Skarbówka trzyma 1 procent? Tak uważa Śląska Liga Walki z...

  Skarbówka trzyma 1 procent? Tak uważa Śląska Liga Walki z Rakiem

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jolanta Markowska, szefowa Hospicjum Cordis: Środki wolno, cienkim strumykiem ale spływają
  1/2
  przejdź do galerii

  Jolanta Markowska, szefowa Hospicjum Cordis: Środki wolno, cienkim strumykiem ale spływają

  Śląska Liga Walki z Rakiem uważa, że urzędy skarbowe przetrzymują jej pieniądze z 1 procenta. Skarbówka: Proces jest skomplikowany, na wypłatę środków mamy czas do końca lipca
  Śląska Liga Walki z Rakiem zajmuje się profilaktyką chorób nowotworowych, wspomaganiem pacjentów i ich rodzin. Teraz jedna narzeka, że brakuje jej środków i obwinia o to urzędy skarbowe, które jej zdaniem zwlekają z przekazywanie środków z 1 procenta.

  - W poprzednich latach pieniądze na naszym koncie bankowym pojawiały się w czerwcu, czasami nawet już w maju. Teraz nadal ich nie ma. Tymczasem dla nas i naszych podopiecznych ważna jest każda złotówka - podkreśla Joanna Romańczyk, prezes Śląskiej Ligi Walki z Rakiem.

  Środki spływają cienkim strumykiem  Jej zdaniem to zamierzone działanie, bo resort finansów chce zarobić na odsetkach. - W skali kraju to ogromne kwoty - mówi Joanna Romańczyk.

  Ile stowarzyszenie rocznie otrzymuje pieniędzy w ramach 1 procenta? W ubiegłym roku to było nieco ponad 13 tys. zł. - Te kwoty są bardzo różne. Zdarzyło się, że było to i 40 tysięcy. Ile dostaniemy w tym roku jeszcze nie wiemy - podkreśla prezes Ligi.

  Jolanta Markowska, szefowa Hospicjum Cordis, instytucji, którą mieszkańcy województwa śląskiego chętnie obdarowują swoim 1 procentem czeka cierpliwie: - Nie narzekam. Środki wolno, cienkim strumykiem, ale jednak spływają. Tak jest każdego roku. Mamy tylko nadzieję, że ludzie byli dla nas tak samo hojni, jak w poprzednich latach - mówi Markowska.

  Katowickie hospicjum Cordis w ubiegłym roku otrzymało z 1 procenta 1,261 mln zł. Wsparło je ponad 19 tysięcy podatników tylko z województwa śląskiego. Nieco więcej otrzymała Fundacja Iskierka: 1,3 mln od 22 tysięcy podatników. Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" dostała niemal 16 mln zł od 259 tysięcy osób, Fundacja "Rosa" 1,1 mln zł od 30 tysięcy oraz Fundacja "Słoneczko" 1,7 mln zł od ponad 28 tysięcy podatników.

  O tempo spływania środków zapytaliśmy także Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko", którą mieszkańcy regionu także chętnie wskazują jako beneficjenta w swoich zeznaniach podatkowych.

  - Urzędy skarbowe maja obowiązek przekazania środków z 1 procenta do końca lipca. Tak więc w naszej opinii proces ten przebiega prawidłowo - informuje DZ Janina Dudzik, zastępca dyrektora fundacji.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama