Zawiercie: prezydent jest w areszcie. Przez korupcję?

  Zawiercie: prezydent jest w areszcie. Przez korupcję?

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zawiercie: prezydent jest w areszcie. Przez korupcję?
  1/2
  przejdź do galerii
  Sąd Okręgowy w Częstochowie przychylił się do wniosku prokuratora i w piątek wieczorem zastosował wobec prezydenta Zawiercia Ryszarda M. tymczasowy, trzymiesięczny areszt.
  - Sąd ocenił materiał dowodowy i uznano, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym - podkreślał sędzia Bogusław Zając, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

  Wcześniej prokurator umotywował wniosek wysoką karą (do 10 lat więzienia), która grozi prezydentowi Zawiercia, i obawą matactwa.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  Prezydent Zawiercia aresztowany. Ma zarzuty o korupcję [WIDEO]


  Przypomnijmy: prezydent został zatrzymany w czwartek. Pierwszy zarzut dotyczy przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwocie 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Drugi zarzut dotyczy przyjęcia obietnicy korzyści majątkowych, które miały być przeznaczone na kampanię wyborczą w zamian za korzystne rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż działki należącej do miasta. Trzeci zarzut jest z kolei związany z przyjęciem obietnicy korzyści majątkowych w wysokości 600 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

  Prezydent został już przesłuchany w tej sprawie. Nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Złożył jednak obszerne wyjaśnienia.

  - Nie znam szczegółów sprawy. Apeluję o wstrzemięźliwość i rozsądek. Żyjemy w państwie prawa i obowiązuje nas zasada domniemania niewinności, według której do czasu udowodnienia winy przed niezawisłym sądem, osoba, której postawiono zarzuty, jest niewinna - komentuje zatrzymanie M. Łukasz Czop, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

  Na razie oprócz 68-letniego prezydenta Zawiercia zatrzymano również 37-letniego zawiercianina Bartłomieja K., który powoływał się na wpływy w Urzędzie Miejskim. Postawiono mu zarzut płatnej protekcji. Mężczyzna przyznał się do zarzuconego mu czynu, a po przesłuchaniu został zwolniony. Grozi mu do 8 lat więzienia. - Nie mogę potwierdzić, że dojdzie wkrótce do kolejnych zatrzymań, ale nie mogę też zaprzeczyć. Śledztwo dalej trwa - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

  Prezydent Ryszard M. przebywa obecnie w Areszcie Śledczym przy ulicy Mirowskiej w Częstochowie. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, zadania i kompetencje prezydenta Zawiercia przejmie jego pierwszy zastępca - Wojciech Mikuła. a  W ostatnim czasie problemy z prawem mają również wójt gminy Bobrowniki oraz burmistrz Sławkowa. Do sądu w Będzinie trafił już nawet akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Z. (zawieszonemu w obowiązkach wójtowi Bobrownik) oraz dwóm przedsiębiorcom. To efekt prowadzonego od listopada ubiegłego roku śledztwa w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej przez wójta.

  Zdaniem prokuratury, Arkadiusz Z. przyjął 20 tysięcy złotych łapówki od dwóch przedsiębiorców w związku z trwającą procedurą sprzedaży działki przez gminę Bobrowniki. Oskarżeni w tej sprawie zostali także dwaj przedsiębiorcy - Arkadiusz B. i Wojciech S. Prokuratura przedstawiła im zarzut wręczenia korzyści majątkowej. Natomiast burmistrz Sławkowa, Bronisław Goraj, po raz kolejny został zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu.

  Do zdarzenia doszło w sobotę, 28 czerwca, w Sławkowie. Burmistrz miał ponad promil alkoholu w organizmie, a policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Ma odpowiadać nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu, ale także za znieważenie funkcjonariusza na służbie.


  *Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
  *Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
  *Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
  *Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KASA

   aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ale kto ma pieniądze, ten ma wszytko w ręku:
   Jego władza, jego są prawa i urzędy;

   http://www.domnajurze.pl/index1.php?go=5

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama