne trendy.

  Według dr Szukalskiego depopulacji oprze się kilka najprężniejszych ośrodków, które będą atrakcyjne dla młodych ludzi. Niewykluczone, że w sumie wyludnienie przyniesie w końcu dobre skutki, bo ceny nieruchomości spadną, co być może zachęci do powrotu do miast. Generalnie jednak sytuacja w aglomeracji śląskiej powinna zmoblizować samorządowców, którzy muszą pogrzebać lokalny egoizm i zacząć tworzyć metropolię z prawdziwego zdarzenia. Tylko w ten sposób oprzemy się jako region negatywnym trendom. Przeważą czynniki ekonomiczne: wspólny organizm będzie zdecydowanie tańszy w utrzymaniu i łatwiejszy w zarządzaniu.

  Miasto musi być fajne  Trzeba inwestować w atrakcyjność miejsca

  Mgr Weronika Ślęzak-Tazbir, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego:

  Zdaniem popularnego amerykańskiego socjologa Richarda Floridy o atrakcyjności miasta decydują trzy "T", czyli talent, technologie i tolerancja. Inwestując w te trzy obszary budujemy atrakcyjność miejsca.

  Florida zbadał też tzw. fajność miast w Stanach Zjednoczonych i ogólny wniosek jaki wysnuł sprowadził się do tego, że imw mieście było więcej przedsięwzięć kulturalnych, mieszkańców wykonujących wolne zawody, jednostek kreatywnych, przedstawicieli bohemy, tym było ono lepiej ocenianie. My oczywiście wiemy co robić i pewne działania są podejmowane, ale cały czas stawiamy zbyt małe kroki.

  Młodzież ze Śląska woli studiować we Wrocławiu, Krakowie , czy Poznaniu, bo to miasta "fajniejsze" od Katowic. Studiowanie w Katowicach to dla wielu ekonomiczny przymus.

  Warszawę wybieramy ze względu na jej metropolitalne funkcje. Nie ma zatem innej drogi jak inwestowanie w atrakcyjność miejsca, w czym największą rolę do spełniania ma oferta kulturalna. To się w Katowicach powoli dzieje.


  *Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
  *Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
  *Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

  Czytaj także

   Komentarze (54)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRAWO WŁADZE MIASTA !!! TERAZ POLSKA !!!

   trybik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A może Bytom jest zaniedbywany TAK... żeby potem był tanio rozsprzedany???
   Ciekawe tylko KOMU... i KTO tego pilnuje????
   Co dom "Do wynajęcia" albo sprzedania!
   KTOŚ kto kamienice kupił... to...rozwiń całość

   A może Bytom jest zaniedbywany TAK... żeby potem był tanio rozsprzedany???
   Ciekawe tylko KOMU... i KTO tego pilnuje????
   Co dom "Do wynajęcia" albo sprzedania!
   KTOŚ kto kamienice kupił... to wiadomo... za bezcen... żeby potem stało puste!
   Oficjalnie... "do wynajęcia"
   LUDZIE dla ściemy! za jakie pieniądze! y to w tym regionie??!! widać po oknach-
   sadzają jednego lokatora /ciecia... żeby pilnował...i wynajem specjalnie drogi bo...
   pustą kamienice łatwiej sprzedać! ktoś chce tu kokosy zbijać ?!
   Jedno ale-- jeśli nie ma tu roboty... to wszyscy zdrowi i z cieniem szansy... ODLECĄ PAPA !!!
   Panowie cwaniacy! zostają wam; STARCY i BIEDACY !!! /pomyłka! biednych też wysiedlicie...
   wywalicie za biedę!!! / Ludzie mają gdzieś wasze "ATRAKCJE" - Agora... no jak tanio tam jest!
   wole BIEDRONKĘ :)
   A może wykarczowany park ? Karuzele postawcie i następnego BROWARA w mieście...
   NOOO bo tego trzeba! to zatrzyma ludzi... JAK SIĘ SPIJĄ NA RYNKU Z ROZPACZY...
   TAK TU JEST "ATRAKCYJNIE"
   Tu jest smród i bród!!! To słyszałem od tych co zamieszkali gdzieś indziej.
   Czyli kto zasiedli to "Miasto Prywatne" biznesmeni ??? buhaha!!! bo oni bezdomni albo g*****???
   Ciekawe iLE LAT będziecie DOPŁACALI do PUSTOSTANÓW...
   aż z czasem się posypią... i kto to potem zechce kupić... w upadłym mieście
   WASZE RUDERY ???? ;)
   Ooo ja g*****..... WIEM!!! Pole golfowe mamy... Las Vegas TU ZROBICIE !!!
   ...ale pierw... pustynia musi być !!! ;)
   Siostra sklep zlikwidowała/ upadłość... brat uciekł z żoną i dziećmi do Niemiec.
   Masa moich znajomych wyjechała..... następni stają na głowie żeby UCIEKAĆ!!!
   Najgorsze jest to... że nikt i nigdy... nie ponosi winy...
   BRAWO RATUSZ... DOSKONAŁA "ROBOTA" !!!! :)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W WOLNY WOLACKO POLACKO GOROLOLIBER AFi HAMMER YKANCE WOLNEGO RYNKU BEZ PRAWIA

   777 GORPOL BEZ PRAWA ZASAD SUMIYNIO ETYKI I MO ReALNY BEZ BOGA I BEZ PO ŃSTWA Z HISSTERJOM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   EMIGRACJA INO LEKIYM DO TYCH CO FIRM PO TATUSIU I MAFI BISSNESSU WYNGLOWEGO NIY MAJOM.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dieses Problem wird gelöst werden-P*O*R*A*D*Z*Y*M*Y

   ein Affe und eine kaputte Uhr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Herr Donald sagte, sprowadzic 3 miliony Emigrantow z Syrii,Afganistanu,Somalii i Ukrainy, zeby Polcka przescignela Niemcy w najblizszym dziesiecioleciu. Trzeba robic tak jak Niemcy,stawiac na...rozwiń całość

   Herr Donald sagte, sprowadzic 3 miliony Emigrantow z Syrii,Afganistanu,Somalii i Ukrainy, zeby Polcka przescignela Niemcy w najblizszym dziesiecioleciu. Trzeba robic tak jak Niemcy,stawiac na Multi-Kulti.
   Sciagneli Wasserpolacken z Opola ,Turkow z Istanbulu, Albanczykow z Tirany, Boatengow z Etiopi i jest boom-boom,wygrali Mundial.ZASIEDLIMY BLOKOWISKA W BEUTHEN!!!. PORADZYMY KAMRATY. Grüße aus dem Emirat Hannover. Teraz swietujemy tutaj Ramadan,Jetzt werden wir feiern Ramadan, hier in Hannoverzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Praca

   Irek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nie ma sie co dziwić, że wielu ludziom się wydaje, że w Warszawie zdobędą najłatwiej pracę i tam wyjeżdżają. Jednak aż takim pesymistą bym nie był, na Śląsku są firmy działające od wielu lat, do...rozwiń całość

   Nie ma sie co dziwić, że wielu ludziom się wydaje, że w Warszawie zdobędą najłatwiej pracę i tam wyjeżdżają. Jednak aż takim pesymistą bym nie był, na Śląsku są firmy działające od wielu lat, do żorskiej GPP nawet z innych miast dojeżdżają, bo można zdobyć niezłe doświadczenie jak ktoś pracuje w motoryzacji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jeżeli zbudujecie waszą warszawę

   i będzie metropolią (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   I zniszczycie do końca Śląsk,wyeksploatujecie
   To na co i na kogo liczycie.
   Unia już nie da,a wy pracować nie potraficie-metropolio!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdybyście nie przyjeżdżali do Wawy

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nie trzeba by tu niczego więcej budować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "katowickim centralizmem"=KSIYNSSTFO AF GOROLO WAR SZCZAWA MIRA BELLE KO WO ZBYCHA

   777 SWOJE ODHODY AFA WYDALO NA DRUGIEGO SUMIYNIE POLACKI AFY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To nie jest wina żadnej Warszawy INo CYNTRALI PO PAPRAŃCUF DU PO WAT YCH CYNTRO DEBILAFIZOOCJA.=a tych właśnie samorządowców tutaj na miejscu.=SPOADO HRONIARZY SWOJI RZICI. AFA ZDUPI A DRUGIEGO...rozwiń całość

   To nie jest wina żadnej Warszawy INo CYNTRALI PO PAPRAŃCUF DU PO WAT YCH CYNTRO DEBILAFIZOOCJA.=a tych właśnie samorządowców tutaj na miejscu.=SPOADO HRONIARZY SWOJI RZICI. AFA ZDUPI A DRUGIEGO SUMIYNIYM UDUPI. I ZA DO WALONO.KŁAMSTWA W GYNACH CFANIAKA I FAŁSZ WIEKI I ZŁO DZIEJSSTWO>że nie należy łączyć miast, bo to źle robi jakiejś tam śląskiej tożsamości =NALERZY ŁONCZYĆ MIASTA ALE INO ŚLONSKIE ZE ŚLONZOKAMI .AUTONOMIA BEZ BUTY I GU PO TY CHORYCH AF Z BUFONOLANDI.
   ale będą odpływali ludzie, i miejsca pracy,MIYJSCE ŚLONZIOOKA DO GOROLA JES INO W NIYMCACH.
   aż w końcu zostaną sami nieudacznicy,NIE UDACZNIK PO POLACKU TO TYN CO NIYMIECKI ŁADU SUMIYNIO WIARY PORZONDKU NAUCZONY I KRAŚ NI PO RADZI I AFEEE RY GO NiYWZOO MO CNIAJOM.=czy już nie zostali? ZOO SSTALI W PO LACKIM AFIM ZOO WSZA PAŃSTWOWOŚĆ POLANDIA TO INO POLA BANANUF I WARSZCZAWA HAMUF CO KO MBINUJOM A Od HAMA PO LACKIGO INO Po RYJU DOSTANIECIE I ZA To TRZEBA P O Nu DZIYN KO WAĆ BO ONO RACZYŁ ZWRUCIĆ UWAGE A NIY PAWIA Na PLEBS PO PAŃ SZCZYZNIYNTY.ROSDUPC CYNTRALNIE UJYNTY DU PO WATOŚĆIOM HAMO AFIOM.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Każdy stąd ucieka, kto coś umie.

   Hanys z Warszawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Mówiłem o tym dawno temu już.

   To nie jest wina żadnej Warszawy, a tych właśnie samorządowców tutaj na miejscu.

   W.s kolei dali d... w.s źle zorganizowanej i podzielonej komunikacji miejskiej też...rozwiń całość

   Mówiłem o tym dawno temu już.

   To nie jest wina żadnej Warszawy, a tych właśnie samorządowców tutaj na miejscu.

   W.s kolei dali d... w.s źle zorganizowanej i podzielonej komunikacji miejskiej też dają.

   Więc oczywiście, możecie sobie jęczeć, że nie należy łączyć miast, bo to źle robi jakiejś tam śląskiej tożsamości i grozi "katowickim centralizmem", ale będą odpływali ludzie, i miejsca pracy, aż w końcu zostaną sami nieudacznicy, choć kto wie, czy już nie zostali? zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   czy z Zagłebia Ruhry też ludzie uciekają setkami tysiecy jak z GOP?

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   jaka w tym świetle jest odpowiedzialność Warszawy i polnische Wirtschaft?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aleś ty niewykształcony i naiwny

   hanysie z warszawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   inny,światły hanys

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bytom - żywy przykład pacyfikacji kultury śląskiej

   Ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Beuthen - to była perła Ślonska z pięknym ratuszem, ZOO, stadionem i basenem olimpijskim czy kasynem wojskowym na Bobrku

   Bytom - to bruchbuda, z kerej to już ino uciykać można

   Jeden wyremontowany...rozwiń całość

   Beuthen - to była perła Ślonska z pięknym ratuszem, ZOO, stadionem i basenem olimpijskim czy kasynem wojskowym na Bobrku

   Bytom - to bruchbuda, z kerej to już ino uciykać można

   Jeden wyremontowany dworzec, bez kas i pociągów tego exodusu nie zatrzymo :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorole śe wykludzajom to bravo!!! Stop łaczeniu miast!!! Na pewno nie z małopolskim zagłebiem

   ANTY AŁOPOLANIN ANTY ZAGŁĘBIE ANTY CZESTOCHOWA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Żadnego łączenia miast a już na pewno nie z małopolskim zagłębiem...oni se mogom robic swojo metropolia w połaczeniu z Krakowem abo Kelcamiii


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty ciulu, jakie "Gorole sie wykludzajom"?

   Antyciul (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Barani łbie, każdy stąd spier...a za pracą, Twoimi banialukami o Górnym Śląsku młodzi sobie kredytu mieszkaniowego nie spłacą.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spier...ala to wasze gorolskie słówko, ślonzoki tak niy godajom

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Kozdy cheba niy....Ślonzoki niy som gupieloki poradzom se bez Wos polokuf...momy Unia Yuropejsko, i braci niymcow i czechów ;)))) Poradzymy!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prorocza wizja

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Można powiedzieć, że sprawdza się apokaliptyczna wizja przyszłości Bytomia, jaka pojawiła się w powieści "Komisorz Hanusik" (rozdział "Ostatni Bytomiok"). W książce jednak znalazły się stworzenia,...rozwiń całość

   Można powiedzieć, że sprawdza się apokaliptyczna wizja przyszłości Bytomia, jaka pojawiła się w powieści "Komisorz Hanusik" (rozdział "Ostatni Bytomiok"). W książce jednak znalazły się stworzenia, które ponownie zaludniły opustoszałe miasto. Jak będzie w rzeczywistości?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ma Slaska bez slazakow

   Chebziok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Teraz widac ,ze najlepiej zrobili ci co pitli w latach 80 .
   Teraz wracaja ale na byzuch i z kapsa pieniedzy .Jo tez wracam bo mam swoja d*** ale poufnie..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama