Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy w rodzinie równy [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
U notariusza musisz mieć pełną zdolność do czynności prawnych
U notariusza musisz mieć pełną zdolność do czynności prawnych 123rf
Warunki, jakie trzeba spełnić, by transakcja była legalna i ważna. Oświadczenie woli musi być złożone dobrowolnie oraz świadomie

Życie bywa bardziej skomplikowane niż najbardziej zawiłe przepisy prawa. Dotkliwie odczuwamy to wtedy, gdy musimy dokonać np. skomplikowanej czynności prawnej, lecz członkowie rodziny mają różne zdania na ten temat. Gorzej, gdy choroba uniemożliwia np. sprzedanie nieruchomości, która ma kilku właścicieli, a skuteczność transakcji wymaga, aby wszystkie strony umowy były zdolne do jej zawarcia.

Oto sytuacja, w jakiej znalazł się nasz Czytelnik.

- Jestem współwłaścicielem działki, którą moja rodzina zamierza sprzedać - pisze w e-mailu do redakcji. - Ale jest poważny problem. Otóż nasza macocha ma w tej działce jedną czwartą udziału. Niestety, jest poważnie chora - do tego stopnia, że nie ma pełnej świadomości. Nie ma też żadnego pełnomocnictwa. Czy jest jakaś szansa na to, aby jednak doszło do sprzedaży? - pyta Czytelnik. - Czy córka naszej macochy może podpisać - w obecności notariusza - umowę? Bardzo proszę o jakąś poradę, co dalej robić w takiej sprawie - zwraca się pan Stanisław.

Z taką sytuacją może się zetknąć wielu naszych Czytelników - wszak żyjemy coraz dłużej, a choroby wieku podeszłego często ograniczają sprawność, w tym intelektualną, niemałego grona osób. Szczegółowej podpowiedzi, co zrobić w podobnej sytuacji, jak opisana, udziela mecenas Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic.

  1. Ogólne zasady sprzedaży a Sprzedaż działki - podobnie jak każda inna transakcja - jest umową wzajemnie zobowiązującą, polegającą na złożeniu przez strony oświadczeń woli odpowiedniej treści.
  2. W przypadku sprzedaży nieruchomości podstawą jest art. 158 k.c. traktujący o konieczności zastosowania formy szczególnej - formy aktu notarialnego do przeniesienia własności nieruchomości (zarówno poprzez sprzedaż, jak i darowiznę).
  3. Stawające przed notariuszem strony umowy składają oświadczenia woli. Sprzedający zobowiązuje się do przeniesienia wła-sności nieruchomości na rzecz kupującego, który z kolei zobowiązuje się do zapłaty ceny.
  4. Umowa przenosząca własność musi być bezwarunkowa, co ozna-
  5. cza, że nie można dokonać sprzedaży z jakimkolwiek obwarowaniem skuteczności transakcji. Nie można uzależniać dojścia do skutku umowy np. od upływu czasu czy też wystąpienia innych okoliczności, po zaistnieniu których u-mowa doszłaby do skutku.

(JJ)


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!