Kajak i rower za dowód osobisty? To karalne [WYNAJEM,...

  Kajak i rower za dowód osobisty? To karalne [WYNAJEM, PRZEPISY]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kajak i rower za dowód osobisty? To karalne [WYNAJEM, PRZEPISY]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Leszek Sobierajski

  Wynajmujący kajak, rower, czy inny sprzęt sportowy jako zastawu żąda dowodu osobistego? Popełnia wykroczenie i naraża cię na straty.
  Jezioro Żywieckie, Pogoria, Zalew Rożnowski, Sosina. Plaża, bezlitośnie prażące słońce i wielka ochota na ochłodzenie się np. na rowerze wodnym. Jeśli pracownik wypożyczalni sprzętu wodnego, leżaków, rowerów zażąda od nas jako zastawu dowodu osobistego to dopuści się wykroczenia. Nie należy się na to godzić także z innego powodu.

  Nasz dowód w obcych rękach to potencjalne niebezpieczeństwo kradzieży danych, za pomocą których ktoś może np. podszyć się pod nas w banku, wziąć kredyt, założyć konto, zrobić zakupy na raty, zawrzeć umowę na abonament telefoniczny, dopuścić się innego oszustwa. To niestety jest częsta praktyka.

  Swojego dowodu nigdy nie spuszczaj z oczu  Dr Wojciech Wiewiórkowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wielokrotnie ostrzegał, żeby nie dawać swojego dowodu osobie, która używa go poza naszym wzrokiem. Dlaczego? Bo np. może go zeskanować, a to zapowiada spore kłopoty. Obsługujący nas sprzedawcy owszem mogą zobaczyć nasz dowód, ale tylko i wyłącznie w celu potwierdzenia tożsamości i tylko w naszej obecności.

  GIODO podkreśla, że warto również przyjrzeć się uważnie, jakie dane są spisywane przez obcą osobę z naszego dowodu osobistego. Zgodnie z wytycznymi Inspektora hotele, pensjonaty, wypożyczalnie, itp. mogą gromadzić jedynie te dane, które będą niezbędne przy realizacji umowy z klientem. To są: imię i nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, adres pobytu stałego, numer i seria dokumentu potwierdzającego tożsamość wraz z oznaczeniem organu wydającego. Spisywanie innych danych, np. numeru PESEL jest bezprawne.

  Grzywna, a nawet ograniczenie wolności  Nie stosując się do powyższych zasad przedsiębiorcy popełniają wykroczenie. Zwykle po prostu nie mają świadomości, że mogą być ukarani grzywną, a nawet karą ograniczenia wolności.

  Rocznie Polacy zastrzegają niemal 100 tysięcy dokumentów, mniej więcej co dziesiąty u nas w województwie śląskim. W ciągu roku dochodzi do niemal 7000 udaremnionych prób zawarcia umowy kredytowej za pomocą cudzych dokumentów. Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów to jest ponad 32 tys. zł. Zaś do największej udaremnionej próby wyłudzenia kredytu doszło w 2011 roku. Chodziło o 25 mln zł! Te kwoty przemawiają do wyobraźni. A ich strata może być skutkiem... oddania dowodu osobistego w zastaw u wypożyczającego kajaki. Warto? Raczej niespecjalnie
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama