Liga Europejska:Ruch Chorzów - FC Vaduz 3:2 [SPRAWOZDANIE,RELACJA LIVE] Skromna zaliczka Niebieskich

Jacek Sroka, MN
Początek meczu z FC Vaduz o godz. 18.
Początek meczu z FC Vaduz o godz. 18. Fot. Marzena Bugala -Azarko Pol
Piłkarze Ruchu Chorzów wygrali w pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej z FC Vaduz 3:2, a jego bohaterami byli Piotr Stawarczyk i Marek Zieńczuk, którzy wpisali się na listę strzelców. Spotkanie odbyło się na stadionie w Gliwicach, bo obiekt na Cichej ze względu na fatalny stan murawy nie nadaje się w tej chwili do gry. Rewanż rozegrany zostanie za tydzień w Liechtensteinie, a zaliczka Niebieskich jest bardzo skromna.

Niebiescy zaczęli ten mecz kiepsko i po kwadransie przegrywali 0:1. Po dośrodkowaniu z lewej strony Diego Ciccone gola zdobył szwajcarski pomocnik Philipp Muntwiler z bliska na raty wpychając piłkę do siatki. Tym trafieniem wprawił w ekstazę jedynego kibica z Liechtensteinu, który przyleciał z drużną na Śląsk.

TU ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA Z MECZU RUCH CHORZÓW FC VADUZ

Strata bramki podziałała na Niebieskich jak zimny prysznic. Podopieczni trenera Jana Kociana natychmiast wzięli się do roboty i w odstępie dwóch minut strzelili dwa gole. Najpierw do remisu doprowadził Marek Zieńczuk popisując się kapitalnym strzałem w okienko bramki rywali. Warto zaznaczyć, że było to już drugi gol Zieńczuka strzelony FC Vaduz, bowiem w 2000 roku grając w barwach Amiki Wronki strzelił w kwalifikacjach Pucharu UEFA jedną z bramek w Liechtensteinie. Zieńczuk chwilę później zaliczył także asystę dokładnie dośrodkowując z rzutu wolnego w pole karne, a Piotr Stawarczyk padając głową skierował z kilku metrów piłkę do siatki.

Zawodnicy z Liechtensteinu przed meczem zapowiadali, że nie przyjechali do Polski się bronić i faktycznie jeszcze przed przerwą mieli kilka okazji do wyrównania. Najlepszych nie wykorzystali Manuel Sutter i Pak Kwang-Ryong. Chorzowianie głośno dopingowani na stadionie Piasta przez 999 kibiców (tylko tylu widzów mogło zobaczyć to spotkanie, bo nie była to impreza masowa) starali się długo utrzymywać przy piłce na połowie rywala, który znacznie lepiej grał w ofensywie niż w defensywie.

Po zmianie stron Ruch miał dwie okazje Zieńczuka i Jakuba Kowalskiego (oba strzały zablokowali obrońcy rywali) oraz zmarnowaną sytuację Filipa Starzyńskiego, ale później coraz groźniejsze były akcje Vaduz. Ich efektem był wyrównujący gol zdobyty po rzucie rożnym przez Floriana Stahela. Szwajcarskiemu obrońcy pomógł trochę Łukasz Surma, który jako ostatni dotknął piłki.

W 68 minucie na boisku pojawił się Michał Efir i debiutujący w niebieskich barwach napastnik chwilę później mógł wpisać się na listę strzelców. Po jego uderzeniu głową piłka przeszła jednak tuż obok słupka. Jak zachować się pod bramką rywali byłemu legioniście pokazał Stawarczyk, który w 74 minucie po rzucie rożnym Bartłomieja Babiarza z bliska wepchnął piłkę do siatki. Było to drugie trafienie „Stawara” w tym meczu i to jego nazwisko skandowali kibice po końcowym gwizdku.

Ruch Chorzów – FC Vaduz 3:2 (2:1)

Bramki: 0:1 Philipp Muntwiler (15), 1:1 Marek Zieńczuk (18), 2:1 Piotr Stawarczyk (19), 2:2 Florian Stahel (58), 3:2 Piotr Stawarczyk (74)

Sędziował Radek Prihoda (Czechy)
Widzów 999
Żółte kartki Malinowski, Stawarczyk, Kowalski (Ruch) – Ciccone, Untersee (Vaduz)

Ruch: Kamiński – Konczkowski, Malinowski, Stawarczyk, Dziwniel – Kowalski, Babiarz, Starzyński (68. Efir), Surma, Zieńczuk – Kuświk

Vaduz: Jehle – Untersee, Stahel, Grippo, Burgmeier (76. Von Niederhausern) – Schuerpf, Muntwiler, Neumayer, Ciccone (61. Polverino), Pak – Sutter (70. Lang)

19.44 Koniec spotkania w Gliwicach. Ruch wygrywa 3:2.

19.39 Żółta kartka dla Kowalskiego. Do końca meczu zostało pięć minut

19.37 Żółta kartka dla Untersee

19.35 Goście z Liechtensteinu wyraźnie opadli z sił, a trener wykorzystał już limit zmian. W końcówce rośnie przewaga Nienieskich

19.27 3:2 Piotr Stawarczyk (74). Po centrze z rogu Babiarza "Stawar" z bliska wepchnął piłkę do siatki

19.24 Efir bardzo blisko wpisania się na listę strzelców. Po jego główce piłka przeszła tuż obok słupka

19.22 Zmiana w Ruchu. Za Starzyńskiego wchodzi Michał Efir. To jego debiut w niebieskich barwach

19.20 Druga stracona bramka nie podziałała na Ruch równie mobilizująco jak pierwsza. Niebiescy mają przestoje w grze, a goście z Liechtensteinu poczynają sobie coraz śmielej na stadionie Piasta

19.12 2:2 Florian Stahel (58). Szwajcarki obrońca FC Vaduz strzelił gola do centrze z rogu Neumayra. Piłka po drodze odbiła się jeszcze od Łukasza Surmy i wpadła do siatki.

19.08 Po przechwycie Kowalskiego Starzyński strzela z 16 m nad bramką

19.05 Żółta kartka dla Stawarczyka

19.04 Świetna okazja Starzyńskiego po centrze Dziwniela, ale "Figo" nie trafia czysto w piłkę w polu karnym. Nie jest to dobry mecz Starzyńskiego, który jest mało widoczny

19.00 Lepiej po przerwie gra Ruch. Dobre pozycje mieli Zieńczuk i Kowalski, ale ich strzały zostały zablokowane przez stojących w polu karnym obrońców

18.58 Zaczynamy drugą połowę meczu w Gliwicach. Obie drużyny bez zmian

18.42 Koniec pierwszej połowy. Ruch prowadzi 2:1

18.40 Końcówka pierwszej połowy toczy się pod dyktando Niebieskich, którzy rozgrywają piłkę na połowie rywali

18.36 Po szybko rozegranym wolnym świetną okazję do wyrównania miał Pak, ale chybił głową z kilku metrów

18.35 Chorzowianie przejęli inicjatywę na boisku, ale gra toczy się teraz głównie w środku pola

18.30 Schuerpf ograł dwóch obrońców Ruchu, a następnie padł w polu karym domagając się karnego, ale sędzia słusznie nie odgwizdał jedenastki

18.27 Za nami pół godziny gry. Ruch prowadzi, a doping kibiców Ruchu ani na chwilę nie słabnie

18.26 Świetna okazja Suttera na wyrównanie. Był sam na sam z bramkarzem, ale jego strzał z ostrego kąta zdołał obronić Kamiński.

18.22 Zółta kartka dla Ciccone za faul na Kuświku na środku boiska

18.20 Stracona bramka była dla Ruchu zimnym prysznicem. Na szczęście później Niebiescy wzięli się do roboty i szybko strzelili dwa gole. Potwierdziły się słowa trenera Kociana o tym, że defensywa nie jest mocną stroną zdobywcy Pucharu Liechtensteinu

18.17 2:1 dla Ruchu. Piotr Stwarczyk głową (19). Z rzutu wolnego dośrodkował Zieńczuk, a Stawar wybiegł za linię obrońców Vaduz i z kilku metrów padając posłał głową piłkę do siatki

18.15 1:1 Marek Zieńczuk (18). Piękny strzał "Zienia" w samo okienko.

18.12 0:1 Philipp Muntwiler (15). Z lewej strony dośrodkował Koreańczyk Pak, a nadbiegający środkowy pomocnik na raty z bliska skierował piłkę do siatki. Ten gol to ukoronowanie dobrego pierwszego kwadransa gry drużyny Vaduz

18.11 Kolejna kontra Ruchu. Babiarz strzela z dystansu tuż obok słupka

18.10 Kuświk marnuje świetną okazję. Był sam przed bramkarzem, ale zwlekał z oddaniem strzału i piłkę zdążyli wybić obrońcy rywali

18.08 Prosta strata Babiarza na własnej połowie i groźnie strzela Burgmeier. Na szczęście tuż nad bramką.

18.06 Vaduz nie przyjechał do Polski się bronić. Kolejna groźna akcja gości, ale ich kapitan Burgmeier nie zdołał czysto trafić w piłkę

18.04 Pierwsza groźna kontra Ruchu. Po podaniu Kuświka Zieńczuk strzela z dystansu tuż nad poprzeczką

18.03 Po rzucie wolnym groźnie głową strzela Koreanczyk Pak. Na szczęście jest na spalonym

18.02 Sutter wraca do gry. Vaduz atakuje. Żółtą kartką ukarany został Malinowski

18.00 Na boisku leży najgroźniejszy zawodnik Vaduz Manuel Sutter. Już w 2 minucie doznał kontuzji pod bramką Ruchu

17.57 Rozpoczął się mecz. Ruch w niebieskich strojach. Vaduz na biało

17.56 Kibice Ruchu siedzą tylko na trybunie głównej stadionu Piasta. Pozostałe trzy są puste. Wśród widzów dostrzegliśmy wielkiego kibica Niebieskich, pisarza Wojciecha Kuczoka.

17.55 FC Vaduz 42-krotnie zdobywał Puchar Liechtensteinu. Przychodzi mu to bez trudu, bo to jedyny profesjonalny klub w tym 36-tysięcznym Księstwie. Na co dzień gra w lidze szwajcarskiej i właśnie wywalczył awans do tamtejszej ekstraklasy czyli Swiss Football League.

17.50 Za klub z Vaduz kciuki ściskają też na stadionie Piasta dwaj dziennikarze z tego 5-tysięcznego miasta.

17.45 Na stadionie w Gliwicach są też kibice z Liechtensteinu. Dokładnie jeden kibic.

17.35 Na murawie są już sędziowie z Czech. Głównym arbitrem jest 40-letni Radek Prihoda

17.25 Znamy już skład Ruchu. Bez większych niespodzianek, bo trener Jan Kocian nie ma zbyt dużego pola manewru. Oto on: Kamiński - Konczkowski, Malinowski, Stawarczyk, Dziwniel - Kowalski, Babiarz, Starzyński, Surma, Zieńczuk - Kuświk.

17.20 Na murawie pojawili się najpierw gracze FC Vaduz, a później Ruchu. Niebieskich przywitał ryk blisko tysiąca gardeł kibiców z Chorzowa skandujących "Tylko zwycięstwo".

17.15 Rozpoczynamy naszą relację live z Gliwic. Na stadionie Piasta są już kibice Ruchu, którzy przyjechali w eskorcie policji przegubowymi autobusami oraz prywatnymi samochodami. Nie ma natomiast jeszcze piłkarzy.

Piłkarze Ruchu po zaciętej walce w ekstraklasie zdołali się uplasować na podium tabeli ligowej. Kolejnym celem piłkarzy Jana Kociana jest awans do następnej rundy eliminacji ligi europejskiej. Zadanie nie powinno być trudne, ponieważ rywalem w kwalifikacjach jest drużyna z Liechtensteinu - FC Vaduz. Należy jednak podkreślić, że jest to drużyna, która właśnie awansowała do szwajcarskiej ekstraklasy, więc "Niebiescy" nie powinni jej lekceważyć.

FC Vaduz rywalizował już w pierwszej rundzie eliminacji do europejskich pucharów, w której pokonał rywala z Gibraltaru, klub College Europa (1:0 na wyjeździe i 3:0 u siebie). To lepszy wynik niż rok temu, kiedy piłkarze z Liechtensteinu już po pierwszej rundzie odpadli z walki o Ligę Europy po dwumeczu z gruzińskim Chikhura Sachkhere.

Ze względu na zły stan nawierzchni boiska w Chorzowie, mecz ten będzie rozgrywany w Gliwicach i będzie go oglądać z trybun tylko 999 kibiców (tylko jeden kibic pochodzi z Liechtensteinu). W szeregach Niebieskich nie zobaczymy dzisiaj kontuzjowanych Wojciecha Skaby, Michała Szewczyka i Artura Gieragi. Nie wiadomo czy zagra również Marek Szyndorski, który trenował ostatnio indywidualnie.

Mecz Ruch - FC Vaduz rozpocznie się o godz. 18, transmisja na żywo w internecie - TUTAJ.