Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź auto CEP-em, ale dowiesz się niewiele

Sławomir Cichy
A Centralna Ewidencja Pojazdów, czyli proste i łatwe w użyciu narzędzie do sprawdzenia pochodzenia i stanu prawnego auta

Wiadomości są dwie. Dobra i zła. Dobra jest taka, że Centralna Ewidencja Pojazdów uruchomiona 23 czerwca działa płynnie i nie udało się zablokować jej serwerów mimo, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni skorzystało z możliwości sprawdzenia pochodzenia auta prawie 400 tys. osób. Zła natomiast jest taka, że dane w bazie dotyczące cech pojazdu, mówiąc łagodnie - nie zawsze są zgodne z prawdą.

www.historiapojazdu.pl

Aby sprawdzić dane dostępne w bazie wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i podać numer rejestracyjny auta, numer VIN, datę pierwszej rejestracji, oraz przepisać kod zabezpieczający, który wyświetla się pod pytaniami o dane. W pierwszej zakładce niemal natychmiast pojawiają się informacje o marce i modelu, rodzaju pojazdu (osobowy, ciężarowy), typie pojazdu (hatchback, sedan, kombi, coupe, kabriolet, wielozadaniowy, van), pojemności skokowej silnika, rodzaju paliwa (benzyna, olej napędowy, gaz płynny LPG, gaz sprężony CNG), roku produkcji, numerze VIN, aktualności polisy OC, badania technicznego, statusie pojazdu (zarejestrowany, wyrejestrowany), oraz w niedalekiej przyszłości o stanie licznika z ostatniego przebytego badania technicznego. Jeśli pojazd będzie odnotowany jako kradziony, także powinna się pojawić taka informacja.

Z kolei w zakładce "Dane techniczne" dowiemy się o pojemności silnika, mocy, paliwie, liczbie miejsc siedzących, oraz o masach pojazdu, własnej, dopuszczalnej, o ładowności, liczbie osi.

Oprócz danych technicznych, sytem informuje też o wydaniu dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu (jeśli została wydana), powinien być również odnotowany fakt, czy są to dokumenty oryginalne, czy wtórniki.

Kolejną zakładką jest tzw. "Oś czasu". Przedstawia historię pojazdu od daty pierwszej rejestracji, pierwszej rejestracji w Polsce - jeśli auto jest z importu prywatnego, oraz szczegółowo informuje o każdorazowej zmianie właściciela, czy też współwłaściciela pojazdu, województwie, w którym pojazd zarejestrowano. Dowiemy się też, czy właścicielem była osoba fizyczna, czy też firma (nie uwzględnia sytuacji, w której auto jest rejestrowana na osobę prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą).
Ostatnią informacją jaka dostajemy w Centralnej Ewidencji Pojazdów jest data ważności badań technicznych. Można dzięki temu sprawdzić między innymi, czy była zachowana ciągłość badań. Jest też krótkie podsumowanie.

Po teorii trochę praktyki

Aby sprawdzić poprawność działania systemu, na chybił trafił sprawdziłem dane czterech pojazdów. Informacje o pierwszym aucie, po wprowadzeniu danych wymaganych przy rejestracji wyświetliły się natychmiast. Mój samochód okazał się sedanem (kareta), choć we wszystkich papierach, ale także patrząc na nadwozie, nikt nie będzie miał wątpliwości, że ma do czynienia z hatchbackiem.

W danych drugiego auta na osi czasu w rubryce "badanie techniczne" pojawił się wpis "brak danych". Co gorsza, w trzecim przypadku system nie potrafił udzielić informacji na temat aktualności polisy OC.

Dane ostatniego sprawdzanego auta okazały się w stu procentach prawdziwe włącznie z data badania technicznego, które miało miejsce 4 lipca, czyli dwa tygodnie temu.


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!