Czarne kule fotografują na skrzyżowaniach w Rybniku

  Czarne kule fotografują na skrzyżowaniach w Rybniku

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kierowcy z Rybnika muszą mieć się na baczności - na kilku skrzyżowaniach straż miejska zamontowała urządzenia, które będą robić zdjęcia samochodom, niezatrzymującym się na czerwonym świetle.
  Czarne, szklane kule zainstalowano m.in. na skrzyżowaniu ulic Kotucza i Rudzkiej

  Czarne, szklane kule zainstalowano m.in. na skrzyżowaniu ulic Kotucza i Rudzkiej ©Fot. Aleksander Król

  - Mandat w takim wypadku będzie wynosił od 300 do 500 złotych - mówią strażnicy miejscy, którzy w tym tygodniu zaczęli testować dzierżawione od prywatnej firmy urządzenia.
  Urządzenia pojawiły się tam, gdzie kierowcy zwykle łamali przepisy
  Wielkie czarne kule ze szkła znajdują się już na słupach przy trzech skrzyżowaniach: ulic Kotucza z Rudzką, Wyzwolenia z Różańskiego i Gliwickiej z ul. Komisji Edukacji Narodowej, przy wyjeździe z Grabowni, gdzie najczęściej kierowcy łamią przepisy. - Urządzenia posiadają coś w rodzaju fotokomórki, działają tak jak lampki przy domkach jednorodzinnych, które włączają się, gdy zarejestrują ruch.

  Samochód, który wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym, będzie miał trzy zdjęcia - pierwsze z tyłu, drugie już na skrzyżowaniu, a trzecie z przodu, by było widać twarz kierowcy - zdradza nam Dawid Błatoń, rzecznik rybnickiej Straży Miejskiej. Fotografie z czarnych kul będą przesyłane drogą radiową do komendy straży miejskiej, a tu obrabiane. Potem funkcjonariusze będą poszukiwać kierowców i wzywać ich do zapłacenia mandatu.

  Póki co, straż miejska nie zamierza kupować urządzeń, a jedynie je dzierżawić. - Jeden zestaw kosztuje od 30 do 60 tysięcy złotych. My zapłacimy jedynie za jego miesięczną obsługę, co wyniesie około tysiąca złotych za jeden zestaw - mówi Dawid Błatoń. Przy 500-złotowych mandatach inwestycja ma się szybko zwrócić, a do miejskiej kasy popłyną kolejne pieniądze - wpływy ze wszystkich mandatów wystawianych przez straż miejską, w tym z fotoradarów, to około 1,2 miliona złotych rocznie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama