Szczyrk: Goprowcy jadą zdobyć szczyt filmowej góry

  Szczyrk: Goprowcy jadą zdobyć szczyt filmowej góry

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zdobycie Artesonraju od południowej strony od podstawy góry jest dużym wyzwaniem. Polska ekipa ma na to trzy tygodnie
  1/2
  przejdź do galerii

  Zdobycie Artesonraju od południowej strony od podstawy góry jest dużym wyzwaniem. Polska ekipa ma na to trzy tygodnie ©Paramount

  Ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR wyruszą dziś do Peru, by podjąć próbę pierwszego polskiego przejścia południowej ściany Artesonraju.
  Kojarzycie logo amerykańskiej wytwórni filmowej Paramount Pictures, pojawiające się przed rozpoczęciem wielu filmów, np. "Indiana Jones" czy "Titanic"? To z wierzchołkiem strzelistej góry otoczonym wokół gwiazdkami? Ta góra to Artesonraju, jeden ze szczytów pasma Cordillera Blanca w Peru, liczący 6025 m n.p.m. I właśnie ten szczyt zamierzają zdobyć beskidzcy goprowcy w ramach Polish Artesonraju Expedition 2014, jaka rozpoczyna się dziś.

  - Od siedmiu lat realizujemy projekt zdobywania najładniejszych szczytów świata. A ta góra do nich się zalicza. Jest strzelista, ma duże ściany i... nie jest łatwa do wejścia - mówi Jarosław Botor, ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR.


  On, Piotr Szostek oraz Rafał Dec są ratownikami górskimi. Wszyscy wywodzą się z Grupy Jurajskiej, ale na przełomie lat 2004-2006 dołączyli do Bes-kidzkiej Grupy GOPR. Można ich spotkać w rejonie Szczyrku, bo zazwyczaj zabezpieczają rejon Skrzycznego. Pomysł wyprawy na Artesonraju zrodził się na jednym z goprowskich dyżurów.

  - Podczas poprzednich wypraw do Peru, przy okazji zdobywania innych szczytów, nie udało się nam do tej góry dotrzeć ze względu na złe warunki atmosferyczne. I cały czas tkwiła mi w pamięci. Gdy zaproponowałem wyprawę, koledzy zaakceptowali ją - wyjaśnia.
  Honorowy patronat nad Polish Artesonraju Expedition 2014 objął naczelnik GOPR Jacek Dębicki. Celem jest próba pierwszego przejścia południowej ściany Artesonraju oraz... zjazdu na nartach ze szczytu.

  - Trzech naszych kolegów będzie chciało zjechać na nartach. Nie wiadomo, czy się uda. To zależy od warunków śnieżno-lodowych na ścianie. Ale faktycznie, zabieramy trzy pary nart i jesteśmy przygotowani, by zjechać - przyznaje Jarosław Botor.

  W Peru obecnie jest środek zimy, a wspinaczy czeka nie lada wyzwanie - nie ma możliwości rozbicia biwaku, bo ściana w dolnych partiach ma 40-50 stopni nachylenia, a w wyższych partiach nawet 85-90 stopni. Wejście po ścianie na Arteson-raju zajmie ok. 17-18 godzin.

  W skład Polish Artesonraju Expedition 2014 prócz Botora, Deca i Szostka wchodzą Tomasz Krawczyk, Arkadiusz Białas i Marcin Striczek. Ekspedycja wylatuje w czwartek do Limy, gdzie dotrze 18 lipca. Następnie goprowcy udadzą się do Huaraz, a po aklimatyzacji i załatwieniu wszelkich formalności pojadą do Doliny Peron, w której znajduje się szczyt. Na jego zdobycie dają sobie czas do końca lipca.

  - Nie natrafiliśmy na informację, by wcześniej Polacy zdobywali szczyt od południowej strony. Dla nas nie jest istotne, że będziemy robić to jako pierwsi. To jedno z ładniejszych przedsięwzięć - Cordillera Blanca to piękne góry, takie małe Himalaje - dodaje Botor.


  *Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
  *Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
  *Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

  ============04 Autor tekstu(41393636)============

  l.klimaniec@dz.com.pl
  ============11 Zdjęcie Autor(41393632)============
  Fot.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   RYŻY

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   WEŚCIE SIĘ RYŻEGO Z SOBĄ
   POMOŻE WOM FINANSOWO --BOŁ JUŻ W PERU ROZ-

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama