Ważne
  Nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji UŚ: 1,5 roku...

  Nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji UŚ: 1,5 roku budowy, koszt - 33 mln zł

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wewnątrz gmachu WRiTV powstanie obszerne, zielone patio. Na tym samym poziomie będzie mieściło się studio filmowe i tv
  1/2
  przejdź do galerii

  Wewnątrz gmachu WRiTV powstanie obszerne, zielone patio. Na tym samym poziomie będzie mieściło się studio filmowe i tv ©mat. prasowe

  Na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego kalosze już są, jest też plan regularnych wycieczek na ulicę św. Pawła w centrum Katowic i pomysł na filmowanie tego, co lada dzień będzie się tu działo. A będzie sporo: rusza bowiem budowa nowej siedziby WRiTV, który, mimo że od 35 lat działa w starych i nieprzystających do funkcji dydaktycznych budynkach przy ulicy Bytkowskiej, jest jednym z najlepszych wydziałów filmowych w Polsce. Wczoraj w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego przedstawiciele uczelni oraz generalnego wykonawcy podpisali umowę na budowę.
  Przetarg na roboty wygrała firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Kontrakt opiewa na 26,8 mln zł. Budżet całej inwestycji ma pochłonąć ok. 33 mln zł. Termin realizacji to 18 miesięcy.

  - To najszczęśliwszy dzień dla naszego wydziału - komentowała prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan WRiTV. Przedstawiciele UŚ podkreślali, że filmowcy zasłużyli na nową siedzibę. - To jest najbardziej rozpoznawalny wydział UŚ w Polsce - oceniał prof.
  Stanisław Kucharski, prorektor ds. finansów i rozwoju UŚ. Na który zresztą ściągają studenci z całej Polski i nie tylko. - Mamy sporo zgłoszeń od studentów zagranicznych, do tej pory trochę się obawialiśmy ich przyjazdu ze względu na warunki, w jakich działamy, ale w przyszłości bardzo na nich liczymy - dodała Doktorowicz.

  Nowa siedziba dla filmowców planowana jest już od 2009 roku. W 2011 katowicki magistrat przekazał uniwersytetowi pod budowę gmachu działkę o powierzchni 2258 mkw. w kwartale ulic Pawła-Wodna-Górnicza. W tym samym roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję budynku, który wygrała warszawska pracownia "Grupa 5 Architekci". Rok później z architektami podpisano umowę na projekt. Wkrótce w kwartale ulic na południowym brzegu Rawy rozpoczęło się wykwaterowywanie lokatorów ze zrujnowanych budynków i wyburzenia (wyburzono ponad 22 budynki i wysiedlono stąd ok. 500 mieszkańców).

  Ruszyły też prace projektowe. Oprócz autorów koncepcji, nad nową siedzibą pracowali architekci z hiszpańskiego studia Baas oraz z katowickiego Biura Projektowego Małeccy.

  Projekt zakłada, że budynek wydziału będzie zwartym gmachem - o powierzchni ok. 5 tys. mkw. - i plombą w istniejącej zabudowie o ażurowej elewacji. Wnętrza wypełnią pracownie naukowe, sale wykładowe, sercem budynku będzie studio filmowo-telewizyjne, będzie tu też sala kinowa dla 150 osób, zaś w centrum budynku będzie obszerne, zielone patio.

  Plac budowy Mostostal Zabrze przejmie w ciągu siedmiu dni. Otwarcie gmachu planowane jest w 2016 roku.

  Powstanie nowej siedziby WRiTV będzie dopiero pierwszym etapem rewitalizacji zdegradowanego kwartału ulic Pawła-Wodna-Górnicza. Gmach ma być zaczątkiem planowanej tu dzielnicy akademickiej, w której uniwersytety Śląski i Ekonomiczny planują postawić także akademiki, halę sportową, nową siedzibę Wydziału Filologicznego oraz Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności.


  *Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
  *Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
  *Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kalosze już wyszły z mody,

   nie noszę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   to może modnisie z filmówki znowu jakąś aukcję dla biednych urządzą, żeby się złogów z szaf pozbyć w świetle kamer?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama