Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli wraca od nowego roku

Sławomir Cichy
Wolny dzień można wykorzystać między innymi na wypoczynek na świeżym powietrzu
Wolny dzień można wykorzystać między innymi na wypoczynek na świeżym powietrzu Fot. ARC
Już najbliższe święto Trzech Króli 6 stycznia, będzie dniem wolnym od pracy, ale nie za darmo. Stracimy od nowego roku prawo do odbierania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Za takim rozwiązaniem głosowało aż 370 posłów, przeciw było zaledwie 44 a wstrzymała się jedna osoba.

Właśnie w pierwszym dniu 2011 roku czeka nas pierwsza strata, bo według starych przepisów moglibyśmy mieć za tę sobotę wolne, a już nie będzie.

Jednak posłowie PO aby przekonać parlamentarzystów z innych klubów do głosowania za projektem wolnego w Trzech Króli obliczyli, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, 6 stycznia, licząc od 2011 do 2020 roku oznacza dziewięć dni wolnych od pracy, a zniesienie uprawnień do odzyskiwania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę odbierze nam tylko osiem dni roboczych. Czyli bilans i tak wyjdzie na korzyść pracowników. Zyskamy w ciągu 9 lat... jeden dzień wolny.

Sprawdziliśmy, czy w 2011 roku jedynym dniem świątecznym przypadającym w sobotę jest 1 stycznia. Okazało się, że tak. Ani długi majowy weekend, ani Święto Niepodległości, ani nawet Wszystkich Świętych czy Boże Narodzenie nie wypadają w sobotę. Można więc powiedzieć, że wolne za 1 stycznia odbieramy pięć dni później.

Nie wszyscy jednak uważają, że ustanowienie Trzech Króli dniem wolnym od pracy, to prosty zabieg techniczny. Protestuje Solidarność. Jej przewodniczący, Piotr Duda, apelował do prezydenta RP, by ustawę, skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Bez rezultatu.

Z kolei stowarzyszenie pracodawców Lewiatan negatywnie oceniło wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego i w styczniu przyszłego roku skieruje do TK swój wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o dniu wolnym od pracy w Święto Trzech Króli. Lewiatan ostrzega, że nowe święto oznacza m.in. wielomiliardowe straty dla budżetu państwa i pracodawców.

W Kościele 6 stycznia kończy obchody Bożego Narodzenia

Rozmowa z prof. Tomaszem Nawrockim, socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego

Dlaczego tak bardzo chcieliśmy, aby Trzech Króli było wolne od pracy, że aż dwa razy zbierano podpisy pod projektem zmian w prawie?
W naszej kulturze to wyjątkowe święto, skreślone z kalendarza zaledwie pięćdziesiąt lat temu przez komunistyczną władzę. To tradycja, z którą walczono, a która zachowana została w pamięci kolejnych pokoleń. Teraz przy okazji Bożego Narodzenia pojawiła się dyskusja, czy Wigilia powinna być wolna od pracy. To kolejny problem do rozstrzygnięcia, ale nie w oparciu o rozwiązania z innych krajów ale nasze odczucia i potrzeby.

Cóż wyjątkowego jest zatem w tym święcie zniesionym w 1960 roku przez I sekretarza KC PZPR Władyslawa Gomułkę?
6 stycznia w Kościele katolickim kończy trwające od Wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli uznawana jest także jako dzień misyjny.

NAPISZ, JAK SPĘDZISZ WOLNY DZIEŃ TRZECH KRÓLI 6 STYCZNIA 2011 ROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!