Cenne zabytki uratowane

  Cenne zabytki uratowane

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miejsce kultu religijnego, Dom Modlitwy Cukermana, przy alei Kołłątaja 24 został wynajęty przez Grupę Inicjatywną Brama Cukermana.
  Dom miała utrzymywać Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach, ale nie doszła do finansowego porozumienia z właścicielem. Zabytek mógł więc zostać wynajęty i zamieniony na zwykłe mieszkanie.

  - Chcielibyśmy bardziej wyeksponować w mieście szlak żydowskich zabytków. Zapłaciliśmy czynsz z naszych prywatnych funduszy i mamy zamiar opiekować się tym miejscem - mówią Karolina Jakovienko i Paweł Oczkowski z Grupy.

  Zapraszają na dni otwarte i prezentację multimedialną projektu, związanego z odnowieniem Domu Modlitwy Cukermana. Można tu zajrzeć w najbliższy wtorek między godz. 13 a 19 oraz w środę od godz. 11 do 16.

  We wtorek rozpoczną się oficjalne uroczystości związane ze Światowym Zlotem Żydów Będzina. Organizatorem jest będziński magistrat, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach i Światowy Związek Żydów Zagłębia. Przyjadą żydowscy Zagłębiacy z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Francji, Australii, Niemiec i Szwajcarii. Przybędzie także 150 żołnierzy z czynnej armii Izraela.Najstarszy gość, przeszło 90-letni, przyleci USA.

  Tymczasem kilka dni temu, odkryta cztery lata temu synagoga Mizrachi, została wpisana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w rejestr zabytków. Będzie można ją zobaczyć po odrestaurowaniu i po niezbędnych pracach konserwatorskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama