Ważne
  Mieszkańcy z Dąbrowy Górniczej odnowili budynek, ale ulgi...

  Mieszkańcy z Dąbrowy Górniczej odnowili budynek, ale ulgi nie dostaną

  Anna Polewiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ewa Potyrała: Odnowiony budynek poprawił estetykę otoczenia

  Ewa Potyrała: Odnowiony budynek poprawił estetykę otoczenia ©Fot. Anna Polewiak

  Dąbrowa Górnicza przyjęła uchwałę dającą możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku właścicielom kamienic, którzy odnowią elewacje. Niestety, tylko tych usytuowanych w reprezentacyjnych rejonach miasta.
  Ewa Potyrała: Odnowiony budynek poprawił estetykę otoczenia

  Ewa Potyrała: Odnowiony budynek poprawił estetykę otoczenia ©Fot. Anna Polewiak

  Właściciele wspólnot, które funkcjonują poza tymi ulicami, nie kryją rozczarowania.. Wspólnoty mieszkaniowe z domów przy ul. Mickiewicza 9 i 15 w Dąbrowie Górniczej przeprowadziły gruntowną odnowę elewacji. Na inwestycję zaciągnęły kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. Poszły na to też pieniądze wspólnot.
  Jedni mieszkańcy mogą korzystać ze zwolnień, lecz innych przywilej nie dotyczy

  - Remont ścian zewnętrznych łącznie z ociepleniem tych dwóch budynków wykonaliśmy w tym roku. Prace trwały krótko - mówi Andrzej Madej, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg, zarządca budynków. - Rozpoczęliśmy je w lipcu, zakończyliśmy w listopadzie. Rezultat podobał się lokatorom, a zyskało otoczenie. Nie ukrywamy, że lokatorzy z tych budynków liczyli na to, iż skorzystają z wprowadzonych i propagowanych przez miasto zwolnień z podatku od nieruchomości. Przysługują one właścicielom budynków mieszkalnych w zamian za remont elewacji - dodaje Andrzej Madej.

  Taką uchwałę podjęto 29 września, ale wnioski można składać od ponad dwóch tygodni. Budynki, których właściciele mogą liczyć na ulgi, muszą być w 70 procentach wykorzystywane na potrzeby mieszkaniowe i nie mogły powstać później niż w 1970 roku. Wspomniane budynki z Mickiewicza zostały zbudowane w latach 50. Jednakże ich wspólnoty nie mogą liczyć na zwolnienie z podatku z innego powodu: uchwała zawęża zakres ulic.

  Z obszaru śródmieścia, Redenu i Gołonogu mogą skorzystać właściciele nieruchomości znajdujących się przy ulicach: Sobieskiego, Królowej Jadwigi, Majakowskiego, Kopernika, Poniatowskiego, Legionów Polskich, 3 Maja, Wybickiego, alei: Róż, Piłsudskiego i Kościuszki, z placów: Wolności i Bema. W Strzemieszycach to ulice Warszawska i Ofiar Katynia, natomiast w dzielnicy Ząbkowice uwzględniono ulicę Armii Krajowej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama