Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester z dyspensą od biskupa

Aldona Minorczyk-Cichy
Sylwestra możemy spędzić przy suto zastawionym stole
Sylwestra możemy spędzić przy suto zastawionym stole fot. 123rf
Biskupi w całym województwie śląskim udzielili wiernym dyspensy od zachowania postu i pokuty w sylwestra, który w tym roku wypadł w piątek.

Słowem - w ostatni dzień roku możemy jeść dania mięsne i hucznie bawić się bez obawy, że popełnimy grzech, z którego trzeba będzie się w najbliższym czasie wyspowiadać.

W sylwestrowy piątek tańcz, baw się, jedz mięso bez grzechu i wyrzutów sumienia

- Dyspensa dotyczy konkretnego miejsca, w którym została wydana. Jednak o ile mi wiadomo, ogłosili ją biskupi w całym kraju - podkreśla kanclerz kurii gliwickiej ks. Bernard Koj.
Dlaczego potrzebna jest nam dyspensa? W każdy piątek wszystkich katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania różnych pokarmów mięsnych. Biskupi zdając sobie sprawę, że wiele osób, firm i restauracji w sylwestra planuje organizowanie przyjęć, postanowili wyjść naprzeciw tradycji.

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak w oficjalnym komunikacie o dyspensie podkreślał, że jest ona odpowiedzią na liczne prośby wiernych, którzy w najbliższy piątek, wybierają się na huczne zabawy sylwestrowe, by pożegnać stary rok. Mógłby bowiem u nich wystąpić konflikt sumienia.
Według kanonu 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego wstrzemięźliwość od spożywania mięsa obowiązuje we wszystkie piątki roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość kościelna. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia.

Abp Stanisław Nowak z Częstochowy, abp Damian Zimoń z Katowic i bp Jan Wieczorek z Gliwic apelują, by wierni korzystający z udzielonego im na sylwestrowy wieczór przywileju dyspensy zadośćuczynili temu np. jakimś czynem charytatywnym oraz uczynkami miłości i pobożności.
- Trudno byłoby Kościołowi w taki dzień jak sylwester oczekiwać od wiernych zachowań pokutnych. W zamian jednak zachęcamy gorąco wszystkich do przekazania jałmużny dla osób ubogich - podkreśla ks. Andrzej Kuliberda, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

Hierarchowie w całym kraju zachęcają także do ofiarowania dowolnej modlitwy w intencji papieża Benedykta XVI.

Czy mieszkańcy województwa śląskiego skorzystają z okazji do zabawy?
- Oczywiście. Wybieram się do znajomych. To nie będzie huczna zabawa, a raczej pogaduchy przy winie i czymś smacznym - mówi Ewelina, studentka Uniwersytetu Śląskiego z Katowic.

Dyspensy udziela papież i biskupi

Dyspensa to w Kościele rzymskokatolickim zwolnienie od obowiązujących przepisów prawa kościelnego w przypadkach szczególnych i uzasadnionych.
Papież ma prawo udzielenia dyspensy od każdej ustawy kościelnej, bez ograniczeń i bez konieczności podania przyczyny wszystkim osobom ochrzczonych. Jako zastępca Chrystusa na ziemi może także zwolnić od złożonej przysięgi lub ślubu.
Dyspensy mogą udzielić także biskupi ordynariusze, lecz jedynie od prawa diecezjalnego i wyłącznie członkom swojej diecezji. Dyspensy udziela się np. od przestrzegania postu w piątek. Może być ona udzielona na piśmie lub ustnie, a także - jako tzw. dyspensa milcząca (implicite) - wynikać z samego postępowania przełożonego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!